MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rowerem od gór aż do morza

kamila mróz
W piątek Piotr Olkiewicz i czterech jego uczniów z VII  LOwyruszają na ?Rajd Wisły?
W piątek Piotr Olkiewicz i czterech jego uczniów z VII LOwyruszają na ?Rajd Wisły? (luk)
Pięciu śmiałków z Torunia postanowiło przejechać 1300 km na rowerach, by promować utworzenie ścieżek rowerowych wzdłuż szlaku Wisły.

W grupie około 100 rowerzystów są nie tylko jedynymi przedstawicielami Polski Północnej, ale i naszego regionu. To nauczyciel wychowania fizycznego z VII Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu Piotr Olkiewicz oraz czterech jego uczniów: Jakub Różański, Marcin Puza, Krzysztof Pleskot i Wojtek Zieliński.

Na rowery wsiądą jutro o godz. 9.00 w Wiśle. W pierwszym z piętnastu etapów będą mieli do pokonania 82 km. Meta czeka na nich 8 czerwca w Gdańsku.

"Rajd Wisły" po raz pierwszy odbył się trzy lata temu. Cykliści odwiedzali szefa każdej z gmin, przez którą przejeżdżali, z petycją utworzenia szlaku rowerowego od Wisły do Gdańska. Żaden z nich nie odmówił. Teraz chcą sprawdzić co od tego czasu udało się w tej sprawie zrobić i uzyskać poparcie prezydentów, burmistrzów i wójtów wyłonionych w ostatnich wyborach samorządowych.

Rajdem, to ich drugi cel, zamierzają także uczcić 50-lecie istnienia Unii Europejskiej, bo nie ma co ukrywać, że ścieżki rowerowe często powstają dzięki dotacjom z Brukseli.

W Toruniu uczestnicy wyprawy będą w poniedziałek 11 czerwca, dokąd przyjadą z Włocławka (64 km). W naszym mieście opiekę nad nimi przejmuje Henryk Miłoszewski, prezes PTTK, z którego inicjatywy powstało już wiele ścieżek rowerowych. 12 czerwca rano cykliści wyjadą do Bydgoszczy (55 km).

- Myślę, że dla chłopców będzie to przygoda życia - mówi wuefista Piotr Olkiewicz.

Czwórka chłopaków z VII LO to zapaleni cykliści, do szkoły także przyjeżdżają na rowerach. Zresztą przy licealnej "siódemce" działa jeden z prawdopodobnie dwóch w Toruniu kół rowerowych.

Piotr Olkiewicz przyznaje, że sam do pracy rowerem nie jeździ już tak często, jakby chciał. - Po prostu samochodem można poruszać się szybko, zwłaszcza odkąd mam także zajęcia z dziećmi w przedszkolu - wyjaśnia.

Do rajdu czuje się jednak przygotowany, bo rower to jedna z jego pasji. Najczęściej można go spotkać na trasie do Barbarki i w kierunku na Osiek. Na rowerze jeździ także jego żona i syn, któremu w ostatnich dniach nie pozwalał już dotykać przygotowanego na rajd roweru.

W razie konieczności uczestnicy wyprawy otrzymają pomoc techniczną. Chłopcy musieli także uzyskać zgodę dyrekcji szkoły na dwutygodniową nieobecność, z czym nie było problemów. Teraz pozostaje nam życzyć im wszystkim wytrwałości i dobrej pogody. A do tematu ścieżek rowerowych wokół Torunia jeszcze wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska