To już kolejny instrument z wyjątkowej na skalę kraju kolekcji Andrzeja Szwalbego, który został odnowiony.
Zbudowany w XIX wieku przez Johanna Friedricha Marty’ego fortepian jest jednym z trzech tego typu instrumentów zachowanych w światowych zbiorach. Teraz stanie się perłą w ostromeckiej kolekcji, a ci, którzy chcą go obejrzeć, będą mogli to zrobić 20 stycznia.
Odsłonięcie fortepianu jest częścią tegorocznych obchodów Powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Prezentację instrumentu połączoną z recitalem Marii Gabryś-Heyke i wykładem Agaty Mierzejewskiej zaplanowano na 20 stycznia na godz. 17 w Ostromecku.
Bardzo dużo atrakcji w Bydgoszczy szykuje się natomiast 19 stycznia. - Symbolicznymi bohaterkami obchodów 99. rocznicy powrotu Bydgoszczy w granice Polski będą znane bydgoskie kobiety z okresu dwudziestolecia międzywojennego - słyszymy od organizatorów z Miejskiego Centrum Kultury. - Historię bydgoskich aktywistek poznamy podróżując wspólnie zabytkowym tramwajem.

Ten będzie kursował w godz. 12-15 na trasie Wilczak-Las Gdański. Również 19 stycznia, ale o godz. 17 w MCK zacznie się performance „Łuczniczki”, inspirowany dwiema bydgoskimi rzeźbami: klasycznym pomnikiem Łuczniczki Ferdinanda Lepckego z 1908 roku, znajdującym się przed Teatrem Polskim oraz rzeźbą Marcina Jagodzińskiego-Jagenmeera, odsłoniętą w 2013 roku przed Operą Nova. Performance przygotowała choreografka Agnieszka Kryst.
O godz. 18 MCK zamieni się z kolei w pole do debaty „Karty na stół, czyli postulaty Po Stu Laty, cz. II”. Na koniec tego dnia obchodów zaplanowano dwie propozycje muzyczne. Pierwszą z nich będzie koncert „Niezmienna” (początek godz. 19.30, wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki - do odbioru w kasie MCK). To będzie muzyczna podróż po pełnym wrażliwości i emocji świecie kobiety.
Zaśpiewają bydgoscy wokaliści przy akompaniamencie zespołu pod kierownictwem Miłosza Wośki, pianisty i aranżera. O 20.30 w MCK zacznie się natomiast potańcówka w klimacie lat 20. i 30. O muzykę zadba duet Przedwojenne Piosenki.
Dni wolne 2019 - kiedy wziąć wolne, żeby było ich jak najwięcej?