Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok Szwalbego w Ostromecku. Na początek koncert na trzy fortepiany, odnowiony gabinet dyrektora i prezent

Justyna Tota
Justyna Tota
Gabinet Andrzeja Szwalbego w Pałacu Starym W Ostromecku powstał w 2011 r. Od 22 stycznia 2023 roku będzie można go zobaczyć w nowej odsłonie! Wszystko w ramach Roku Szwalbego w Ostromecku
Gabinet Andrzeja Szwalbego w Pałacu Starym W Ostromecku powstał w 2011 r. Od 22 stycznia 2023 roku będzie można go zobaczyć w nowej odsłonie! Wszystko w ramach Roku Szwalbego w Ostromecku Wikipedia, archiwum
W Pałacu Nowym Łukasz Ojdana rozpocznie cykl koncertowy, grając na trzech fortepianach, a w Pałacu Starym otworzą się drzwi do odnowionego Gabinetu Andrzeja Szwalbego. Będzie też prezentacja najnowszego nabytku do zabytkowej kolekcji fortepianów - już 22 stycznia (niedzielę) na inaugurację Roku Szwalbego w Ostromecku!

Rok Andrzeja Szwalbego w Ostromecku rozpocznie się 22 stycznia (niedziela) koncertowo i to dosłownie. Wybitny pianista jazzowy i kompozytor młodego pokolenia, który współpracował m.in. z Tomaszem Stańką - Łukasz Ojdana wystąpi w Pałacu Nowym, grając na trzech zabytkowych fortepianach. Których?

Jak zdradził nam opiekun ostromeckiej kolekcji Andrzej Gawroński, artysta zagra na koncertowym fortepianie Carla Bechsteina, fortepianie Johanna Friedricha Marty’ego (jeden z najstarszych obiektów kolekcji) i fortepianie stołowym Eugena Wiszniewskiego. Wszystkie trzy instrumenty zostały odrestaurowane, ten ostatni zaledwie 2 lata temu. Jakie utwory usłyszymy? Z całą pewnością będzie to autorski występ Łukasza Ojdany, który sam nie kryje, że „ten koncert był wielokrotnie przekładany” m.in. z powodu pandemii. Niewykluczone, że 22 stycznia na żywo usłyszmy utwory z ostatniego albumu artysty pt. „Kurpian Songs & Meditations”.

Jak się dowiedzieliśmy, oprócz wrażeń muzycznych, będzie też garść historii i ciekawostek, które przekaże Andrzej Włodarczyk, opowiadając o każdym z trzech ostromeckich fortepianów, które w ostatnich latach przywrócił do koncertowego życia przy wsparciu Miasta Bydgoszczy i prywatnych mecenasów kultury.

Fortepian perełka w prezencie na 100. urodziny Andrzeja Szwalbego

A skoro na miejscu obecny będzie Andrzej Włodarczyk, nazywany doktorem fortepianów, może to być zwiastun kolejnej spektakularnej renowacji, zwłaszcza że kilka miesięcy temu Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy do Zabytkowej Kolekcji Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego dokupiło instrument szczególny - pochodzący z Kopenhagi (z lat 1815-1820) fortepian pionowy, tzw. leżącą żyrafę, jedną z trzech tego typu konstrukcji zachowanych na świecie, autorstwa Petera Christiana Uldahla.

- To perełka, którą nabyliśmy z myślą, aby stała się prezentem dla Dyrektora Andrzeja Szwalbego w związku z Jego setną rocznicą urodzin, przypadającą w tym roku - mówi nam Andrzej Gawroński, dodając, że najnowszy nabytek kolekcji zostanie 22 stycznia oficjalnie zaprezentowany.

Andrzej Gawroński nie kryje także, że czymś naprawdę wyjątkowym byłoby, aby po styczniowej premierze niegrającego obecnie fortepianu Uldahla, móc zakończyć Rok Andrzeja Szwalbego pierwszym koncertem odrestaurowanego unikatu. Czy to się uda? Czas pokaże. Była już pierwsza rozmowa z wiceprezydent Bydgoszczy Iwoną Waszkiewcz, z której przychylnością pomyślnie przeprowadzono poprzednie renowacje zabytkowych fortepianów ostromeckiej kolekcji. Najpierw jednak musi powstać kosztorys fortepianu Uldahla.

Wybrano 17 dzieł, które po latach wracają do Pałacu Ostromecko. Zobaczymy je w odnowionym Gabinecie Szwalbego

Tymczasem do Pałaców Ostromecka powróciły po latach dzieła, jakie Andrzej Szwalbe zebrał w latach 1986-88 w Kolekcję Współczesnego Polskiego Malarstwa i Grafiki im. Tadeusza Brzozowskiego. Było to możliwe dzięki doskonałej współpracy dyrektor MCK Marzeny Matowskiej z dyrektorem Filharmonii Pomorskiej Maciejem Puto oraz Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, które dotychczas miało te dzieła w depozycie.

Po 12 latach od stworzenia - z inicjatywy Andrzeja Gawrońskiego - na drugim piętrze Pałacu Starego w Ostromecku Gabinetu Andrzeja Szwalbego jako twórcy znajdującej się w tym samym pałacu Zabytkowej Kolekcji Fortepianów, już 22 stycznia Pokój Szwalbego będzie mieć na nowo premierę.

W gabinecie odnowiono malowanie ścian, na których zawisną m.in. gobeliny z cyklu „Kwartet Zapustny” Tadeusza Brzozowskiego, a także obrazy:Magdaleny Abakanowicz, Romana Artymowskiego, Edwarda Dwurnika, Ryszarda Gierywszewskiego, Józefa Hałasa, Władysława Hasiora, Jerzego Kałuckiego, Jerzego Korzeniowskiego i Jana Tarasina. Zobaczymy też dzieła uznanych twórców lokalnych: Mariana Turwida czy Andrzeja Nowackiego. Jak nam zdradzono, z kolekcji do gabinetu wybrano na razie łącznie 17 prac. Całość na ekspozycji zaaranżowały Bożena Januszewska i Marta Wiśniewska, plastyczki z Galerii Wspólnej MCK.

Inauguracja Roku Szwalbego 22 stycznia o godz. 16, wstęp wolny. Dodajmy, że niedzielne wydarzenie rozpocznie cykl koncertów, jakie będą się odbywać co miesiąc - do listopada włącznie. Latem (lipiec i sierpień) koncertów mają odbywać się na tarasach Pałacu tak, by melomani mogli zasiąść na trawie z koszami piknikowymi, słuchając pianistów.

Plan koncertów w ramach Roku Szwalbego w Ostromecku

  • 19 luty 2023 - Adam Kośmieja - jeden z najbardziej wyrazistych polskich pianistów młodego pokolenia, pedagog i absolwent AMFN w Bydgoszczy;
  • 26 marca 2023 - Adam Goździewski - pianista, laureat krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kameralnych w Polsce, Słowenii, Rosji, na Ukrainie i we Włoszech.
  • 23 kwietnia 2023 - Adam Lemańczyk (utytułowany, znany)
  • 27 maja 2023 - Aleksandra Bobrowska - pianistka wykona mazurki Fryderyka Chopina, jakie w Ostromecku nagrała na dwupłytowym albumie, grając na odresturowanym fortepianie marki Krall & Seidler, należącym do kompozytora Zygmunta Noskowskiego
  • 18 czerwca 2023 Poznańskie Trio Fortepianowe z muzyką Krzysztofa Meyera - znakomitego polskiego kompozytora, który ma zaszczyć swą obecnością na koncercie w Ostromecku;
  • lipiec i sierpień 2023 - koncerty na tarasie Pałacu w Ostromecku
  • 17 września 2023Michał Gozdek - bydgoski pianista młodego pokolenia;
  • 15 października 2023Witold Janiak - pianista i kompozytor, który w jazzowych aranżacjach gra nawet melodie bajek dla dzieci;
  • 19 listopada 2023Paweł Świeca - pianista wystąpi z koncertem muzyki współczesnej na fortepian i gitarę elektryczną
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska