W plebiscycie Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego wyróżniła wczoraj najbardziej nowoczesne przedsiębiorstwa z regionu. - W naszym województwie są firmy, które dynamicznie się rozwijają - mówi Ewa Rybińska, prezes TARR. - W Polsce wciąż jednak są opory przed pokazywaniem swoich dokonań. Staramy się to zmieniać i dlatego cieszy nas, że każdy zwycięzca to zupełnie inny biznesowy świat.
Czym wyróżniają się laureaci? - Ten projekt został założony na UMK przez fizyków i nasze kontakty z uniwersytetem są ewenementem na skalę całego kraju - mówi Anna Szkulmowska, prezez AM2M. - Mamy dostęp do laboratorium uczelni, dzięki czemu możemy prowadzić unikalne badania komercyjne nie tylko dla firm z Polski, ale i Europy.
Czytaj także: Młyny Toruńskie gotowe do start-upowej rewolucji
Niektóre badania mogą być ważne nie tylko dla biznesu, ale i ludzi. - W ostatnich latach rozpoczęliśmy wiele projektów promujących nowe technologie - mówi Jolanta Powierska-Czarny z Instytutu Genetyki Sądowej. - Jedną z nich jest test genetyczny, który pozwoli na wcześniejsze wykrywanie dziedzicznych nowotworów.
Jak bardzo lokalnym firmom potrzebne jest wsparcie państwa i regionalnych instytucji?
- Mówi się, że największe firmy, takie jak Google czy Facebook, zaczynały w garażu. Jednak państwo bardzo im pomogło na pewnym etapie. Nasz regionalny rynek się rozwija. Firmy rywalizują ze sobą, upadają i rozwijają się. Wsparcie finansowe jest niezbędne - mówi Ewa Rybińska.
W tegorocznej edycji zwyciężyli: AM2M (prowadzą badania rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych), Optiguard (produkcja systemów zapobiegających kradzieży), Huta Szkła Tur (szklane opakowania). Wyróżniono: Instytut Genetyki Sądowej, Zakład Energoelektroniki Twerd (współpracuje m. in. z Politechniką Lwowską), przedsiębiorstwo Laude Smart Intermodal (transport i spedycja).
Czytaj e-wydanie »