MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy to (prawie) milionerzy. Tyle są warte grunty przeciętnego gospodarstwa we wszystkich województwach

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Prawie 1,1 mln złotych – tyle warte są grunty przeciętnego gospodarstwa rolnego w województwie warmińsko-mazurskim. Z czego to wynika? Gospodarstwa są tam duże, a ziemia od lat drożeje – także przez turystów. Znacznie skromniej jest na Podkarpaciu i w Małopolsce.Na kolejnych zdjęciach szacunkowa wartość gruntów przeciętnego gospodarstwa w każdym z województw --->
Prawie 1,1 mln złotych – tyle warte są grunty przeciętnego gospodarstwa rolnego w województwie warmińsko-mazurskim. Z czego to wynika? Gospodarstwa są tam duże, a ziemia od lat drożeje – także przez turystów. Znacznie skromniej jest na Podkarpaciu i w Małopolsce.Na kolejnych zdjęciach szacunkowa wartość gruntów przeciętnego gospodarstwa w każdym z województw --->pixabay.com/SimoneVomFeld
"Prawie" robi wielką rożnicę - znacie to? Część rolników jest prawie milionerami, bo tak wyceniane są ich gospodarstwa. HRE Investments postanowił przyjrzeć się szacunkowej wartości gruntów przeciętnego gospodarstwa rolnego we wszystkich województwach Polski. Z tej analizy wynika, że przeciętny rolnik jest milionerem na Warmii i Mazurach, niewiele brakuje gospodarzom z Opolskiego, Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego. Najmniej na sprzedaży zarobiłby gospodarz z Podkarpacia.

W VI kwartale 2004 roku hektar ziemi ornej w Polsce kosztował 6,2 tys. zł. Dziś to 42,7 tys. (dane za III kwartał 2020 r.). To prawie 7 razy więcej. (Opracowanie HRE Investmentsna podstawie danych GUS. Średnia cena transakcyjna ważona jakością gleb w poszczególnych województwach). Ile dziś warte są gospodarstwa? Sprawdź w poniższym zestawieniu:

Ceny ziemi w Polsce bardzo zróżnicowane. Średnia ciągle wyższa

Według danych zebranych przez spółkę HRE Investments pod koniec 2020 roku za hektar trzeba było płacić o trochę ponad 5% więcej niż przed rokiem. Przecięta cena to już 42,7 tys. zł za ha – wynika z szacunków uwzględniających ceny transakcyjne i jakość sprzedawanych działek.

Zobacz wideo: Emerytury i renty KRUS - co warto o nich wiedzieć.Czytaj dalej pod filmem

Hektar ziemi ornej najdroższy jest w województwie kujawsko-pomorskim (prawie 55 tys. zł) i wielkopolskim (prawie 60 tys. zł). Dla porównania w województwach: zachodniopomorskim, świętokrzyskim czy podkarpackich ziemia jest około dwa razy tańsza. Średnia cena transakcyjna nie przekracza tam 30 tys. zł za ha.

To też może Cię zainteresować

Wyliczając wartość przeciętnego gospodarstwa, uwzględniano jego średnią wielkość, a poziom rozdrobnienia także jest w Polsce zróżnicowany. Na przykład na Podkarpaciu czy Małopolsce, przeciętny gospodarz ma mniej niż 5 hektarów ziemi, podczas gdy w województwie zachodniopomorskim czy na Warmii i Mazurach przeciętny gospodarz dysponuje areałem nawet 4-6 razy większym.

W efekcie ziemia statystycznego rolnika z Warmii i Mazur może być warta ponad milion złotych. Oczywiście w praktyce zależy to od wielu czynników, ale tak przynajmniej sugerują oficjalne średnie. Przy tym nie bez znaczenia dla takiego wyniku jest fakt, że te akurat tereny są szczególnie popularne wśród mieszkańców dużych miast. Pewnie też dlatego w warmińsko-mazurskim przeciętny hektar zdrożał od końcówki 2004 roku (wcześniejszych danych nie posiadamy) o ponad 800%. Dla porównania, średnia dla całego kraju, to w tym samym okresie około 590%.

Dużą wartość mają również grunty, na których gospodarują rolnicy z opolskiego, pomorskiego czy kujawsko-pomorskiego. Szczegóły w galerii:

Działki na sprzedaż w 2020 były licznie poszukiwane. To przez koronawirus

Miniony rok był wyjątkowy. Liczne obostrzenia sprawiły, że wzrosło zainteresowanie własnym kawałkiem ziemi, na którym będzie można odpocząć od ograniczeń. To sprawiło, że w trakcie epidemii wzrosty cen ziemi przyspieszały.

Z analizy spółki wynika, że pod koniec ubiegłego roku były aż 2 razy szybsze niż w momencie rozpoczęcia epidemii. "Wciąż ubiegłoroczny wynik wydaje się jednak niewysoki. Przecież w 2020 roku Polacy nie szczędzili pieniędzy, aby kupić działki – czy to budowlane, czy rekreacyjne, czy leśne, czy to rolne właśnie. Niedługo po wybuchu epidemii, w każdej z tych kategorii popyt gwałtownie wzrósł. Gdyby wziąć pod uwagę dane za okres od kwietnia do grudnia, to okazałoby się, że zainteresowanie działkami było w 2020 roku o kilkadziesiąt procent wyższe niż w analogicznym okresie 2019 roku".

To też może Cię zainteresować

HRE Investments nie wyklucza, że efekty tej mody będziemy jeszcze obserwować w danych za kolejne kwartały. Jak długo potrwa trend, zależy w dużym stopniu od tego, kiedy nasze funkcjonowanie zacznie powracać do normalności.

Jak HRE Investments obliczył przeciętną wartość hektara?

  • Pod uwagę wzięto ceny transakcyjne gruntów ornych, które co kwartał publikuje GUS. Urząd określa przy tym ceny w zależności od przydatności rolniczej gruntu.
  • Dzięki temu możliwe jest określenie ceny przeciętnego hektara na danym terenie z uwzględnieniem zasobów ziemi o różnej przydatności rolniczej na terenie województw i w skali całego kraju.
  • Tym samym stworzona przez spółkę miara czyści średnie ceny obliczane przez GUS dla całego kraju o wpływ tego, że akurat w danym kwartale dużo sprzedano ziemi słabej - co obniżałoby przeciętną cenę transakcyjną dla Polski - lub odwrotnie – wzięciem cieszyły się żyzne gleby, co powodowałoby, że rosłaby średnia cena transakcyjna raportowana przez urząd.

Źródło: informacja prasowa HRE Investments

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska