Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnik już wie ile ma zapłacić za ziemię - podatek rolny 2015

Agnieszka Nawrocka
Każda gmina ma własne stawki podatku rolnego. A różnice w podstawie jego obliczanie, to nawet kilkadziesiąt złotych.
Każda gmina ma własne stawki podatku rolnego. A różnice w podstawie jego obliczanie, to nawet kilkadziesiąt złotych. Agnieszka Nawrocka
W powiecie mogileńskim najwyższy podatek rolny w przyszłym roku zapłacą gospodarze z gminy Jeziora Wielkie

Ustalanie stawek podatków zwykle budzi szereg komentarzy i dyskusje. Najwięcej emocji jest najczęściej przy ustaleniu podatku rolnego, bo towarzyszy temu porównywanie czy stawki w danej gminie są niskie czy wysokie. Postanowiliśmy zatem porównać podstawy obliczanie podatku w różnych gminach.

Stawka bez zmian

W Mogilnie radni nie przyjęli stawki proponowanej przez burmistrza - 45 zł za kwintal żyta, jako podstawa obliczania podatku. Paweł Molenda złożył wniosek o obniżenie ceny do 43 zł. Poparła go nawet część radnych ze Wspólnoty Samorządowej. Jak mówiła Barbara Lech sytuacja w rolnictwie jest tragiczna.

Przeczytaj też: PROW 2014-2020. UE zaakceptowała polski projekt - dostaniemy 8,6 mld euro

Burmistrz Leszek Duszyński wyjaśnia, że on nie podnosi podatki, a jedynie proponuje stawki. Jak podkreśla włodarz, podana przez GUS uśredniona cena skupu żyta do 63 zł, a podatek miałby być naliczany od 45 zł. - To jest naprawdę trudny rok w rolnictwie, a my musimy patrzeć na tych co sobie gorzej radzą - przekonywał Paweł Molenda.

Ostatecznie Karol Nawrot zaproponował, by pozostawić obecną stawkę 44 zł. I ta propozycja została przyjęta większością głosów. To oznacza, że za hektar przeliczeniowy rolnicy zapłacą w 2015 roku 110 zł.

Gdzie płacą mniej?

W powiecie mogileńskim więcej zapłacą jedynie rolnicy z gminy Jeziora Wielkie. Tu rada gminy poprzedniej kadencji postanowiła pozostawić podatek na poziomie z tego roku. Jednak to i tak jest stawka wyższa niż w Mogilnie, bo 46 zł. O złotówkę wzrosła podstawa obliczania podatku rolnego w Strzelnie. Jest 39 zł, w 2015 będzie 40 zł. Niższe stawki zaproponowali radni z PO, ale większość z PSL, poparła propozycje burmistrza, czyli właśnie 40 zł (100 zł za hektar przeliczeniowy). Najniższy podatek ma gmina Dąbrowa. W 2015 roku podstawa jego obliczania wzrośnie co prawda o złotówkę, z 37 zł, na 38 zł. Jest to jednak najniższy podatek w okolicy.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

Znaczniej więcej przyjdzie zapłacić rolnikom z Trzemeszna. Dziś rada miejska będzie głosować nad uchwałami budżetowymi. A w nich zapisano, że podatek rolny ma być obliczany według ceny żyta obniżonej do 50 zł (taka stawka obowiązuje także w tym roku). Dla porównania sprawdziliśmy stawki w innych gminach. I tak w Orchowie zaproponowano 45 zł (choć w tym roku było 50 zł). W gminie Gąsawa stawka podatku to 52 zł, tyle samo będą płacić rolnicy z gminy Łabiszyn. Ale już w Kruszwicy podatek rolny będzie obliczany w 2015 roku od kwoty 45 zł, w Pakości jeszcze mniej, bo od 43 zł.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska