Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolniczka chce dorobić. Działalność pozarolnicza - na co dostanie premię i czy może zostać w KRUS?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/E-LoCin
Małżeństwo rolników zainteresowało się premią na działalność pozarolniczą. Żona chciałaby dorobić i zastanawia się nad złożeniem wniosku. Rozważa rozpoczęcie prowadzenia np. usług krawieckich/kwiaciarni/otworzenie punktu przedszkolnego albo firmy cateringowej. Może skorzystać z premii? Jakie zajęcia kwalifikują się do pomocy? I co z ubezpieczeniem w KRUS?

Trwa wypłata zaliczek dopłat - przypominamy stawki

Za kilka dni - dokładnie 29 października - zaczyna się kolejny nabór wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich z puli na lata 2014-2020. "Będzie to poddziałanie o nazwie Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich". Wnioski Agencja Restrukturyzacji o Modernizacji Rolnictwa zamierza przyjmować do 30 listopada 2020 r. Czy wspomniana we wstępie rolniczka może skorzystać z pomocy?

Kto może dostać premię na działalność pozarolniczą?

Warunkiem jest ubezpieczenie w KRUS co najmniej od roku. "Pomoc przyznaje się rolnikowi, małżonkowi rolnika lub domownikowi rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie, nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Do tego okresu wlicza się również podleganie ubezpieczeniu społecznemu z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA)".

Warto wspomnieć, że o premię może starać się również beneficjent albo małżonek beneficjenta poddziałania "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi" objętego PROW 2014-2020, o ile nie została ustanowiona rozdzielność majątkowa pomiędzy nimi.

- Zatem małżonka rolnika, posiadająca taki właśnie status ubezpieczenia i będąca ubezpieczona w KRUS minimum 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku może się o tę pomoc ubiegać - wyjaśnia Paweł Drzażdżewski, zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu.

Działalność poza rolnicza, czyli jaka?

- Wybór działalności pozarolniczej podlegającej wsparciu jest bardzo szeroki. Załącznik do rozporządzenia regulującego zasady przyznawania pomocy obejmuje 405 kodów PKD - podaje Paweł Drzażdżewski. I wyróżnia w tym zbiorze między innymi:

  • usługi dla leśnictwa i pozyskiwanie drewna,
  • produkcja artykułów spożywczych i napojów,
  • usługi informatyczne,
  • sprzedaż hurtowa i detaliczna,
  • magazynowanie i przechowywanie towarów,
  • usługi poligraficzne,
  • produkcja mebli i wyrobów z drewna,
  • rzemiosła lub rękodzieła,
  • produkcja metali i wyrobów metalowych,
  • produkcja papieru i wyrobów z papieru,
  • produkcja wyrobów tekstylnych i odzieży

- Usługi dla ludności, również takie, jak krawiectwo, kwiaciarnie, punkt przedszkolny czy usługi cateringowe - wymienia zastępca dyrektora agencji odnosząc się do pytania tytułowej rolniczki.

Co z ubezpieczeniem rolniczki, jeśli zdecyduje się na działalność pozarolniczą? Nie może pozostać w KRUS i przechodzi na ZUS?

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami Beneficjent powinien dokonać nie później niż do dnia złożenia wniosku o wypłatę drugiej raty pomocy zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych i podlegać tym ubezpieczeniom, co najmniej do dnia upływu terminu zobowiązania, czyli do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy, a w przypadku działalności, która wymaga wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu szkół i placówek publicznych, co najmniej do dnia upływu 3 lat od dnia wypłaty drugiej raty pomocy. Wiąże się to z koniecznością zaprzestania podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników nie później niż do dnia złożenia wniosku o wypłatę drugiej raty pomocy - tłumaczy przedstwiciel oddziału ARiMR.

W przygotowaniu wniosku i potrzebnej dokumentacji pomogą np. pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego. Szczegóły dotyczące premii na stronie ARiMR: Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska