- Poszedłem do klasy mundurowej, bo chciałbym zostać żołnierzem - mówi Mateusz Sałasiński z klasy 1 w VIII LO w Bydgoszczy, który razem z rówieśnikami przyjechał wczoraj na toruński poligon, żeby w ten sposób świętować 15. rocznicę wejścia Polski do NATO. - Coś nowego: zobaczyć na żywo, co robią mundurowi, poznać ich pracę od kuchni. To w pewnym sensie też hołd dla mojego dziadka, który był żołnierzem.
Przez niemal cały dzień klasy mundurowe ze szkół z całego regionu mogły na toruńskim poligonie oglądać pokazy strzelań artyleryjskich i sprzętu wojskowego. Można było zobaczyć, jak pracuje patrol wojskowy, jak rozkłada się obozowisko podczas misji pokojowych i jak saperzy radzą sobie z zagrożeniami.
- Chcemy pokazać, w jaki sposób różne rodzaje sił zbrojnych funkcjonują podczas misji stabilizacyjnych - wyjaśnia mjr Ireneusz Bandura, komendant garnizonu Toruń. - Mamy nadzieję, że da to młodym trochę pełniejszy obraz wojska. Wybierając klasy mundurowe oni już wstępnie zadeklarowali, że chcieliby się związać w przyszłości ze służbą wojskową - ale chcemy, by zobaczyli wojsko nie tylko podczas defilad i oficjalnych uroczystości. Dajemy im szansę poznania służby od wewnątrz.
Zobacz także: Młodzież chce do wojska. Ślubowania klas mundurowych w Kruszwicy [zdjęcia]
Czy takie pokazy zmieniają podejście nastolatków do służby wojskowej? - Nadal chcę iść do wojska, podoba mi się mundur i rygor - zapewnia Karolina Hamermeister z klasy 1a z liceum we Wroniu - Nie przeraża mnie, że niewiele tu kobiet. Z pokazów na poligonie najbardziej podobały mi się wystrzały artyleryjskie, ale generalnie wszystko tu jest fajne.
Na obchody zaproszono również dorosłych. Goście - politycy i urzędnicy - na własnej skórze mogli przekonać się, jak trudnym zadaniem jest celny artyleryjski wystrzał. W nagrodę dostali jednak tytuły honorowych bombardierów.
Nie zabrakło też części oficjalnej - podczas zbiórki przedstawicielom szkół, w których działają klasy mundurowe, przekazano insygnia województwa kujawsko-pomorskiego.
Czytaj e-wydanie »