Rok 2010 w Inowrocławiu ustanowiony został przez Radę Miejską Rokiem Jana Kasprowicza. Z takim wnioskiem wystąpiły trzy miejscowe instytucje, którym patronuje wielki syn ziemi kujawskiej - I Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa nr 10 oraz Biblioteka Miejska. Pretekstem jest przypadająca właśnie w tym roku 150. rocznica urodzin poety, który przyszedł na świat w inowrocławskiej dzielnicy Szymborze.
Celem ustanowienia Roku Jana Kasprowicza jest szersze propagowanie twórczości tego wybitnego, jednak niestety, trochę już zapomnianego twórcy. Zaplanowano wieleinnymi prelekcje, spotkania i warsztaty literackie oraz konkursy, także o charakterze regionalnym.
- Twórczość Jana Kasprowicza bez wątpienia stanowi bardzo ważny element dorobku kulturalnego Polski. Kultywowanie pamięci oraz rozpowszechnianie twórczości tego wybitnego poety jest niekwestionowaną powinnością miasta, w którym się urodził i spędził pierwsze, najważniejszego w życiu każdego człowieka lata swojego życia - podkreśla inowrocławski preyzdent Ryszard Brejza.
Jan Kasprowicz to jeden z najwybitniejszych twórców w literaturze polskiej. Autor "Hymnów" stawiany jest dziejach literatury na równi z Adamem Mickiewiczem i Władysławem Reymontem, co uzasadnia określanie go mianem wieszcza narodowego.
Obchody 150. rocznicy urodzin Kasprowicza przygotowało także inowrocławskie muzeum, które poetę ma za patrona. Planowana jest sesja naukowa, koncerty, konkursy i okolicznościowa wystawa. Jedną z imprez przypominających postać kujawskiego wieszcza będą "Imieniny Jana Kasprowicza", które w formie imprezy plenerowej zorganizowane zostaną 24 czerwca w ogrodzie Pałacu Mieszczańskiego (siedziba muzeum).
Placówka przygotowuje się też na większą liczbę gości, którzy zechcą odwiedzić stanowiący część muzeum Dom Rodziny Jana Kasprowicza w Szymborzu, gdzie można obejrzeć pamiątki związane z kujawskim wieszczem.