Generalnie w zeszłym roku o 6,3% podskoczył miesięczny dochód na osobę. Kiedy najniższy wzrost odnotowano w przypadku emerytów (o 1,6%), najwyższy dotyczył gospodarstw domowych rolników (o 34%).
Miał na to wpływ wzrost dochodów z indywidualnego gospodarstwa rolnego – o 47,1% oraz ze świadczeń społecznych – o 17,4%.
Polecamy także:**Protest rolników w stolicy, próba votum nieufności wobec ministra - Jurgiel coraz słabszy**
"Znacznie zwiększył się wolumen produkcji zbóż, mleka, żywca wieprzowego, wołowego, jaj, przy jednoczesnym wzroście cen produktów rolnych sprzedawanych przez gospodarstwa indywidualne i niewielkim wzroście przeciętnych cen towarów i usług kupowanych na cele bieżącej produkcji rolniczej i na cele inwestycyjne", wskazuje GUS.
Poziom przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę wyniósł 1598 zł. Wydatki? Wyniosły średnio 1127 zł.
Dodajmy, że najniższe wydatki odnotowano w gospodarstwach domowych rolników (868 zł).
Polacy najwięcej wydawali na jedzenie i napoje - 24,3% wydatków. Rolnicy zaś - 31%. Wydatki na użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii? W przypadku rolnika stanowiły 16,9%.
Przeciętne miesięczne wydatki na osobę w gospodarstwie rolnym - 2017:
Najwyższy przeciętny miesięczny dochód na gospodarstwo domowe osiągnęli rolnicy i pracujący na własny rachunek poza gospodarstwem rolnym. Był on około 3 razy wyższy niż w gospodarstwach domowych rencistów.
Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!
Źródło: raport GUS "Sytuacja gospodarstw domowych w 2017 w świetle wyników badania budżetów gospodarstw domowych"
Protest rolników w Warszawie 23.05 2018:
[i]Źródło:TVN24, dostawca: x-news