Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnik: - Ograniczmy tanie loty, jeśli Unii Europejskiej tak zależy na środowisku

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Obraz Good Bye z Pixabay
Przedstawiciele rolniczych związków są zaniepokojeni wyrokiem dotyczącym neonikotynoidów w UE oraz pracami unijnej komisji, która chce większego ograniczenia stosowania pestycydów.

Zdaniem Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych „(...)niepokój budzi propozycja sprawozdawczyni dla Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego (ENVI), która chce ograniczenia stosowania pestycydów o ponad 80% w stosunku do lat 2018–2020. To postawiłoby propozycję komisji ENVI znacznie powyżej propozycji Komisji Europejskiej ze strategii „Od pola do stołu” dotyczącej 50% redukcji w porównaniu do lat 2015-2017. (...)”

Trudno rolnikom zrozumieć propozycje komisji

- Z dostępnych informacji wynika, że zaproponowany przez Komisję ENVI cel nie jest oparty na żadnej ocenie skutków - powiedział po marcowym posiedzeniu grupy roboczej Copa-Cogeca Mateusz Stankiewicz ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. - Już 50% cel redukcji nie był solidnie poparty dowodami naukowymi. Jeszcze trudniej jest więc nam zrozumieć, w jaki sposób redukcja o 80% mogłaby być uzasadniona.

- Dotychczasowe wymogi unijne trudno jest rolnikom spełnić, więc absurdem jest podnoszenie poprzeczki jeszcze wyżej - uważa Piotr Doligalski, wiceprezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, który prowadzi gospodarstwo w Kowrozie (pow. toruński).

Jego zdaniem wprowadzanie rewolucyjnych zmian, które rzekomo mają uratować środowisko, mogą wyrządzić więcej strat niż pożytku. - Czym zastąpimy pestycydy? - zastanawia się. - Środkami biologicznymi? Niewiele mamy do wyboru, a koszty rosną.
Zwraca uwagę, że w obecnej sytuacji, gdy nie tylko nawozy, ale i środki ochrony roślin są drogie, wielu rolników już znacząco ograniczyło koszty produkcji: - A to będzie przekładać się na wielkość plonów - dodaje. - Żeby w tak niepewnych, wojennych czasach, bez sensownego uzasadnienia, wprowadzać kolejne ograniczenia i utrudnienia, trzeba nie mieć pojęcia o rolnictwie i produkcji żywności! A przecież tak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego.

Decyzja zamyka drogę do uzyskania czasowych zezwoleń na użycie neonikotynoidów

Podczas tego posiedzenia omówiono także sprawę „(...)wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który zamyka drogę do uzyskania czasowych zezwoleń na użycie neonikotynoidów w zaprawach nasiennych w uprawie buraka cukrowego czy rzepaku ozimego. (...)”

Zdaniem Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych konsekwencje wyroku będą bardzo poważne dla producentów, a także środowiska: „(...) Brak możliwości efektywnego zwalczania szkodników spowoduje wzrost liczby zabiegów w trakcie wegetacji oraz możliwość jeszcze szybszego powstawania odporności na poszczególne substancje czynne.(...)”

- Jeżeli ktoś podejmuje tak ważne dla rolnictwa decyzje, to powinien być pewien, że rolnicy będą mieli inne skuteczne środki ochrony roślin - twierdzi Józef Pawela, prezes Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy, plantator z Wylatowa (pow. mogileński). - Niestety tak nie jest. Zagrożeń ze strony szkodników i chorób roślin nam nie ubywa! Co nam w końcu pozostanie? Wodą destylowaną mamy pryskać?

Wycofanie kolejnych substancji, w tym glifosatu

Federacja podkreśla, że „(...)problemem jest również ryzyko wycofania kolejnych substancji w tym glifosatu, który jest niezbędny do realizacji ekoschematów związanych z rolnictwem węglowym.(...)”

- Możliwe, że za rok nie będziemy zastanawiać się nad celami redukcyjnymi, tylko jak w przypadku nawozów ekonomia produkcji zdecyduje za gwałtowniejszą redukcją zużycia na poziomie gospodarstw rolnych – powiedział Mateusz Stankiewicz.

- Dlaczego unijni urzędnicy nie zastanowią się nad ograniczeniem np. tanich lotów? - dodał Doligalski. - Niektórzy pasażerowie robią sobie jednodniowe wycieczki, a przecież samoloty bardziej szkodzą klimatowi niż środki ochrony roślin. My produkujemy żywność!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska