Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowerzyści zjadą do Przyjezierza. Przed nimi wyprawa do Mogilna

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W najbliższy piątek, sobotę i niedzielę (18-20 września) organizowany jest XIII Ogólnopolski Zlot Rowerowy. Bazą imprezy będzie ośrodek wypoczynkowy w Przyjezierzu.

Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu - celem imprezy jest upowszechnianie turystyki rowerowej i aktywnego wypoczynku wśród mieszkańców regionu, a ponadto promowanie walorów krajoznawczych, przyrodniczych i turystycznych woj. kujawsko-pomorskiego, w szczególności powiatu mogileńskiego.

Do Przyjezierza przyjedzie około 100 cyklistów z całej Polski. Impreza rozpocznie się 18 września (piątek) i potrwa do niedzieli. Zaplanowano wycieczkę rowerową docelowo do Mogilna o długości 75 km. Na trasie przewidziano blok konkursów rekreacyjnych.
Wieczorami na turystów czekają zabawy przy ognisku.

Przyjezierze. Tłumy turystów w Przyjezierzu. Zobaczcie zdjęcia

Podsumowanie imprezy i rozdanie nagród zwycięzcom konkursów odbędzie się w niedzielę. Komandorem jest przodownik turystyki kolarskiej Waldemar Wieczorkowski.

Zlot organizują Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa wraz Klubem Turystyki Kolarskiej „Przygoda” oraz Urzędem Miasta Torunia, Urzędem Miejskim w Mogilnie, Oddziałem PTTK w Strzelnie, Oddziałem Nadgoplańskim PTTK w Kruszwicy.

Rodzinnie z PTTK

W sobotę 19 września Oddział Miejski PTTK w Toruniu organizuje wycieczkę autokarową dla stałych uczestników popularnego cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK". Tym razem turyści odwiedzą pałac w Ryńsku (ze wspaniałym cisem posadzonym na pamiątkę założenia Towarzystwa Jaszczurczego w 1397 roku), następnie obejrzą potężne pozostałości zamku komturskiego w Radzyniu Chełmińskim oraz poznają zabytki i historię Nowego nad Wisłą, najbardziej na północ położonego miasteczka woj. kujawsko – pomorskiego.

W dalszej kolejności uczestnicy podjadą do miejscowości Sartowice, położonej na wzniesieniu Czarcich Gór. W Sartowicach turyści obejrzą pałac i mauzoleum grobowe rodziny von Schwanenfeld, przepiękne założenie parkowe z pomnikiem przyrody – dębem szypułkowym "Graf Schwerin" oraz zachwycającymi krajobrazami Wisły.

Nadwiślańskie urwiska

Niewielka kaplica św. Barbary w Sartowicach wznosi się na grodzisku, czyli pozostałości dawnego grodu, który w XIII wieku należał do księcia pomorskiego Świętopełka, wojującego z Krzyżakami. W nocy z 3 na 4 grudnia 1242 roku, a więc w wigilię św. Barbary, niewielki oddział krzyżacki dowodzony przez brata Teodoryka ze Starogrodu k. Chełmna, przeprawił się przez Wisłę. Krzyżacy podeszli w skrytości pod gród sartowicki i po walce zdobyli go.

Po zdobyciu i zniszczeniu grodu Krzyżacy wykradli przechowywaną relikwię – czaszkę św. Barbary. Zagrabioną relikwię ulokowali w kaplicy zamkowej w Starogrodzie, gdzie wkrótce stała się celem licznych pielgrzymek.

Ostatnim punktem wycieczki będą zabytki kolejnego miasta nad Wisłą – Świecia.

Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej Hanna Czech oraz Tadeusz Perlik. Liczba miejsc na wycieczkę jest ściśle ograniczona, decyduje kolejność zapisów w Biurze Oddziału PTTK.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska