Rodzinne sentymenty szefa rady miasta

Wojciech Giedrys, [email protected]
- Ja byłem szefem i ja odpowiadam za to - mówi Marian Frąckiewicz. - Ale absolutnie nie poczuwam się do winy.
- Ja byłem szefem i ja odpowiadam za to - mówi Marian Frąckiewicz. - Ale absolutnie nie poczuwam się do winy. Lech Kamiński
Z toruńskiej Uniqi wyparowało ok. pół miliona zł. Jej dyrektorem był wtedy Marian Frąckiewicz, przewodniczący rady miasta z SLD. Nie zwolnił żony swojego kuzyna zamieszanej w sprawę, ale przesunął ją na inne stanowisko.

Marian Frąckiewicz, wieloletni radny SLD, a obecnie przewodniczący rady miasta, był dyrektorem toruńskiego oddziału Uniqi 19 lat. Do końca grudnia 2010 r. Umowę z nim rozwiązano we wrześniu 2010 r. za porozumieniem stron. - Zmienia się rynek, zmieniają się ludzie. Nie było mi już z nimi po drodze - tłumaczył w 2012 r. "Nowościom". Ale dopiero teraz poznajemy kulisy jego rozstania z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Śledztwo Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum-Zachód bez rozgłosu ciągnie się już prawie trzeci rok. Chodzi o przywłaszczenie ok. 400 tys. zł z kasy oddziału od stycznia 2006 do stycznia 2010 r. Zarzuty postawiono pracownicom firmy - Renacie K. i Katarzynie G. Podejrzane częściowo przyznały się do popełnionego czynu. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa jeszcze nie trafiła do sądu. Postępowanie jest zawieszone od czerwca 2013 r.

Czytaj też: Znów gorąco na Radzie Okręgu Chełmińskie w Toruniu! Jakie oskarżenia padały tym razem? [WIDEO]

Renata K. i Katarzyna G.

Renata K. pracowała w Uniqa prawie 14 lat. Jako samodzielny specjalista ds. księgowości. Prowadziła kasę, windykację, rozliczała delegacje, zaliczki pracownicze. Wpadła w styczniu 2010 r. - W ramach inwentaryzacji został wykryty niedobór. Na tyle znaczący, że zaniepokoił osoby bezpośrednio nadzorujące Renatę K. - mówi Anna Markuszewska, prokurator prowadząca sprawę.

- Któryś raport się nie zgadzał i główna księgowa zwróciła na to uwagę - mówi Frąckiewicz. Ale Frąckiewicza i Renatę K. łączy coś więcej. Księgowa jest... żoną jego kuzyna. - Katarzyna G. odeszła z pracy sama, dużo wcześniej przed 2010 r. - mówi Markuszewska. Frąckiewicz nie pamięta kiedy: - Od tego czasu, jej nie widziałem. Wyjechała za granicę - mówi.

Postępowanie było zawieszane kilka razy. W czerwcu 2011 r. prokuratura nie mogła postawić zarzutów Katarzynie G. Prokuratura nie mogła ustalić miejsca jej pobytu. - Ale później, gdy doszła do niej informacja, że szukamy z nią kontaktu, to ten kontakt został nawiązany - mówi Markuszewska. W końcu Katarzyna G. usłyszała zarzuty. Ale sprawa znów została zawieszona. Tym razem było to związane z pracą biegłego. - Przy tak skomplikowanej materii zawsze to długo trwa - mówi Markuszewska. - To była długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca prowadzenie postępowania. A teraz doszedł kolejny element. Katarzyna G. jest chora. Informację o tym, że przebywa na leczeniu za granicą, którego nie można przerwać, otrzymaliśmy w czerwcu 2013 r. Wyraża wolę i chce uczestniczyć w czynnościach prokuratury.

Śledczy szukali majątku Katarzyny G. Bez skutku. Przeniosła się za granicę. - Nie pozostawiając tutaj nic - mówi Markuszewska.

Według śledczych Katarzyna G. i Renata K. częściowo działały wspólnie. - Katarzyna G. była kasjerką, a Renata K. pracowała w księgowości, ale chyba też wzajemnie się zastępowały - mówi Frąckiewicz. Jak znikały pieniądze? - To było kilka mechanizmów - mówi prokurator. - Generalnie związane z obrotem w prowadzeniu kasy.
Prokuratura nie zdradza szczegółów. - Do dzisiaj nie wiem, na czym to polegało - przyznaje Frąckiewicz. - Wiem tylko o jednym mechanizmie dotyczącym niezwróconych składek ubezpieczeniowych przy zerwaniu umowy. Przykładowo: jeśli pan sprzedaje samochód, to należy się panu zwrot składki. Wiem, że te pieniądze były zabierane i w raporcie finansowym ujawniane jako wypłacone.

Na początku Uniqa doliczyła się, że w kasie brakuje 100 tys. zł. Ale ta kwota rosła. - Później było 150 tys. zł - mówi Frąckiewicz. - Na tym moja wiedza się kończyła. Zdziwiony jestem trochę kwotą, jaka jest teraz.
Po wykryciu sprawy Uniqa zabezpieczyła auto Renaty K. i jej męża. Później w ramach ugody towarzystwo ustanowiło hipotekę kaucyjną na ich domu jednorodzinnym w kwocie 150 tys. zł, aby zabezpieczyć roszczenia.
- Nie robiłem tego sam - mówi Frąckiewicz. - Działałem w porozumieniu ze służbą prawną, którą dysponowałem. Z radcą prawnym.

W 2010 r. radczynią prawną Uniqi była Edwarda Maszerowska. Jak ustaliliśmy, to matka Kamili Maszerowskiej-Jachimowicz, prokurator Prokuratury Rejonowej Centrum-Zachód, prowadzącej sprawę Uniqi i żona Kazimierza Maszerowskiego z Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, nadzorującej prokuratury w Toruniu. Czy ma to jakiś związek ze sprawą, która ciągnie się w prokuraturze już prawie trzy lata? Tę kwestię omówiliśmy z Mariuszem Rosińskim, już byłym szefem Prokuratury Toruń Centrum-Zachód. W jego ocenie nie miało to związku ze sprawą i nie zachodziły przesłanki wyłączenia toruńskiej prokuratury ze śledztwa, bo w postępowaniu nie brała udziału córka ówczesnej radczyni prawnej Uniqi.

Prokuratura nie zabezpieczyła pieniędzy pochodzących z przestępstwa. - W tego typu sprawach, pieniądze z reguły się rozpływają, a podejrzani mówią, że były wydawane na bieżące potrzeby - mówi prokurator. - Sprawdzaliśmy kwestie finansowe związane ze sponsorowaniem remontu. Ten dom był już w jakiejś części rozpoczęty. Jeśli chodzi o wykorzystywanie pieniędzy z przywłaszczenia na budowę lub remont domu, to są tylko dywagacje. To jest nie do sprawdzenia.

Dywagacje? Państwo K. kupili nieruchomość w podtoruńskiej Brzozówce w 2006 r., po rozpoczęciu procederu. W ostatnich latach inwestowali w nią. Stoi tam dom i garaż. Urządzono ogród. Nieruchomość stoi blisko krajowej "dziesiątki". Sama działka może teraz kosztować ok. 100 tys. zł. Dotarliśmy do księgi wieczystej. Państwo K. zaciągnęli dwa kredyty na nieruchomość do 2031 r. - na 246 tys. zł. Jak sfinansowali resztę, nie udało nam się ustalić.

Uniqa naprawiła sobie szkodę

W październiku 2011 r. Uniqa pozwała Renatę K. o zapłatę przywłaszczonej kwoty. Wygrała. Sąd Okręgowy w Toruniu w 2012 r. wydał nakaz zapłaty na... 90 tys. zł. Ta suma widniała w pozwie. Dlaczego nie 150 tys. zł? - Biegły, którego powołaliśmy, wskazał, że obie panie przywłaszczyły ok. 500 tys. zł - tłumaczy prokurator. - Renata K. przyznała się do przywłaszczenia ok. 150 tys. zł. Z pozwu Uniqa wynika, że Renata K. spłaciła część kwoty i stąd się wzięło 90 tys. zł. Przeprowadzony audyt wewnętrzny u pokrzywdzonego w 2010 r. wskazywał, że została przywłaszczona kwota ponad 500 tys. zł, a zatem dużo wyższa niż początkowo ustalono.

Na podstawie opinii biegłego zostały uzupełnione zarzuty dla Renaty K. i Katarzyny G. Dlaczego te kwoty są tak ważne? W przypadku kradzieży mienia o znacznej wartości mówi się o sumie powyżej 200 tys. zł, za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Gdyby chodziło o 150 tys. zł, kwalifikacja byłaby inna, jak i kara - do trzech lat więzienia. Prokuratura potwierdza zaś, że w przypadku obu pań można mówić o przywłaszczeniu mienia o znacznej wartości.

Czytaj: Wstyd. Sesja toruńskiej rady bez składu i ładu!

Gdzie zatem wyparowało co najmniej 50 tys. zł, które biegły przypisuje Renacie K.? Na to pytanie nie znamy odpowiedzi. Czy w procederze mogły brać udział inne osoby np. nadzorujące pracę Renaty K. i Katarzyny G.? "Zgromadzony materiał dowodowy nie pozwolił na rozszerzenie kręgu osób podejrzanych. Inni pracownicy Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA moją status świadków w toczącym się postępowaniu" - czytamy w odpowiedzi Prokuratury Centrum-Zachód.

Firma Uniqa była zainteresowana umniejszeniem sprawy? - pytam. - Nie - odpowiada Markuszewska. - Nie było zamiatania tej sprawy pod dywan.

Uniqa nie komentuje sprawy. "W przedmiotowej sprawie Uniqa TU SA wszczęła niezbędne procedury karne i cywilne. Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie nie zostało zakończone. W związku z tym nie wolno nam ujawniać żadnych informacji dotyczących jego szczegółów" - pisze Katarzyna Ostrowska, rzeczniczka towarzystwa.
Cztery lata poza kontrolą

Frąckiewicz to jeden z najbliższych przyjaciół prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. Od 1990 r. jest nieprzerwanie radnym SLD. W kadencji 2010-2014 został przewodniczącym rady miasta. W listopadzie 2010 r. założył firmę MF Broker. Zajmuje się pośrednictwem ubezpieczeniowym. Za 2011 r. wykazał 254 tys. zł przychodu, a za 2012 r. - już 389 tys. zł przychodu. Czy sprawa przywłaszczenia miała wpływ na jego odejście z Uniqi? - Też, niewątpliwie, ale nie na tyle znaczący, abym musiał z tego powodu odchodzić - mówi Frąckiewicz. - Nosiłem się z odejściem, bo źle się pracuje z ludźmi, którzy mają po 20 parę lat, wiedzą najlepiej, jak i co robić, nie znając rynku, realiów, jak trzymać palec w odpowiednim miejscu właścicielowi, bo właściciel oczekuje tylko zysku. Zostałem jedynym dyrektorem z 16, który nie został przez nich usunięty. To o czymś świadczy.

- Stracił pan w oczach szefostwa? - pytam. - Myślę, że tak - mówi szef rady. - Traci człowiek zaufanie, bo doszło do jakichś nieprawidłowości. Ja byłem szefem i ja odpowiadam za to. Ale absolutnie nie poczuwam się do winy.
Jak to się stało, że proceder trwał aż cztery lata? - W tego typu firmach system kontroli wewnętrznej jest bardzo szczelny - mówi Frąckiewicz. - Nie odnotowaliśmy żadnych symptomów. Gdyby były, to byłaby reakcja. Podlegałem normalnemu audytowi jak wszystkie inne oddziały w Polsce. Ze strony centrali nie było nigdy sugestii i podejrzeń.
Po wykryciu przywłaszczenia sprawą zajęła się centrala. - Przyjeżdżały służby kontrolne i sprawdzały dokumenty, mimo że w poprzednich latach to robili i tego nie udało się znaleźć - mówi Frąckiewicz.

Szef rady miasta, dyrektor i... kuzyn

Frąckiewicz przyjmował obie podejrzane do pracy. Renata K. w 2004 r. wyszła za mąż za jego kuzyna. - Sprawa rodzinna, zawsze mnie tym śmieszycie najbardziej - tak zareagował Frąckiewicz zapytany o te więzi. - Więzi formalnie są. Tata miał jedenaścioro rodzeństwa, mam sporą rodzinę.

- Nie wydało się panu podejrzane, skąd kuzyn ma pieniądze na dom? - pytam. Frąckiewicz: - Nigdy nikomu nie patrzyłem do kieszeni. Te więzi rodzinne naprawdę mam, chcesz - wierz, nie chcesz - nie wierz, bardzo luźne i nie wiem, co się z rodziną dzieje. Poza bratem i siostrą.

Gdy sprawa wyszła na jaw, Frąckiewicz powiadomił centralę Uniqi. Ale zawarł też z żoną kuzyna... ugodę i przesunął ją na inne stanowisko. Czy każdy pracownik mógłby liczyć na takie polubowne załatwienie sprawy? Frąckiewicz: - Podstawową rzeczą najpierw jest zabezpieczenie majątku firmy, który został uszczuplony, a następnie są konsekwencje służbowe.

To prawda, że po wykryciu sprawy przesunął pan Renatę K. na lepiej płatne stanowisko, by mogła spłacać brakującą kwotę? - pytam. Frąckiewicz: - Nie. Trzeba było reagować tak, by odsunąć dziewczynę od pieniędzy.
A nie zwolnić? Czy Renata K. została dyscyplinarnie zwolniona? - pytam. - Nie pamiętam - mówi Frąckiewicz. - Stosunek pracy uległ rozwiązaniu. Czy dyscyplinarnie? Nie wiem, bo te decyzje podejmowała już centrala. Zaproponowałem zwrot należnych pieniędzy. Pani Renata się nie wywiązywała, więc sprawa poszła dalej normalnym trybem.

Renata K. mimo zarzutów próbowała znaleźć pracę jako główna księgowa. Bez skutku startowała w 2012 r. w konkursie do jednej z toruńskich szkół.

Zawiadomienie do śledczych wpłynęło rok po wykryciu - w styczniu 2011 - z centrali Uniqi. Dlaczego Frąckiewicz go nie złożył od razu po wykryciu? - Nie miałem takich uprawnień, takie czynności wykonuje centrala - tłumaczy. Ale bez odpowiedzi pozostaje też pytanie, czy Uniqa poszła mu na rękę, nie nagłaśniając wcześniej sprawy. W tym samym czasie - w listopadzie 2010 - trwały wybory samorządowe, w których Frąckiewicz był lokomotywą SLD. Po wyborach SLD wszedł w koalicję z prezydentem i jego klubem, dzięki której w grudniu 2010 r. Frąckiewicz został szefem rady miasta, czym przypieczętował długoletnią działalność w samorządzie.

Śledczy nie wzięli pod lupę kwestii odpowiedzialności za brak nadzoru nad finansami Uniqi. Do tego wątku ustosunkował się jednak biegły. - Wskazał, iż wyrządzenie szkody firmie pokrzywdzonej nastąpiło w wyniku braku przestrzegania przepisów ustawy o rachunkowości - mówi Markuszewska. Frąckiewicz: - Mnie nie zarzucono nieprzestrzegania procedur w firmie. Być może chodzi o to, że kontrole, które sprawowała Uniqa poprzez swoje służby, nie do końca wywiązywały się z przyjętych procedur.

Jednak zgodnie z ustawą o rachunkowości "kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości (…) zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą". Śledczy zbadają ten wątek? - To nie jest wykluczone - mówi prokurator.

Co na to toruńscy radni? - Patrząc na wielowątkowość sprawy i ewidentne koneksje rodzinne osób zamieszanych w ujawniony proceder, nie sposób nie mieć wątpliwości, co do dotrzymania przez obecnego przewodniczącego rady miasta etycznych standardów postępowania - mówi Paweł Gulewski, rajca PO. - To kolejny argument za tym, że nie mamy obecnie przewodniczącego rady miasta z krwi i kości, a tylko osobę, która w wyniku politycznych układanek i dzięki świetnym relacjom z prezydentem piastuje tę funkcję od 2010 r. Toruń ma najgorszego przewodniczącego w całej historii toruńskiego samorządu. Zaznaczę, że dla mnie podstawowymi wyznacznikami przyzwoitego sposobu wypełniania obowiązków szefa rady miasta są pracowitość, wiedza, obiektywizm i przynajmniej pozory uszanowania racji klubów niebędących w koalicji. Pan Frąckiewicz nie spełnia ani jednego z wymienionych przeze mnie kryteriów.

Michał Jakubaszek, radny PiS (w koalicji w SLD): - Marian Frąckiewicz pełni funkcję publiczną i w jego interesie leży, aby ta sprawa była jak najszybciej wyjaśniona. W przeciwnym wypadku rodzić się będą spekulacje, podważające zaufanie do jego osoby i pełnionej przez niego funkcji. Nie tylko jako radny, ale również jako adwokat, kieruję się zasadą domniemania niewinności. Dopóki prokuratura nie zakończy śledztwa, dopóty nie mam zamiaru wyciągać pochopnych wniosków.

Biegły zakończył pracę. Być może postępowanie wkrótce zostanie wznowione. - Najprawdopodobniej w przeciągu miesiąca zostaną wykonane czynności z udziałem podejrzanej Katarzyny G.. Teraz czekamy, aby stan zdrowia Katarzyny G. pozwolił jej przyjechać - mówi Markuszewska. Gdy przyjedzie, prokuratura ogłosi jej uzupełnione zarzuty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

f
fifa

Mariana pół miliona. Na kampanię ?

 

Trudno w kontekście zamieszania wokół Domu Harcerza mówić o innych sprawach. A tu taka bomba! Marian Frąckiewicz, przewodniczący rady miasta, opowie Wam – pośrednio , jak sprawić, by wyparowało… pół miliona złotych!

W 2004 roku kuzyn Mariana powziął za żonę niewiastę Renatę K.

Kobieta była pracownicą firmy Uniqa, pod rządami Mariana naszego kochanego.

Przychodzi rok 2006. Rozpoczyna się proceder, który obecnie bada (w nieskończoność) prokuratura. Do 2010 roku z kasy firmy znika ok. pół miliona zł.

Przypomnijmy jednak, że oskarżona jest żoną kuzyna. No na miłość boską! Kobieta kradła, tymczasem nie została z firmy nawet zwolniona! Marian nasz kochany przeniósł ją na inne ,lepiej płatne stanowisko! Ba! Nawet (pewnie pod wpływem sugestii, co?) w międzyczasie starała się o posadę księgowej w jednej z toruńskich szkół

A ustawa o rachunkowości „kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości (…) zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą”.

Marian Frąckiewicz : " NIE CZUJĘ SIĘ WINNY " !!!!!

 

c
czechu

Teraz utwierdziłem się w swoim przekonaniu, że ten komunista Marian "Flacha" Frąckiewicz musi być non stop znietrzeźwiony ! Wskazuje na to przede wszystkim jego wygląd oraz bzdury jakie pieprzy na codzień. Nawet najlepszy garnitur mu nie pomoże. Swego czasu na stronie internetowej Mundurowego Klubu Motorowego pod prezydencją milicjanta Andrzeja Woźniaka były ciekawe zdjęcia jak panowie przewracali się o puste flaszki po wódzie !!! Z miast od 400 a 200 tysiącem mieszkańców mamy najgorszy wzrost dochodu własnego w kraju!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teraz utwierdziłem się w swoim przekonaniu, że ten komunista Marian "Flacha" Frąckiewicz musi być non stop znietrzeźwiony ! Wskazuje na to przede wszystkim jego wygląd oraz bzdury jakie pieprzy na codzień. Nawet najlepszy garnitur mu nie pomoże. Swego czasu na stronie internetowej Mundurowego Klubu Motorowego pod prezydencją milicjanta Andrzeja Woźniaka były ciekawe zdjęcia jak panowie przewracali się o puste flaszki po wódzie !!! Z miast od 400 a 200 tysiącem mieszkańców mamy najgorszy wzrost dochodu własnego w kraju!

 

 

 

 

 

T
TERAZ K..... MY

dorwać sie do żłoba, metody nie ważne

m
małe miki

Mariana pół miliona. Na kampanię?

 

11 lut 2014

Trudno w kontekście zamieszania wokół Domu Harcerza mówić o innych sprawach. A tu taka bomba! Marian Frąckiewicz, przewodniczący rady miasta, opowie Wam – pośrednio i za sprawą klawiatury blogera, jak sprawić, by wyparowało… pół miliona złotych! Hokus, pokus. Czary mary. Twoja stara to Twój stary. A kuzynka już – hyc! – ucieka z workiem pełnym kabzy.

 

k
kobus

Od lat wiadomo, że w Toruniu rządzą klany rodzinne. Wszystkie posadki szczególnie w instytucjach są "obstawiane" z pokolenia na pokolenie.

e
ewa

Coraz częściej zaglądam do Pomorskiej, bo w tych Nowościach to same starości  :lol:

p
piotr

JEśli jakiś pan z sld, pisu, po robi tyle dobrego dla sportu w Toruniu to przecież możemy przymknąc oko na to że jesty zwykłym złodziejem :) Co za krzywa mentalnośc w tym narodzie panuje.

C
C
 
W dniu 10.02.2014 o 20:08, greg napisał:

nie sadzilem, ze tego dozyje, ale przylaczam sie do glosu:) macie wiec dwoch wiecej udzialowcow we wplywach ze sprzedazy pomorskiej;)  ??? jakbym slyszal Zaleskiego, ktory wykradajac spoleczenstwu Dom Harcerza, protesty dzieci, mlodziezy, ich rodzicow oraz srodowisk pedagogicznych okresla "histerycznym atakiem" nie bede pytal co ramol Frackiewicz zrobil za moje pieniadze dla torunskiego sportu, bo zapewne pograzysz go jeszcze bardziej piszac cos o bankrutujacej dzieki torunskim urzednikom Elanie Torun, poradze wiec- wez chlopie pigulke, paranoidalne przekonania wpedza cie w jeszcze wieksze klopoty zdrowotne.

 

~greg~, czy ty coś dziś przypaliłeś, a może o jedno piwo za dużo, chłopie nie widzisz, że prawda to jedno, a wypociny "dziennikarza" to zupewłnie to coś innego. To cuchnie zleceniem na potrzeby wyborcze, jak "odpotrzniesz" i wróci zrowy rozsądek to wtedy napisz coś stosownego.
C
Czytelnik
W dniu 10.02.2014 o 18:24, hecer napisał:

Chyba wykupię prenumeratę Pomorskiej. To jedyna toruńska gazeta, która podjęła temat wszystkim dziennikarzom dobrze znany. I jedyna toruńska gazeta robiona dla ludzi, którzy chcą płacić za dziennikarską rzetelność (przez "rz") Dzięki! Od dziś kupuję! b.

będziesz miał czym palić w piecu :) tematyka i styl do tego się nadają

h
hecer

Chyba wykupię prenumeratę Pomorskiej. To jedyna toruńska gazeta, która podjęła temat wszystkim dziennikarzom dobrze znany. I jedyna toruńska gazeta robiona dla ludzi, którzy chcą płacić za dziennikarską rzetelność (przez "rz")

 

Dzięki! Od dziś kupuję!

 

b.

p
przedszkolak

Szanowany Panie Giedrys, kłania się poprawna polszczyzna. W jęzku polskim nie ma sformułowania "radczyni prawna", a radca prawny. Sugeruję powrót do szkoły podstawowej lub zmianę zawodu.

p
pracownik

Zwykła żetelność dziennikarska nakazuje sprawdzać fakty. Pani Renata K. po ujawnieniu niedoborów nie pracowała ani jednego dnia dłużej. Natychmiast została odsunięta od wszelkich zajęć a nie przesunięta na inne stanowisko. Co najmniej , ze strony piszącego ten artykuł jest nieprzyzwoitością pokazywanie dochodów p. Frąckiewicza w kontekście malwersacji jakie miały miejsce w UNIQA. Co to  ma sugerować????

W tym czasie pracownik Uniqa

G
Gość

O Marian "Flacha" Frąckiewicz ! Rączka, rączkę myje !

Głosujcie na Zaleskiego, bo :

 

1. Żonka - dyrektor szpitala zależna tylko od... męża a tam zagubiono ponad 250 tysięcy z kasy

2. Synek - Delfin- szykowany na następcę tatusia (patrz Inowrocław i klan Brejzów) dostał 200 tysięcy na fundację kumpli by uczyć radnych Czasu Gospodarzy

3. Łysy radny kajakarz - (ten uczciwy,co goli głowę i patrzy spokojnie w lustro), sprawdźcie od kiedy  żonka pracuje w MOPS,  a siostrunia w X LO

4. radny Jasiński - potykacz na Zagonowej

5. radna organistka - od niedawna "bibliotekarka" w spółdzielni MSM

6. synek radnego Olszewskiego - wynajmuje od miasta  kamienicę na muzeum piernika po 1 zł za metr

Kandydaci na radnych :

Leokadia Bobek - rada nadzorcza miejskiej spółki

Lidia Chamarczuk - doradca prezydenta

Krzysztof Koman - spec od wizerunku z licencjatem...w mieście uniwersyteckim z tysiącami bezrobotnych magistrów

Roman Skibiński - szef hali sportowej w budowie...za parę tysięcy miesięcznie

 

to tylko parę twarzy "kryształowo czystej " frakcji Czas Gospodarzy

 

 

 

 

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie