MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy czekają na dopłaty za 2023 rok. Kiedy płatności końcowe zostaną wypłacone?

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Do 27 marca br. w Kujawsko-Pomorskiem wypłacono płatności końcowe za miniony rok dla 35 784 rolników, w tym również dla wnioskujących o ekoschematy.

Spis treści

- Zaliczki dostałem, ale wciąż czekam na resztę płatności - mówi Henryk Kiełkowski, rolnik z miejscowości Nowopole (pow. lipnowski). - Ale niektórzy moi znajomi już te pieniądze otrzymali.

Stefan Krajewski, sekretarz stanu w resorcie rolnictwa, niedawno stwierdził, że zostały już usprawnione systemy informatyczne w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dzięki czemu ruszyły wpłaty środków dla rolników.

Najpierw przekazano zaliczki płatności

Przypomnijmy. Od 16 października 2023 r. do 30 listopada 2023 r. ARiMR wypłacała zaliczki na poczet płatności bezpośrednich i ONW za 2023 rok. Natomiast od 1 grudnia 2023 r. trwa wypłata płatności końcowych - dla rolników ze zrealizowaną zaliczką z potrąceniem kwoty wypłaconej zaliczki, bądź też płatności w pełnej wysokości dla rolników, którym zaliczka nie została wypłacona.

W woj. kujawsko-pomorskim (stan na 27 marca br.)

  • w ramach płatności bezpośrednich wypłacono: zaliczki dla 55 387 rolników na kwotę 605 307 807 zł oraz płatności końcowe dla 35 784 rolników na łączną kwotę 188 013 867 zł (w tym również dla rolników wnioskujących o ekoschematy).
  • W ramach płatności ONW wypłacono zaliczki dla 29 780 rolników na kwotę 55 214 825 zł oraz płatności końcowe dla 18 709 rolników na sumę 5 507 974 zł, zaś w ramach płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych (PROW 14-20) wypłacono 28 949 184 zł dla 1 468 rolników;
  • w ramach płatności ekologicznych (PROW 2014-20) wypłacono 4 611 053 zł dla 102 rolników;
  • Z w ramach płatności zalesieniowych z PROW 2007-2013 i PROW 2014-2020 wypłacono 1 954 159 zł dla 587 rolników.

To też może Cię zainteresować

Rolnik pyta o decyzję w sprawie płatności

- Czy agencja przekazuje rolnikom decyzje w sprawie płatności, czy trzeba o nie wystąpić? - pyta rolnik.

ARiMR wyjaśnia: „Jeżeli decyzja w sprawie przyznania płatności uwzględnia w całości żądanie strony (rolnika lub beneficjenta) i nie określa zmniejszeń, wykluczeń lub pozostałych kar administracyjnych oraz nie ustala kwot podlegających odliczeniu, decyzję tę doręcza się jedynie na żądanie strony. Żądanie doręczenia decyzji składa się do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę strony, w terminie 14 dni od dnia uznania płatności na rachunku bankowym strony lub rachunku strony prowadzonym w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. W przypadku, gdy strona wystąpiła z żądaniem doręczenia decyzji, odwołanie od tej decyzji wnosi się w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

Dla rolników, którzy wyrażą zgodę na elektroniczną wymianę korespondencji z ARiMR za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych w ramach postępowań objętych wnioskiem o przyznanie płatności, pisma związane z prowadzonym postępowaniem w tym również decyzje są doręczane w Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

Decyzje zawierające w rozstrzygnięciu również płatności „ekoschematowe” podlegają, tak jak wszystkie pozostałe decyzje administracyjne pod te same w/w zasady dystrybucji.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska