Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozważ "za" i "przeciw"

(bz)
Oprócz kierunku dalszej edukacji potencjalni studenci będą musieli dokonać wyboru między uczelnią państwową a niepaństwową.

     
     
Obecnie spośród 1,8 mln studentów, około 71,6 proc. kształci się właśnie w uczelniach państwowych. Natomiast około 28,4 proc. studiuje w uczelniach niepaństwowych. Wybierając uczelnię zarówno państwową, jak i niepaństwową należy dowiedzieć się wcześniej, jak wygląda proces rekrutacji na wybrany kierunek i specjalność studiów. Szkoły wyższe same ustalają warunki rekrutacji i zakres egzaminów wstępnych. Tak więc na ten sam kierunek i specjalność studiów obowiązują różne kryteria przyjęć w poszczególnych uczelniach. W przypadku uczelni niepaństwowej warto się też wcześniej dowiedzieć, na ile ma ona rozwinięty system stypendialny oraz pomocy materialnej. Nauka jest tam bowiem płatna. Ale również w przypadku uczelni państwowej, decydując się na inny system studiowania niż dzienny, trzeba liczyć się z wydatkami na opłaty za studia.
     Ogromne znaczenie ma również możliwość dostępu do bibliotek, obiektów sportowych i rekreacyjnych, laboratoriów komputerowych i językowych oraz stołówek.
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska