Zobacz wideo: Karetka nadziei na Ukrainę gotowa do wyjazdu

Bydgoszcz jest rozkopana jak nigdy. Wiedzą o tym kierowcy, którzy od początku września odwożą dzieci do szkoły, narzekają taksówkarze, ich pasażerowie i pasażerowie komunikacji miejskiej. W Bydgoszczy obowiązują bilety czasowe, jeżeli więc ktoś wcześniej wykorzystywał tańszy jednorazowy bilet 20-minutowy, bywa, że musi zapłacić jak za normalny - 3,80 zł, bo trasa autobusu jest dłuższa.
Na razie lepiej nie będzie
Na razie nic się nie zmieni, mimo że Miejskie Wodociągi i Kanalizacja zapewniają, iż nie ma opóźnień w realizacji inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej.
W tej chwili prace są prowadzone jednocześnie w 65 punktach miasta. W ramach tego projektu do realizacji zostało wyznaczonych 108 zadań z czego 37 zostało już wykonanych. - Równoczesne prowadzenie prac dotyczących projektu związane jest z terminem realizacji projektu określonym w umowie z NFOŚiGW, który musi być dotrzymany, aby utrzymane zostało dofinansowanie. W związku z tym wszystkie prace związane z projektem, zgodnie z zawartymi umowami, winny być zakończone do dnia 11.12.2023r. - informuje MWiK, dodając, że wykonawcy realizują poszczególne budowy zgodnie z przygotowywanymi przez siebie harmonogramami, które podlegają zatwierdzeniu inżyniera kontraktu MWiK, jak i dostosowywane są do wymogów organizacji ruchu. "W wyniku koordynacji działań między wykonawcami a ZDMiKP harmonogramy są aktualizowane, korygowane w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań mających na uwadze minimalizowanie utrudnień" - czytamy w oficjalnym stanowisku.
Szczęściem w nieszczęściu jest to, że w tej chwili trwa już procedura odbiorowa w punktach na ul. Bernardyńska - Stary Port, gdzie powstała oczyszczalnia wód opadowych i roztopowych, oraz na ul. Kcyńskiej.
To kilka przykładów w tej chwili prowadzonych prac:
- ul Gdańska/ul. Mickiewicza - zbiornik retencyjny;
- ul. Żwirki i Wigury – budowa zbiornika retencyjnego;
- ul. Kordeckiego/Pl. Poznański – budowa zbiornika retencyjnego;
- ul. Kormoranów – budowa retencji kanałowej;
- ul. Odrzańska – budowa zbiornika retencyjnego.
- rejon ulicy Pomorskiej – rozbudowa sieci kanalizacji deszczowej (wykonanie kanału deszczowego)
Problem polega na tym, że przy tych pracach w znacznej mierze trzeba było pozamykać dla ruchu samochodowego ulice. Ale to nie koniec, bo niebawem zaczną się prace na wiecznie zakorkowanej, wylotówce z miasta - ul. Nakielskiej. Zresztą nie tylko tam...
Wodociągowcy wejdą na:
- ul. Bocianowo – budowa kanału deszczowego;
- w rejonie ul. Kasztanowej i Kamiennej – budowa kanału deszczowego;
- ul. Solskiego -budowa kanału deszczowego;
- w ul. Babia Wieś – budowa kanału deszczowego oraz wzdłuż pętli tramwajowej – upust do rzeki Brdy.
Drogowcy finiszują
- Jako Zarząd Dróg prowadzimy 3 duże inwestycje w mieście i wszystkie dobiegają końca - mówi Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP. - Wiadukt w ciągu Armii Krajowej został otwarty, a w przyszły tygodniu planujemy otworzyć przejazd pod obiektem w kierunku osiedla Leśnego.
Bydgoscy drogowcy już dość napsuli krwi kierowcom, ale postęp prac przy trzech największych inwestycjach widać wyraźnie.
W piątek (22.09) po wykonaniu dojazdu do obiektów, rozpoczęły się próby obciążeniowe przeprawy nad Brdą. - Po ich pozytywnym zakończeniu, będzie można starać się o wymagane pozwolenia i przygotować do uruchomienia obu obiektów - informuje Okoński. - Na całej długości mostu tramwajowego ułożone mamy torowisko i zamontowane słupy trakcyjne. W ostatnim tygodniu wykonane zostały najazdy na most drogowy i tramwajowy od strony ul. Fordońskiej i Kazimierza Wielkiego. Na całej długości obiektu montowana była sieć trakcyjna. Pierwsze tramwaje mają przejechać po nowym moście jeszcze w tym roku.
Armii Krajowej otwarta
Od 6 września kierowcy mogą korzystać z nowego wiaduktu w ciągu al. Armii Krajowej. Kończą się też prace na ul. Promenada w i nad brzegiem Wisły w Starym Fordonie. W tym tygodniu pojawiły się stylowe ławki, kosze na śmieci i barierki rowerowe.
Do tego pumtruck, skatepark i ściana wspinaczkową nabierają kształtu. Są też pierwsze elementy placu zabaw dla dzieci i boiska do siatkówki plażowej. Montowana jest też pierwsza w Bydgoszczy mobilna zapora przeciwpowodziowa.
- Prowadzimy też utwardzanie kilku ulic gruntowych i doświetlanie ponad 20 przejść dla pieszych, ale te roboty nie mają wpływy na ruch w mieście - zaznacza Tomasz Okoński.