Pierwszy pacjent na PGE Narodowym. Premier: Narodowa kwarantanna za 7 do 14 dni, choć być może uda się tego uniknąć
Rolniku, zostań w domu, nie narażaj siebie, rodziny, pracowników
Liczba zakażonych ciągle rośnie. Tylko 5 listopada Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy poinformował o 1663 osobach zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w województwie kujawsko-pomorskim. Ostatniej doby 9 osób z regionu zmarło. Liczba przypadków na terenie Kujaw i Pomorza potwierdzonych laboratoryjnie wynosi już niemal 28,5 tysiąca.
Premier i lekarze apelują, by unikać kontaktów, zachowywać dystans, a najlepiej pozostawać w domach. Dotyczy to również rolników, którzy wiele spraw mogą już załatwiać przez internet, np. zgłoszenia zwierząt. Nie trzeba tego robić w biurze.
- Portal IRZplus to szybki i wygodny sposób na składanie zgłoszeń zwierzęcych dotyczących bydła, owiec, kóz i świń, bez wizyty w biurze powiatowym ARiMR - przekonuje Jadwiga Wypij p.o. Kierownika Biura Rejestracji Zwierząt w Oddziale Regionalnym ARiMR w Toruniu.
We wrześniu 2020 w województwie kujawsko-pomorskim zgłoszenia składało elektronicznie ok. 3500 siedzib stad, co stanowi ok 22% wszystkich siedzib zgłaszających zdarzenia do ARiMR. Ci, którzy już korzystają z IRZ Plus, cenią wygodę, jaką daje kilka kliknięć z własnego komputera, bez straty czasu na dojazd, a czasem oczekiwanie w kolejne w biurze agencji.
We wrześniu 2020 w regionie Kujaw i Pomorza złożono ok. 47 tys. zdarzeń elektronicznych, a to ok. 35% wszystkich zdarzeń składanych do agencji.
Identyfikacja i Rejestracja Zwierząt w ARiMR przez internet
Rolnik ma obowiązek zgłaszania agencji zmian w stadzie. Dane gromadzone są w systemie IRZ (Identyfikacja i Rejestracja Zwierząt). Aby ułatwić rolnikom to zadanie, powstała aplikacja Portal IRZplus. - Pozwala posiadaczom na przesyłanie zgłoszeń bezpośrednio do systemu informatycznego, w którym prowadzony jest rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych - tłumaczy Jadwiga Wypij.
Jak zgłosić zwierzęta do ARiMR przez aplikację?
Aby korzystać z Portalu IRZplus, należy założyć konto użytkownika Portalu, a następnie zalogować się na stronie internetowej (https://irz.arimr.gov.pl) loginem i hasłem uzyskanym z ARiMR w procesie nadawania uprawnień. Osoby fizyczne mogą zalogować się przy użyciu loginu i hasła do aplikacji eWniosek, instruuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Co można zrobić w aplikacji? Portal IRZplus umożliwia posiadaczom zwierząt składanie w wersji elektronicznej m in. dokumentów
- Zgłoszeń do rejestru (bydła, owiec albo kóz)
- Zgłoszeń oznakowania świń urodzonych
- Zgłoszeń przemieszczenia bydła, owiec albo kóz,
- Zgłoszeń zmiany stanu stada świń,
- Zgłoszeń padnięcia zabicia uboju w gospodarstwie bydła, owiec albo kóz,
- Wniosków o przydzielenie puli numerów kolczyków dla bydła, owiec albo kóz
- Wniosków o przydzielenie puli numerów duplikatów kolczyków dla bydła owiec albo kóz,
- Spisów stanu stada świń.
- Wgląd do danych Swojej siedziby stada,
- Przegląd danych zwierząt znajdujących się w siedzibie stada,
- Przegląd zgłoszonych zdarzeń.
- Zachęcamy do korzystania z możliwości składania dokumentów w wersji elektronicznej, bez konieczności wychodzenia z domu oraz wizyty w Biurze Powiatowym ARiMR - namawia p.o. kierownika Biura Rejestracji Zwierząt w Kujawsko-Pomorskim OR ARiMR w Toruniu.
- W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z Biurami Powiatowymi i Oddziałem Regionalnym ARiMR W Toruniu - dodaje Jadwiga Wypij.
Według stanu bazy danych na dzień 01.11.2020 roku w systemie IRZ w całej Polsce zarejestrowano:
- 6 382 657 sztuk bydła
- 54 496 kóz
- 266 792 owiec
