Konserwacja, rewitalizacja oraz zagospodarowanie turystyczne ruin zamku krzyżackiego to jedno z przedsięwzięć w ramach projektu "Toruń - Hanza nad Wisłą". Będzie on finansowany z unijnego programu operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka". Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, który zarządza ruinami, już rozpoczęło przygotowania do inwestycji.
Właśnie powstaje projekt półgodzinnego pokazu światła i dźwięku, za pomocą których poznamy historię krzyżackiej warowni. Jej finałem ma być zburzenie zamku z 1454 r. Dokumentacja dla spektaklu ma być gotowa do końca czerwca br.
Światła na ruiny
- Pierwsze spektakle ruszą na początku sezonu turystycznego 2011 - zapowiada Andrzej Nowicki, dyrektor Centrum Kultury Zamek Krzyżacki. - Niewiele osób pamięta, że takie inscenizacje można było oglądać w latach 60. XX w. z tarasu restauracji Zamkowej. Nowy pokaz będzie czytelny z poziomu zamkowego dziedzińca. Historię zamku będziemy podziwiali na wszystkich murach. Ruiny będą występować w roli głównej. Będzie też narrator oraz lektor.
Ruiny zmienią też swoje oblicze w godzinach wieczornych. W planach jest "nocna odbudowy" zamku w technice laserowej, adaptacja ruin do celów ekspozycyjnych i realizacji projektów turystycznych. Obecnie podświetlone są tylko mury zewnętrzne budowli. CKZK chce zamontować iluminację wewnątrz zamku. - Dzięki temu turyści nocą będą mogli go oglądać w pełnej krasie - podkreśla Nowicki.
Aby mogły się pojawić nowe elementy konieczna będzie jednak wymiana oraz instalacja nowych sieci m.in. elektrycznej, która jest w złym stanie. Pozwoli to też na montaż kamer w podziemiach.
- Nie mamy kontroli nad tym, co się tam dzieje - mówi szef CKZK. - Czasami giną nam eksponaty np. maski z sali strachu.
W planach jest także ścieżka edukacyjna, którą będziemy oglądać w szyi gdaniska. Będzie ona przedstawiać dzieje zamku m.in. to, jak mógł się prezentować, a także jego stan z XVII czy XIX w., podczas II wojny światowej oraz w ostatnim półwieczu.
Wiele zmian szykuje się także w piwnicach. Instytucja zamierza wymienić betonową posadzkę, a w jednej z sal stanie kominek. - Mamy zgodę miejskiego konserwatora zabytków - mówi Nowicki. - Będzie on dostosowany do stylu tych pomieszczeń.
Sylwester w ruinach
Kominek rozwiąże problem ocieplenia zimnych i wilgotnych piwnic. Według jednego z zdunów, który je odwiedził, będzie można je ogrzać nawet do 21-22 st. C., co umożliwi organizowanie imprez również zimą, gdy zamek przymiera. CKZK chce tam przygotowywać np. komercyjne spotkania dla firm, na których będzie zarabiać, a także imprezy sylwestrowe dla 15 par.
Projekty mają ruszyć jeszcze w drugiej połowie br. Instytucja otrzyma w tym roku 60 tys. dotacji celowej z budżetu miasta i inwestycyjną w wysokości 190 tys. zł w ramach projektu "Toruń - Hanza nad Wisłą". W tym programie zamkowi przypadnie łącznie 580 tys. zł.
CKZK w planach ma także wiele wydarzeń i festiwali. Kilka atrakcji przygotowało na majowy weekend. W piątek o godz. 20.00 w ruinach zamku wystąpi formacja Czaqu, a w niedzielę w godz. 12.00-19.00 w fosie zamkowej odbędzie się festyn średniowieczny. Zaplanowano m.in. budowę obozowiska, pokazy strzelania z łuku, rzut oszczepem i toporem, pokazy tańca, a także gry i zabawy plebejskie.
W czerwcu odbędzie się wieczór poezji śpiewanej "Lochowisko" oraz turniej konny w fosie zamkowej, a 1 września - spektakl "Album" poświęcony zmarłej kilka miesięcy temu gen. Elżbiecie Zawackiej i ukazujący historię kobiet z Armii Krajowej.