Największe natężenia ruchu zanotowano na trasie nr 223 łączącej Bydgoszcz z węzłem na trasie S5 w Białych Błotach. Porusza się nią blisko 24 tys. pojazdów na dobę. Duży wzrost natężenia ruchu wystąpił na drodze wojewódzkiej nr 266 łączącej południe regionu z autostradą A1. Odcinkiem pomiędzy Aleksandrowem Kujawskim i Odolionem porusza się średnio ponad 14 tys. pojazdów na dobę.
Natężenia ruchu przekraczające 10 tys. pojazdów na dobę występują także w Tucholi na drodze wojewódzkiej nr 240, w Inowrocławiu i Żninie na drodze wojewódzkiej nr 251 i Mogilnie na drodze wojewódzkiej nr 254.
Natężenia ruchu znacznie wzrosły także na drogach, które łączą duże miasta z terenami podmiejskimi. Na przykład trasą wojewódzką nr 273 w powiecie toruńskim porusza się około 4400 pojazdów na dobę, czyli o tysiąc więcej niż przed 5 laty. Z kolei na drodze nr 244 otaczającej od północy Bydgoszcz natężenia ruchu wzrosły z 3700 do 5200 pojazdów na dobę. Obie drogi na wielu odcinkach zyskały nową nawierzchnię.
W ciągu ostatnich 5 lat na niektórych drogach natężenia ruchu spadły. Stało się tak m.in. w Brodnicy, gdzie właśnie oddano do użytku obwodnicę. Z kolei dzięki otwarciu odcinka autostrady z Torunia do Grudziądza o ponad połowę spadło natężenie ruchu na drodze wojewódzkiej nr 552 pomiędzy Lubiczem i Łysomicami w powiecie toruńskim.
Najmniejsze natężenia ruchu zanotowano na odcinku drogi wojewódzkiej nr 272 w powiecie świeckim pomiędzy Jeżewem i Grupą - niespełna 300 pojazdów na dobę. To odcinek w większości gruntowy, na którym w ubiegłym roku wykonano 800-metrowy fragment nawierzchni betonowej. W kolejnych latach cała droga otrzyma taką nawierzchnię.
- Badania natężenia ruchu są prowadzane co 5 lat. Pozwalają lepiej planować inwestycje i remonty. Ruch był badany w różnych miesiącach. W sumie było to 6 badań. Z pomiarów wynika, że natężenia ruchu na sieci dróg wojewódzkich wzrosło o 3 procent - mówi Mirosław Kielnik, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.