Rolników w najbliższym czasie czekają duże zmiany

Redakcja
Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa (z prawej) mówił m.in. o tym, że resort myśli o nadaniu większych kompetencji izbom rolniczym, które miałyby być rządowo-samorządowe
Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa (z prawej) mówił m.in. o tym, że resort myśli o nadaniu większych kompetencji izbom rolniczym, które miałyby być rządowo-samorządowe Wojciech Jakubicz
Poprawa stopy życiowej na obszarach wiejskich, nadanie większych kompetencji izbom rolniczym, uproszczenie e-wniosków – to tylko część celów, które zamierza zrealizować w najbliższych miesiącach resort rolnictwa. O tym co udało się zrobić w minionym roku i o planach na ten rok mówił w Bialymstoku Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi podczas konferencji „Wzmacniamy polskie rolnictwo”. Spotkanie z rolnikami minister Jurgiel rozpoczął od przedstawienia cyfr.

– W ciągu roku wydaliśmy 170 rozporządzeń i 31 ustaw – poinformował. – Udostępniliśmy 27 nowych rynków rolnych, a w sumie mamy już 74 rynki, na które można eksportować polską żywność.

 

Wnioski o dopłaty tylko przez internet

Wiele zmian czeka polskich rolników w najbliższym czasie. Jedna z nich dotyczy wniosków o dopłaty bezpośrednie. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej w przyszłym roku 100 proc. wniosków ma zostać złożonych w formie elektronicznej.

– Teraz e-wnioski składa tylko 3-4 proc. rolników – zauważył Krzysztof Jurgiel.

Dodał, że trwają prace nad udoskonaleniem e-wniosku, by jego wypełnienie zajęło nie więcej niż 5-7 minut.

Minister rolnictwa odniósł się również do pakietu ustaw dotyczących wykorzystania przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Zacznie on obowiązywać od 1 lipca, a od 9 lutego obowiązuje część nakładająca obowiązek zawierania umów z rolnikami sprzedającymi płody rolne.

– Docierają do nas głosy, że niektórzy rolnicy są z tego niezadowoleni – podkreślał szef resortu rolnictwa. – Ale wprowadzenie obowiązku zawierania umów ma wyeliminować sytuacje, kiedy przedsiębiorca płaci rolnikowi dwukrotnie niższą cenę.

Większe kompetencje dla izb rolniczych

Resort rolnictwa zamierza również wprowadzić duże zmiany w funkcjonowaniu izb rolniczych. Mogą one stać się rządowo-samorządowe (w skład zarządu mieliby wchodzić przedstawiciele ministerstwa rolnictwa oraz wybrani członkowie). Izby rolnicze mogą też zyskać bardzo szerokie kompetencje (podobnie jak przed wojną – wówczas były m.in. odpowiedzialne za szkolnictwo rolnicze).

 

– W ciągu tego roku powinniśmy podjąć decyzję jak to ma dokładnie wyglądać  – zapowiedział minister.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa od września

Goszczący w Białymstoku minister rolnictwa mówił także o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, który ma zastąpić Agencję Rynku Rolnego oraz Agencję Nieruchomości Rolnych. Ma on zacząć funkcjonować nie od 1 lipca, jak pierwotnie zapowiadano, a od 1 września. Minister przekonywał, że utworzenie KOWR nie jest walką kadrową. Polsce potrzebna jest instytucja wspierająca rolników, realizująca szereg zadań (odpowiedzialna m.in. za obrót ziemią, spółki hodowlane, analizy rynkowe, urządzanie rolniczej przestrzeni produkcyjnej).

Krzysztof Jurgiel zapowiedział również, że czynione będą starania, by doprowadzić do spójności ekonomicznej  – wyrównać wskaźnik PKB i wskaźnik osób pracujących – dla wszystkich obszarów. Teraz na obszarach wiejskich jest on niższy.

 

Pod koniec roku (w październiku lub listopadzie) powinien zostać przedstawiony Pakt dla obszarów wiejskich.

Samorząd rolniczy za połączeniem

Obecny na spotkaniu Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, połączenie agencji rolniczych uważa za dobrą decyzję.

– Dobrze, że oddziela się agencje – odpowiadającą za politykę unijną i  za obszary wiejskie – stwierdził Szmulewicz.

Dodał, że szczególnie w Agencji Nieruchomości Rolnych przez te lata nabrzmiało wiele spraw. Przez 20 lat z 4,5 mln hektarów państwowej ziemi tylko niewielka część trafiła do rolników. Opowiada się on za tym, by praktycznie wszystkie przetargi powyżej hektara były ofertowe (skierowane do grupy rolników spełniających określone kryteria). ą

Barbara Kociakowska

Wideo

Materiał oryginalny: Rolników w najbliższym czasie czekają duże zmiany - Gazeta Współczesna

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie