Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy z regionu mają obawy, szukają informacji o programie azotanowym [terminy]

Lucyna Talaśka-Klich
pixabay.com
Kujawsko-pomorscy rolnicy nie chcą łamać prawa, ani tracić dopłat, więc szukają informacji o programie, który dotyczy m.in. ograniczenia rolniczego wykorzystania nawozów.

- Obawy są spore - mówili uczestnicy Forum Nasiennego w Minikowie. - Program azotanowy nakłada na nas kolejne obowiązki. Jeśli ich nie spełnimy, możemy zostać ukarani. Dlatego musimy wiedzieć więcej.

Agencja sprawdzi jak nawożą

- Cieszę się, że rolnicy są coraz bardziej świadomi i szukają informacji na temat tego programu - stwierdził Marek Radzimierski z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

- Wszystko jest do zrobienia, najważniejsze to dobre przygotowanie do realizacji programu azotanowego - powiedział Gustaw Czeladka, gospodarz z Brzyskorzystwi k. Żnina.

- Rolnicy muszą zdawać sobie sprawę, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie sprawdzać w jaki sposób gospodarstwa prowadzą nawożenie pól, w jaki sposób prowadzi się składowanie obornika, gnojówki, gnojowicy, jak chroni się nasze wody i gleby przed nadmiarem azotu, a szczególnie przed azotanami - wyjaśnił Radzimierski podczas forum. - Jest to wynikiem nowych przepisów prawnych, które zostały wprowadzone od lipca 2018 r.

Chodzi o „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (Dz. U. poz. 1339).

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

Doradca zwraca uwagę, że są nowe normy dotyczące np. wielkości płyt obornikowych, przechowywania nawozów oraz terminy stosowania nawozów.

Terminy stosowania nawozów

ARiMR podaje, że na gruntach ornych nawozy azotowe mineralne i nawozy naturalne płynne można stosować od 1 marca do 20 października, nawozy naturalne stałe - od 1 marca do 31 października. Z kolei na gruntach ornych (na terenie gmin objętych wykazem z załącznika nr 2 do Programu) nawozy azotowe mineralne i nawozy naturalne płynne można stosować od 1 marca do 15 października. A na gruntach ornych na terenie gmin objętych wykazem z zał. nr 3 do Programu: nawozy azotowe mineralne i nawozy naturalne płynne - od 1 marca do 25 października.

Uprawy trwałe, uprawy wieloletnie i trwałe użytki zielone: nawozy azotowe mineralne i nawozy naturalne płynne - od 1 marca do 31 października, nawozy naturalne stałe: od 1 marca do 30 listopada.

Sprawdź również:**Restrukturyzacja małych gospodarstw 2019 - Do kiedy nabór wniosków? [termin]**

Może być kłopot z wyliczaniem

Zdaniem rolnika z pow. żnińskiego problemy może sprawiać gospodarzom (przynajmniej na początku) określenie współczynników przeliczeniowych sztuk rzeczywistych zwierząt gospodarskich na duże jednostki przeliczeniowe (DJP).

Uciążliwe może być i to, że wszystkie podmioty wymienione w art. 102 Ustawy Prawo wodne zobowiązane są do 3-letniego przechowywania wszelkich dokumentów, tj. umowy zbycia i nabycia nawozów (jeżeli dotyczy), planu nawożenia czy map z zaznaczonymi pryzmami obornika (jeżeli dotyczy). Gospodarstwa o pow. ≥10 ha użytków rolnych lub utrzymujących zwierzęta (10 DJP) zobowiązane są do prowadzenia dokumentacji dot. nawożenia azotem. Ewidencja zabiegów agrotechnicznych prowadzona ma być w dowolny sposób (papierowy, elektroniczny) i przechowywana przez 3 lata.

- Myślę, że w kolejnych latach będzie coraz lepiej. Doradcy na pewno pomogą rolnikom - dodał Gustaw Czeladka.

Dr Artur Miszczak w Przysieku o ekologicznym rolnictwie:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska