Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa "Pomorskiej". Oświata jest budżetową kulą u nogi

Rozmawiała: Monika Smól
Rozmowa z Jerzym Cabajem wójtem gminy Lisewo.

- Co, zgodnie z budżetem gminy Lisewo na 2011 rok, będzie się działo w jej miejscowościach?

Jerzy Cabaj
Jerzy Cabaj fot. Monika Smól

Jerzy Cabaj
(fot. fot. Monika Smól)

- Według nowej ustawy o finansach publicznych budżet musi być zrównoważony. Dlatego planowane dochody mamy nieznacznie większe niż wydatki. I tak: przewidujemy dochód w wysokości 14 milionów 341 tysięcy złotych i wydatki opiewające na 14 milionów złotych. Najważniejsze zadania prowadzili będziemy na drogach. Nie licząc inwestycji, przeznaczamy na zakup kruszywa, drobne naprawy i zimowe utrzymanie dróg 212 tysięcy złotych.

- Uda się dokończyć wszystkie rozpoczęte i zaplanowane wcześniej inwestycje?
- Prowadzona jest właśnie przebudowa gminnej stacji wodociągowej w Kamlarkach. To zadanie pochłonie 1 milion 253 tysiące złotych. Z tej kwoty aż 860 tysięcy złotych otrzymamy z Urzędu Marszałkowskiego i to są już pewne pieniądze. Inwestycja ma się zakończyć w maju. Nie jest zagrożona także, rozpoczęta w ubiegłym roku, budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Krusinie.

- Ile pochłonie utrzymanie administracji?
- Na administrację, czyli wszystko co wiąże się z utrzymaniem Urzędu Gminy i Rady Gminy, wydamy w tym roku 1 milion 822 tysiące złotych.

- W wielu gminach samorządowcy narzekają na duże wydatki na oświatę. Czy budżet gminy Lisewo także boleśnie odczuje to, że do ministerialnej subwencji trzeba tak dużo dokładać?
- Niestety, już od wielu lat jest tak, że na oświatę musimy zaplanować największe środki. I nie inaczej jest również w tym roku. Ogromną kwotę - 6 milionów 102 tysiące złotych musieliśmy zabezpieczyć na funkcjonowanie szkół i przedszkoli w gminie. Do szkół podstawowych dołożymy łącznie 3 miliony 532 tysiące złotych, do gimnazjów - 1 milion 613 tysięcy złotych, natomiast do przedszkoli - 646 tysięcy złotych.

- Ponadto, co roku gmina przyznaje stypendia dla wybitnie zdolnych uczniów. W tym roku również mogą na nie liczyć?
- O stypendium mogą się starać uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, zdolne, promujące gminę, które mają średnią ocen na świadectwie 5,0. Mamy na ten cel 20 tysięcy złotych.

- Na ochronę zdrowia czy też wsparcie lub zakupy dla ośrodków zdrowia również dokładacie?
- W tym roku dotację - 10 tysięcy złotych - przekażemy kierownikowi Ośrodka Zdrowia w Lisewie na zakup aparatu USG. Na cele związane ze zdrowiem przewidzieliśmy 115 tysięcy złotych, przede wszystkim na przeciwdziałanie alkoholizmowi. Wykorzystujemy tutaj pieniądze, które wpływają z zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Za to organizujemy imprezy, utrzymujemy świetlice środowiskowe w gminie.

- Skoro jesteśmy przy wydarzeniach kulturalnych, ile kosztowało gminę będzie utrzymanie bibliotek i ośrodków kultury?
- Na szeroko rozumianą kulturę oraz ochronę dziedzictwa narodowego przeznaczymy 141 tysięcy złotych. Na kulturę fizyczną i sport - 55 tysięcy złotych. Działa klub Victoria, w którym funkcjonują trzy grupy: seniorzy i dwie młodzieżowe. Natomiast na budowę hali sportowej w Krusinie, która również jest w trakcie, wydamy 1 milion 570 tysięcy złotych. Z tego 30 procent refundowane będzie z funduszu sportu Urzędu Marszałkowskiego. Chciałbym, aby 1 września nastąpiło uroczyste oddanie obiektu do użytkowania.

- Najubożsi mogą liczyć na wsparcie z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej?
- Na pewno, ponieważ na pomoc społeczną wydamy w ciągu dwunastu miesięcy aż 2 miliony 384 tysiące złotych. To środki między innymi na zasiłki, dodatki, a więc mogą z nich skorzystać osoby i rodziny znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

- Pod Urząd Gminy podlegają jednostki OSP. Jakie pieniądze dostaną druhowie na ich utrzymanie?
- Na bezpieczeństwo i ochronę przeciwpożarową zabezpieczyliśmy 95 tysięcy 820 złotych. To pieniądze przede wszystkim dla druhów. Znaczącym kosztem, jest dla nas ponadto, gospodarka komunalna. Na oczyszczanie wsi, wysypisko śmieci mamy 425 tysięcy złotych, zaś oświetlenie ulic i pokrycie kosztów energii - 81 tysięcy złotych.

- Wspominał pan przed rokiem o inwestycjach zaplanowanych dzięki środkom pozyskanym z LGD "Vistula Terra Culmensis - Rozwój przez Tradycję". Dojdą do skutku?
- Planujemy przebudowę centrum wsi, budowę parkingu przy Gminnym Centrum Informacji i przebudowę stawy w centrum Lisewa. Budżet jest realny, przez radnych został zatwierdzony jednogłośnie.

- Jest większy niż rok temu?
- Niewiele - jedynie o stopę inflacji. Więcej wpłynie z podatków z funduszu rolniczego, ponieważ jest on większy. Z firmy "Skanska" też wpłynie 100 tysięcy złotych podatku - dwa procent od wartości budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska