Robot BellaBot to interaktywne urządzenie, które posiada dużo różnych, zaawansowanych funkcji. Jego podstawowym zadaniem jest rozwożenie posiłków, książek, maskotek oraz zbieranie zużytych opakowań. Może również korzystać z audiobooków i odtwarzać muzykę. Ponadto, urządzenie informuje o zbliżającym się obchodzie lekarskim oraz o konieczności założenia maski ochronnej. Dzięki funkcji "chodź za mną" może też odprowadzać pacjentów na badania i zabiegi. Ma to zredukować stres i strach, które często towarzyszą dzieciom przy np. pobieraniu krwi.
- Pierwsze wrażenia pacjentów są pozytywne. Są bardzo zaskoczeni obecnością takiego sprzętu na oddziale. Personel również jest zadowolony z funkcji robota. Wciąż się go uczymy, dlatego jesteśmy w stałym kontakcie z producentem, który na bieżąco aktualizuje urządzenie - wyjaśnia Kamil Nowak, rzecznik prasowy Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.
Z otoczeniem komunikuje się za pomocą sygnałów świetlnych, interakcji dotykowych i inteligentnych wyrażeń. Robot BellaBot jest wyposażony w czujniki 3D i nowe modułowe podwozie. Może zatrzymać się pod dowolnym kątem i oddalić się, gdy tylko napotka przeszkody. Takie rozwiązania mają zapewnić pełne bezpieczeństwo w trakcie działania robota na szpitalnych korytarzach.
Nie przeocz
Dzięki swoim funkcjom może odciążyć personel z części dotychczasowych zadań, jednak jak podkreśla operator sprzętu, jego najważniejszym zadaniem jest odwrócenie uwagi dzieci od zabiegów i urozmaicenie szpitalnej rzeczywistości.
- Tu oczywiście nie chodzi o zastąpienie bliskości, to jest niemożliwe, ale obecność robota skutecznie odwraca uwagę od bólu i strachu, które często towarzyszą dzieciom w trakcie pobytu w szpitalu - tłumaczy Marcin Gwóźdź, wiceprezes firmy ProCobot.
Informacja o wprowadzeniu tego innowacyjnego rozwiązania w chorzowskim szpitalu szybko obiegła media społecznościowe, gdzie można już znaleźć pierwsze relacje zadowolonych rodziców.
- Robot pozwolił zapomnieć Filipowi o stresie przed operacją i wniósł wiele radości na oddział. Wszyscy byli nim zachwyceni - od personelu szpitala po dzieci i rodziców. Dziękujemy - komentuje w mediach społecznościowych Agnieszka Gorzawska, matka chłopca leczonego w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie.
Dostawcą robotów BellaBot jest firma ProCobot z Wrocławia, która odpowiada również za dodatkowe aspekty związane z urządzeniem, takie jak wdrożenia, szkolenia oraz serwis. Do tej wyjątkowej współpracy z chorzowskim szpitalem doszło dzięki intuicji jednego z pracujących tam lekarzy - dr Bartosz Szurlej zauważył, że potencjał robota można wykorzystać także w procesie hospitalizacji.
- Na naszej ulicy mieszka doktor ortopeda, który pracuje w chorzowskim szpitalu. Mówił nam, że dzieci często czują strach przed zabiegami, a pielęgniarki stają na rzęsach, żeby mali pacjenci tak się nie bali. Widząc to, jak dzieci reagują na inne nasze roboty zapytał, czy można jeden z nich wykorzystać w szpitalu - wyjaśnia Marcin Gwóźdź.
Firma wyszła z propozycją testów, a na taki pomysł przychylnie zareagował dr n. ekon. lek. Jerzy Szafranowicz, dyrektor ZSM w Chorzowie. Nowe rozwiązanie entuzjastycznie przyjęła również załoga szpitala, która aktywnie bierze udział we wdrażaniu nowego "kolegi". Personel szpitala wraz z operatorem sprzętu sprawdzają, jak potencjał robota można wykorzystać w procesie hospitalizacji. Jak na razie BellaBot eskortuje pacjentów do pokoju rehabilitacji i punktu pobrań, rozwozi ciepłe posiłki oraz informuje o konieczności zakładania maseczek. To tylko część jego możliwości i bardzo prawdopodobnym jest, że w najbliższym czasie robot będzie realizować także inne zadania.
- Dla mnie jako lekarza, olbrzymią wartość ma aspekt redukcji stresu u małych pacjentów, zarówno podczas operacji jak i po niej. Dorosły człowiek go odczuwa, a co dopiero dziecko, dla którego jest to nowa sytuacja. Robot bardzo w tym pomaga. Szpitalowi zależy także na wdrażaniu nowych technologii, które przyczyniają się do niesienia pomocy i uśmiechu - tłumaczy Bartosz Szurlej, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie.
Na razie BellaBot trafił do Chorzowa na testy, które potrwają miesiąc. Wiele wskazuje na to, że po tym czasie zostanie na stałe w ZSM. Możliwe, że BellaBot pojawi się również w innych miejscach naszego regionu.
- Staramy się, aby technologia była coraz bliżej ludzi i była coraz bardziej pomocna. Aby tak się stało konieczne jest właściwe zrozumienie ich potrzeb oraz środowiska, w którym technologia ma być zastosowana. Kluczowym elementem sukcesu oraz dalszego rozwoju tego projektu będzie dalsze wsłuchiwanie się w pomysły personelu szpitala, a także w potrzeby pacjentów - kończy Marcin Gwóźdź.
Musisz to wiedzieć
