Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybuch gazu w Chełmży. Prokuratura: zawinił pijany lokator wymieniający butlę

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Wybuch gazy przy ul. Wodnej 3 w Chełmży spowodował w sierpniu br. pijany lokator Dariusz K., wymieniając butlę z gazem. Wskutek tragedii sam zmarł - miał rozległe poparzenia. Takie ustalenia poczyniła prokuratura.
Wybuch gazy przy ul. Wodnej 3 w Chełmży spowodował w sierpniu br. pijany lokator Dariusz K., wymieniając butlę z gazem. Wskutek tragedii sam zmarł - miał rozległe poparzenia. Takie ustalenia poczyniła prokuratura. PSP
Do wybuchu gazu przy ul. Wodnej 3 w Chełmży doszło w wieczorem 10 sierpnia br. Dom się zawalił. Ucierpiało dwoje lokatorów - matka i syn. Prokuratura ustaliła, że sprawcą dramatu był pijany lokator wymieniający butlę z gazem. Zmarł, więc śledztwo umorzono.

Nietypowa wystawa w Muzeum Okręgowym w Toruniu

od 16 lat

Tamtego sierpniowego wieczoru lokatorzy domu przy ul. Wodnej 3 w Chełmży nigdy nie zapomną. Wskutek wybuchu ucierpiało dwoje lokatorów - matka i syn. Mężczyzna z bardzo poważnymi poparzeniami trafił do specjalistycznego szpitala w Poznania, a starsza kobieta do lecznicy w Chełmży.

Wybuch gazu w Chełmży

Cztery rodziny zamieszkujące dom przy ul. Wodnej 3 straciły dach nad głową - mający ponad sto lat budynek nadawał się już tylko do rozbiórki. To własność prywatna, wpisana do rejestru zabytków. Rozmiar strat materialnych był bardzo duży. Skala ludzkiej tragedii natomiast mogłaby by być jeszcze większa, gdyby nie fakt, że krytycznego wieczoru część lokatorów była poza domem.

WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z WYBUCHU MOŻNA OBEJRZEĆ >>> TUTAJ <<

Prokuratura Rejonowa Toruń Wschód przeprowadziła śledztwo w kierunku sprowadzenia niebezpieczeństwa powszechnego w postaci eksplozji i zawalenia się budowali (art. 163 par. 2 i 3 Kodeksu karnego). Właśnie je zakończyła - umorzeniem. Dlaczego? Bo jedynym sprawcą dramatu okazał się lokator Dariusz G., który doprowadził do wybuchu wymieniając butlę z gazem. Był wtedy pod wpływem alkoholu. Wskutek tragedii zmarł, więc - co jasne - zarzutów postawić mu nie można.

Sierpniowy wybuch gazu w Chełmży. Co dokładnie ustaliła prokuratura?

W toku śledztwa, przede wszystkim na podstawie zeznań świadków, dokumentacji medycznej, ekspertyz z zakresu pożarnictwa, medycyny sądowej, ustaleń Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, Straży Pożarnej i danych od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków prokuratura ustaliła następujący przebieg zdarzeń.
Budynek położony w Chełmży przy ul. Wodnej 3 stanowił zabytkową, dwukondygnacyjną, wielorodzinną kamienicę z frontowym wykuszem w środkowej części. Znajdował się w obszarze historycznego układu urbanistycznego miasta Chełmża, podlegał ochronie konserwatorskiej. Do tego budynku przylegał częściowo piętrowy dom jednorodzinny.

-10 sierpnia 2023 roku, w godzinach wieczornych, w opisanych budynkach przebywało łącznie 10 osób, w tym w pierwszym z nich - Dariusz K. i Renata K. Do ich mieszkania nie był doprowadzony gaz ziemny z sieci miejskiej, dlatego używali oni czteropalnikowej kuchenki gazowej zasilanej gazem propan - butan z butli 11 kg. Opisywanego dnia, będący pod wpływem alkoholu Dariusz K., udał się, aby wymienić butlę. Wrócił z pełną butlą i około godz. 20.15 rozpoczął jej podłączanie - opisuje prokurator Andrzej Kukawski, rzecznik toruńskiej prokuratury.

Początkowo mężczyzna niewłaściwie dokręcił reduktor z wężem, co spowodowało uwolnienie gazu praktycznie w całości z butli. Następnie, zamiast natychmiast dokręcić zawór na butli, szukał korka do zablokowania zawora, a potem go zablokował, ale już po uwolnieniu gazu.

Wybuch gazy przy ul. Wodnej 3 w Chełmży spowodował w sierpniu br. pijany lokator Dariusz K., wymieniając butlę z gazem. Wskutek tragedii sam zmarł -
Wybuch gazy przy ul. Wodnej 3 w Chełmży spowodował w sierpniu br. pijany lokator Dariusz K., wymieniając butlę z gazem. Wskutek tragedii sam zmarł - miał rozległe poparzenia. Takie ustalenia poczyniła prokuratura. PSP

-Na skutek zapłonu mieszaniny gazu z powietrzem (prawdopodobnie pojawiła się iskra, gorąca powierzchnia lub papieros) nastąpił wybuch - przekazuje prokurator.

Co jasne, doszło do zagrożenia życia i zdrowia wielu osób. Ponadto Renata K. doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pod postacią wielomiejscowych oparzeń I, II i III stopnia oraz oparzenia górnych dróg oddechowych. Sam Dariusz K. natomiast zmarł 1 września br. z powodu doznanych rozległych poparzeń całego ciała.

WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z WYBUCHU MOŻNA OBEJRZEĆ >>> TUTAJ <<

Na skutek eksplozji budynek wielorodzinny uległ prawie całkowitemu zniszczeniu, zaś uszkodzeniu uległ dom przylegający.

Winny lokator nie żyje, więc śledztwo umorzone

- Całokształt zgromadzonego materiału dowodowego wskazuje więc, że sprawcą opisywanego czynu był Dariusz K. Jako, że pociągniecie do odpowiedzialności karnej może dotyczyć wyłącznie osoby żyjącej, śmierć sprawcy stanowiła bezwzględną przeszkodę w kontynuowaniu postępowania i stała się podstawą procesową jego umorzenia (art. 17 par. 1 pkt 5 Kpk) - podsumowuje prokurator Andrzej Kukawski.

Oficjalny komunikat w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Toruniu wydała 6 grudnia 2023 roku.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wybuch gazu w Chełmży. Prokuratura: zawinił pijany lokator wymieniający butlę - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska