- Zaliczki płatności bezpośrednich i obszarowych PROW za 2022 rok dawno dostałem, czekam jeszcze na pozostałą część pieniędzy - tak 30 grudnia powiedział Henryk Kiełkowski, rolnik z miejscowości Nowopole (pow. lipnowski).
Najpierw zaliczki, teraz agencja przelewa resztę
Jednak nawet ta część płatności, której na razie gospodarz z Nowopola nie otrzymał, już jest właściwie rozdysponowana. Rolnik zamierza przeznaczyć te pieniądze na dokupienie nawozów.
17 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i obszarowych PROW za 2022 rok. Maksymalna wysokość zaliczki na poczet płatności bezpośrednich wynosiła 70% wsparcia należnego rolnikowi (z tytułu wszystkich rodzajów płatności bezpośrednich), a w przypadku płatności obszarowych PROW - 85 %. Zaliczki były realizowane do 30 listopada 2022 r. Na konta rolników z kujawsko-pomorskiego przekazano zaliczki m.in. w ramach płatności bezpośrednich na 851 081 496 zł łącznie.
- Od 1 grudnia 2022 r. wydawane są decyzje oraz realizowane płatności końcowe dla rolników ze zrealizowaną zaliczką (z potrąceniem kwoty wypłaconej zaliczki) bądź też płatności w pełnej wysokości dla rolników, którym zaliczka nie została wypłacona - informuje Jolanta Sobecka, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Ostateczna kwota „całkowitej” należnej płatności, ustalona z uwzględnieniem wszystkich wymaganych kontroli, zostanie określona dla każdego rolnika w decyzji o przyznaniu płatności.
Do 30 grudnia zaliczki płatności bezpośrednich zostały wypłacono 56 243 kujawsko-pomorskim rolnikom (96,07%), a liczba płatności końcowych (16 904) stanowiła 28,87% spraw po realizacji płatności końcowych.
W przypadku np. wsparcia w ramach rolnictwa ekologicznego procent spraw po realizacji płatności w Kujawsko-Pomorskiem jest większy, to 39,3%.
Czas na realizację płatności w ramach tej kampanii mija 30 czerwca 2023 roku.
Pomoc dla rolników i spółek wodnych
Od 28 grudnia 2022 r. do 24 lutego 2023 r. ARiMR przyjmuje wnioski o wsparcie „Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”. Dyr. Sobecka podkreśla, że to oferta pomocy skierowana do rolników, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed ASF, a także do spółek wodnych chcących zainwestować w maszyny i urządzenia chroniące gospodarstwa przed suszą czy powodzią.
To też może Cię zainteresować
ARiMR przypomina, że jest to już kolejny nabór ogłoszony przez agencję w ramach tego działania finansowanego z budżetu PROW na lata 2014-2020. W ramach poprzednich edycji rolnicy z terenu województwa kujawsko-pomorskiego zawarli 911 umów o przyznanie pomocy na 9,3 mln złotych i rozliczyli dotąd realizację inwestycji na ponad 6 mln złotych. Z kolei spółki wodne podpisały 47 umów na 2,5 mln złotych i rozliczyły inwestycje na 1,1 mln złotych.
Na razie zainteresowani nowym naborem wniosków o wsparcie (rolnicy i przedstawiciele spółek wodnych) szukają informacji, przygotowują dokumenty, zatem pierwsze wnioski zapewne wpłyną do agencji już niebawem.
