- Radni zdecydowali się przystąpić do sporządzenia zmiany fragmentów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta. Podobno korekta potrzeba była od dawna?
- W 2006 roku poprawiliśmy plan, na podstawie studium z 1999 roku. Robiąc plan wiedzieliśmy, że niektóre rzeczy nie są takie, jak byśmy chcieli, ale studium nie pozwalało na zmiany. W 2008 roku zrobiliśmy więc zmiany w studium, co pozwoliło na korektę planu zagospodarowania przestrzennego. Od lutego mieszkańcy mogli składać wnioski, dotyczące wprowadzenia ich zdaniem potrzebnych zmian. I takich wniosków wpłynęło 20.
- Wszystkie propozycje mieszkańców zostały uwzględnione?
- Nie uwzględniliśmy tylko dwóch, ponieważ wpłynęły po tym, gdy opracowana była już uchwała.
- Wielu mieszkańców interesuje, co zmieni się na Starym Mieście?
- W tym rejonie wprowadzimy dwie małe zmiany. Na działce przy cmentarzu ktoś planuje postawić kiosk. Z kolei między ulicą Wodną a Osadą Średniowieczną, gdzie znajdował się skup złomu, wprowadzimy taką korektę, by teren mógł spełniać funkcję komunalną, rekreacyjną czy kulturalną, stać się na przykład zapleczem Osady.
- Kilka zmian wprowadzono przy ul. Parowej?
- Tam znajdują się garaż i LOK, trzeba to usankcjonować, ponieważ tam wcześniej zaplanowana była zieleń. Ponadto, przy ulicy Parowej i Nadrzecznej zostaną ujęte jako miejsce pod rekreację oraz budownictwo wielorodzinne.
- Teren na zapleczu dworca ma spełniać funkcję usługową?
- Dokładnie tak. Natomiast działka, o której pisała "Pomorska", przy Szosie Grudziądzkiej - zostanie przeznaczona pod usługi, ale częściowo także pod budownictwo mieszkaniowe. Poza tym, za wiaduktem na działce komunalnej, zmienimy linię zabudowy i układu komunikacyjnego. To miejska działka.
- Czy przy Łunawskiej rozszerzony zostanie teren, na którym mieszkańcy będą mogli budować domy?
- Przy ulicy Łunawskiej zwiększymy teren pod zabudowę mieszkaniową. Natomiast na skrzyżowaniu tej drogi z "jedynką" wprowadzimy dodatkowo funkcję usługową. Spróbujemy również wyznaczyć obszary pod funkcję usługową, na działkach na zachód od "jedynki", między ulicą Nad Groblą a ulicą Łunawską. Tam jest dość długi pas.
- Co z terenem przy Państwowej Straży Pożarnej?
- Między osiedlem Jana Pawła II a strażą, gdzie znajduje się wąwóz w sąsiedztwie przejazdu powstałego na potrzeby kolejki wąskotorowej, Bractwo Kurkowe chciało zrobić strzelnicę sportową. Planowało też zagospodarować tereny wokół tego miejsca. I pod to je przystosujemy.
- Gdzie jeszcze będą działki przeznaczone pod usługi a gdzie pod funkcje mieszkaniowe?
- Funkcję usługową nadamy terenowi po byłej kotłowni na osiedlu 750-lecia. Natomiast duży teren między ulicą Toruńską a Żurawią częściowo przeznaczony zostanie pod zabudowę mieszkaniową - jednorodzinną. Podobnie z terenem na zachód od ulicy Toruńskiej. Zabudowa mieszkalna wpisze się świetnie w działki przy ulicach: Osnowskiej i Gorczyckiego, gdzie do tej pory zaplanowana była zieleń lub zabudowa rozproszona.
- Podobno wybieracie się również na wojnę z wojskiem o teren przy ulicy Jastrzębskiego?
- Przy ulicy Jastrzębskiego jest strzelnica wojskowa. Jednak obok ludzie maja działki, na których dopuszczalna jest funkcja mieszkaniowa z usługową. Wojsko zablokowało jednak możliwość zabudowy działek przez mieszkańców ze względu na bliskość strzelnicy. Zamierzamy więc powalczyć z wojskiem o zdjęcie tego zakazu, ponieważ strzelnica i tak tam nie funkcjonuje, nie spełnia bowiem wymaganych norm bezpieczeństwa. Gdyby zatem wojsko odblokowało swój zakaz, mieszkańcy mogliby zabudować swoje działki.
- Kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się zatwierdzenia zmian?
- Radni podejmując uchwałę określili obszar zmian i docelowe funkcje. Teraz urbanista będzie pracował nad dokumentem. Następnie zostanie on wyłożony do publicznej wiadomości, będzie można wnosić uwagi.Za około rok zostanie przedstawiony do przegłosowania radnym.
- Dziękuję za rozmowę.
