W sobotę 15 marca odbędzie się 20. Rajd „Poszukiwanie Wiosny” – Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy.
W programie między innymi: Ogród Edukacyjny „Rycykowy Zakątek” w Kowalu, rezerwaty Olszyny Rakutowskie (ścieżka przyrodnicza), Jezioro Rakutowskie (wieża widokowa), Gościąż (punkt widokowy i pomnik przyrody), Lubaty (zarastające jeziorko) i inne, miejsca pamięci narodowej, kilka użytków ekologicznych i kilkadziesiąt pomników przyrody oraz wędrówka po lasach i bagnach, w otoczeniu rzek i jezior.
Trasy piesze ok. 15 km. Dojazd autokarem. Zbiórka w sobotę o godz. 6.20 przy Leroy Merlin (ul. Toruńska 101), odjazd 6.30 (z Fordonu – przystanek Twardzickiego/Witosa zbiórka o 6:00). Powrót do Bydgoszczy około 19:00. Koszt przejazdu ok. 80,- zł (uzależniony od ilości uczestników). Ilość miejsc ograniczona. Program jest ramowy i organizator zastrzega sobie możliwość zmian, tak w kolejności zwiedzanych miejsc, jak i ich ilości.
Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora - Tadeusz Frymark,tel. 602 239 253 e-mail [email protected]
Z Zarośla do Tlenia
W tę samą sobotę 15 marca Kultura na świeżym, wyprawy kobiece vol. 32. odbędzie się wycieczka przez Bory Tucholskie z Zarośla do Tlenia.
Uczestnicy zobaczą na trasie najpiękniejsze świerki, jezioro Piaseczno, przejdą wzdłuż rzeki Wdy do Tlenia. Trasa
Z Zarośla, do którego dojadą o godz. 9, pójdą do rezerwatu Piaseczno, by potem powędrować do Starej Rzeki. Ze Starej Rzeki, natomiast, żółtym szlakiem (mniej więcej nim, bo będą schodzić często do rzeki, gdzie nie ma szlaku) dojdą do Tlenia. Piękna trasa, dystans 27 km. Warto zabrać nieprzemakalne buty, stroje i ręczniki (kto mors). Zbiórka o godz. 7.40 na dworcu Bydgoszcz Główna, pociąg Arriva o godz. 8.01 (peron IIIa) do Zarośla, wysiadka o godz. 9.02 i wędrówka do godz. 18.56, kiedy to w Tleniu turyści wsiądą do pociągu Arriva. W Bydgoszczy będą o 20.07.
Z Gorzuchowa do Mniszka
Także w sobotę 13 marca Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu organizuje kolejną wycieczkę krajoznawczo – pieszą do Gorzuchowa w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.
Spotkanie uczestników o godz. 07.30 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o godz. 07.47 nastąpi wyjazd do Gorzuchowa (kierunek Grudziądz).
Trasa wycieczki (ok. 20 km) będzie wiodła: z Gorzuchowa (dwór z początku XX wieku, dawna siedziba majątku; kapliczka św. Andrzeja Boboli ufundowana przez Hallerów), przez Sarnowo (Góra św. Jana z grotą i statuetką Matki Bożej), Wałdowo Szlacheckie (wypływ artezyjski), Biały Bór, do Mniszka. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.
Cel: Góra Zamkowa w Dobrzyniu nad Wisłą
W niedzielę 16 marca Kultura na świeżym vol. 130. organizuje wycieczkę do Dobrzynia nad Wisłą.
Turyści pojadą do Dobrzynia nad Wisłą, w właściwie pójdą, a dojadą do Włocławka pociągiem. Z Włocławka, po przejściu przez tamę, przejdą przez chaszcze nad Świętym Strumieniem, a potem będą wypatrywać Wisły z Góry Zamkowej.
Po Małym Wiośle to drugie miejsce, gdzie Wisła jest najpiękniejsza. Jest tu najbardziej szeroka na całej swej długości. Szerokość Wisły w Dobrzyniu jest efektem zapory we Włocławku. Najszersza w tym miejscu, ale nie jest tam naturalną rzeką - to Zalew Włocławski, który przypomina bardziej wielkie jezioro. Nurt jest tam słaby, a warunki często bardziej morskie (np. fala) niż wiślane.
Spacer ponad 40 km. Ale warto! Zbiórka na dworcu Bydgoszcz Główna: 05.40, pociąg Regio do Włocławka o 05.58 (Bydgoszcz Wschód 06.07, Toruń Główny 06.45, Włocławek 07.30). Powrót ze Włocławka pociągiem Regio o 19:16, w Bydgoszczy o 20.44 (Toruń Główny 20:00, Bydgoszcz Wschód 20:34).
Uczestnicy robią pętlę, więc można dojechać autem.
Z „Piętaszkami” do Wielkiej Nieszawki i Torunia
W niedzielę 16 marca na wycieczkę zaprasza także Klub Turystów Pieszych „Piętaszki” Oddziału Miejskiego PTTK w Bydgoszczy.
W programie jest przejście doliną Zielonej Strugi do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. Dalsza część trasy w zależności od wybranego wariantu do Torunia (ruiny zamków) lub do Cierpic (Mała Nieszawka).
Zbiórka na dworcu Bydgoszcz Główna: 09.50, pociąg Regio do stacji Cierpice Kąkol (kierunek Olsztyn – peron I) o 10.10 (Bydgoszcz Wschód 10.20, Cierpice Kąkol 10.44).
Kotlina Kłodzka i okolice
W dniach 20-23 marca odbędzie się autokarowa wycieczka krajoznawczą pt. ,,Kotlina Kłodzka i okolice''.
W programie: (20.03 - czwartek) Kłodzko (Stare Miasto z twierdzą, ratusz, najstarszy gotycki most w Polsce, itp.), Lądek Zdrój (Stary Rynek, ratusz, park zdrojowy z pijalnią, itp.), Stronie Śląskie;
(21.03 - piątek) Dolni Morava w Czechach (słynny Sky Brige 721 - najdłuższy pieszy most linowy na świecie, który nad 95- metrową przepaścią łączy dwa grzbiety, Ścieżka w Obłokach - wieża widokowa z długim na 710 m drewnianym pomoście, ze szczytu rozciąga się widok na Masyw Śnieżnika, Jesioniki, dolinę rzeki Morawy itp., na szczyt wjedziemy i zjedziemy wyciągiem krzesełkowym);
(22.03 - sobota) Wambierzyce (barokowa bazylika ze słynnymi schodami, unikatową kalwarią i czternastoma bramami), Ratno Dolne (ruiny zamku, zabytkowy most kolejowy), Ścinawka Średnia (Zamek Kapitanowo - zwiedzanie z przewodnikiem), Ścinawka Górna (zespół zamkowo-pałacowy ,,Sarny''), Bożków (zamek Wilhelma von Magnis), punkty widokowe, itp.;
(20.03 - niedziela) Kletno (Jaskinia Niedźwiedzia - perła wśród polskich jaskiń). Noclegi w Stroniu Śląskim w pensjonacie „Szekla”.
Koszt wycieczki, zależny od liczby uczestników (ok. 930 zł), obejmuje przejazd autokarem, 3 noclegi, 3 śniadania, 3 obiadokolacje, opiekę pilota, ubezpieczenie PZU, parkingi. Wejście na atrakcje w Dolni Morava do jaskini i zamku płatne osobno - 270 zł.
Wyjazd w czwartek sprzed Leroy Merlin (ul. Toruńska 101 w Bydgoszczy) o godz. 06.00.
Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora - Jerzy Bitner, tel. 500 416 596.
