Jakie inwestycje zostały zrealizowane w minionym roku?
- Udało się zrealizować szereg zadań. Najważniejsze z nich to: regeneracja studni głębinowej w Nowej Wsi, wykonano naprawę przepustów w Rudawiu i Ciechocinie oraz wyposażone je w barierki w celu poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg. Postawiono garaż dla wozu OSP Małszyce oraz zagospodarowano teren przy świetlicy w Ciechocinie, dzięki czemu powstało nowe miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe dla mieszkańców. Na terenach zieleni gminnej nasadzono drzewa i krzewy ozdobne w ramach pozyskanej dotacji z WFOŚiGW w Toruniu. Kontynuowano także program usuwania azbestu. Rozpoczęto prace związane z przebudową drogi w Miliszewach oraz drogi w Piotrkowie. Na realizację tych inwestycji gmina Ciechocin pozyskała dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Opracowano dokumentacje projektową dotyczącą modernizacji Stacji Uzdatniania Wody oraz budowę nowej studni głębinowej w Nowej Wsi. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tej inwestycji do Urzędu Marszałkowskiego w ramach PROW. Opracowaliśmy dokumentacje projektowe na budowę garaży dla jednostek OSP Elgiszewo i Świętosław.
Jakie są plany inwestycyjne na ten rok?
- Planowana jest przebudowa dróg gminnych w Miliszewach i Piotrkowie, rozpoczęcie prac budowlanych związanych z budową garaży dla OSP Elgiszewo i Świętosław. Zaplanowaliśmy adaptację budynku Szkoły Podstawowej w Ciechocinie na potrzeby funkcjonowania oddziałów przedszkolnych i rozbudowę budynku gospodarczego na kompleksie sportowym o pomieszczenie świetlicy wiejskiej w Elgiszewie, z jej wyposażeniem oraz zagospodarowaniem terenu. Nadal będzie budować przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz inwestować w Infostradę Kujaw i Pomorza 2.0. Jeśli uzyskamy dofinansowanie, to rozpoczną się też prace związane z modernizacją stacji uzdatniania wody w Nowej Wsi oraz remont świetlicy wiejskiej w Miliszewach na potrzeby aktywizacji społeczno-zawodowej mieszkańców. W budżecie przeznaczono również dotację dla powiatu golubsko-dobrzyńskiego na remont drogi Świętosław-Działyń wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Jak układa się współpraca z organizacjami działającymi na terenie gminy?
- Panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych wykazują się ogromnym zaangażowaniem społecznym. Z dużym uznaniem odnoszę się do wszystkich ich działań. Organizacje te odgrywają ważną rolę w integracji i aktywizacji mieszkańców. Jestem wdzięczny za pomoc przy organizacji gminnych uroczystości. Wspólne przedsięwzięcia, spotkania i rozmowy pozwalają mi twierdzić, że nasze relacje opierają się na wzajemnym zrozumieniu, otwartości i szacunku.
Jakie są podejmowane działania w zakresie sportu, kultury, oświaty?
- Działania te są dla mnie szczególnie ważne, to one kształtują i wzbogacają człowieka. Zależy mi na tym, aby podejmowane przedsięwzięcia współgrały ze sobą i wzajemnie się przenikały. Prawidłowe funkcjonowanie sportu w gminie jest związane z prawidłowym funkcjonowaniem LZS „ISKRA” Ciechocin. Odbyły się wspólne rozmowy z Zarządem „ISKRY”, wszystkim nam zależy na tym, aby zarówno sekcja piłki nożnej oraz kolarska rozwijała się i aktywizowała coraz większa liczbę mieszkańców. Dbamy również o sport masowy poprzez organizację otwartych turniejów piłki nożnej, halowej, siatkowej czy plażowej. Nie zapominajmy o działalności Orlika w Świętosławiu, czy udostępnionej dla mieszkańców hali sportowej w Nowej Wsi.
W dziedzinie kultury będą odbywały się uroczystości na stałe wpisane do kalendarza tj.: Święto Konstytucji 3 Maja czy Dożynki Gminne. Planujemy również Gminne Pikniki z okazji Dnia Dziecka czy uroczystości poświęcone seniorom. Szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych realizuje Biblioteka Gminna oraz szkoły.
Cały czas będziemy dbać o doposażanie szkół i przedszkoli. Już w ubiegłym roku w ramach projektu „Wspólnie do sukcesu – edukacja szansą na sukces”, nasze placówki oświatowe wzbogaciły się o laptopy z oprogramowaniem dla uczniów i nauczycieli, drukarki, kserokopiarki, tablice interaktywne wraz z projektorem, głośnikami i oprogramowaniem. Dalej będziemy składać wnioski o dofinansowanie oraz realizować działania, które zapewnią rozwój zarówno uczniów jak i nauczycieli.
Z jakimi trudnościami przyszło się zmierzyć Panu w pierwszym roku pracy na stanowisku wójta?
- Pierwszy rok kadencji to jest zawsze czas zapoznania się z zastaną sytuacją finansową czy gospodarczą samorządu. Budżet gminy na 2019 rok, był przygotowany przez mojego poprzednika, a przecież każdy ma swoją własną wizję i koncepcję zarządzania i rozwoju gminy. Jednak trzeba było sprostać zastanej sytuacji, zakończyć trwające przedsięwzięcia i projekty lub w miarę możliwości, jakie daje specyfika finansów publicznych, skierować nacisk działań, na ważniejsze płaszczyzny.
Co jest priorytetem w planach gminy?
Bardzo ważna jest dla mnie realizacja inwestycji. Priorytetem jest przebudowa stacji uzdatniania wody wraz z budową studni głębinowej w Nowej Wsi. Nie można dopuścić do tego, aby mieszkańcy dalej dotkliwie odczuwali wady gospodarki wodnej, która wymaga naprawy i uregulowania. Zależy mi również na dalszym rozwoju infrastruktury drogowej. Ważne jest, aby wszystkie zadania gminy realizować spójnie i proporcjonalnie. Skonstruowany budżet na 2020 rok jest budżetem, który prezentuje racjonalną, wyważoną i rozsądną politykę finansową. Warto podkreślić, że już teraz dług gminy został obniżony z 49 proc. do 39. Wierzę, że tegoroczny budżet pozwoli na systematyczną realizację planów, które przyczynią się do poprawy życia mieszkańców.
Korzystając z okazji chciałbym podziękować mieszkańcom - za otwartość, troskę o naszą gminę, zgłaszane problemy, proponowane rozwiązania. Dziękuje radnym, sołtysom, paniom z KGW oraz druhom z OSP, pracownikom jednostek organizacyjnych i podległych. Jestem wdzięczny za zaangażowanie i poczucie odpowiedzialności.
