W związku ze zgłoszeniem dotyczącym nietypowego - różowego zabarwienia wody w Jeziorze Kaczkowskim, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy przedstawił komunikat w tej sprawie wraz z informacją o wynikach badań.
Nietypowe zabarwienie jeziora Kaczkowskiego - są wyniki badań
Ocena pobranej próbki wody z jeziora Kaczkowskiego w gminie Żnin, wykonana przez Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Oddział w Bydgoszczy, wykazała, że w wodach jeziora Kaczkowskiego wystąpił tzw. zakwit wody, spowodowany obecnością sinic.
W pobranej próbce stwierdzono masową obecność sinicy Planktorix rubescens.
- Jest to gatunek bytujący w wodach chłodnych, wobec czego spotyka się go najczęściej w okresach zimowych pod lodem lub w lecie w głębszych warstwach wody jezior czystych, tj. o umiarkowanej żyzności. Cechą charakterystyczną tej sinicy jest wywoływanie różowej barwy wody - wyjaśniaj inspektorzy WIOŚ.
Zdjęcia, które dołączono do komunikatu, przedstawiają obraz próbki pod mikroskopem.
Co tam się stało? Niepokojące zjawisko sprawdza WIOŚ
Interwencja WIOŚ nastąpiła w związku ze zgłoszeniem interwencyjnym 25.02.2025 r. a dotyczącym nietypowego - różowego zabarwienia wody w jeziorze Kaczkowskim (gm. Żnin). Inspektorzy pełniący dyżur natychmiast podjęli działania wyjaśniające w tej sprawie.
Na miejscu stwierdzono, że woda ma różową barwę, nie zaobserwowano natomiast piany, obecności śniętych ryb ani uciążliwości zapachowej. Pobrano próbki wody do badań mikrobiologicznych, aby wyjaśnić przyczynę tego zjawiska.
Po badaniu i wynikach opublikowanych 27.02.2025 r., nie wykryto - w ocenie specjalistów - zagrożenia dla człowieka i okolicznej przyrody.
