W czerwcu przy ruinach szubińskiego zamku rozbili swe obozowisko rycerze, pokaz swych umiejętności dali też ułani i inne grupy rekonstrukcyjne. Piknik historyczny zorganizowany przez miejscowe placówki kultury i gminę przyciągnął tłumy. Są nadzieje, że równie tłumnie będzie w tym zakątku miasta w czasie tegorocznego lata.
Spacer po Szubinie z historią w tle
Na początek zapisać się można na niezwykły „Spacer z historią w tle”. To inicjatywa Lokalnej Organizacji Turystycznej Pałuki w Żninie dofinansowana przez powiat żniński. Chętni spotkają się na rynku w Szubinie w piątek 8 lipca o godz. 18. Grupę po ciekawych miejscach w Szubinie, w tym także ruinach zamku, oprowadzi Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej. By skorzystać z tego zaproszenia trzeba się wcześniej zapisać. Można to zrobić poprzez stronę internetową www.paluki.travel.pl.
To Cię może również zainteresować
Ale ciekawie przy ruinach zamku w Szubinie będzie przez całe wakacje. A to za sprawą pracowników Szubińskiego Domu Kultury, którzy zapraszają w lipcu i sierpniu na podzamcze na cykl koncertów pt. „Letnie Brzmienia Zamku” . To czwarta edycja tego wydarzenia. Poprzednie spotkały się z zainteresowaniem melomanów, organizatorzy liczą, że tak będzie również w tym roku. Udział w koncertach jest bezpłatny.
W lipcu dwa koncerty przy ruinach zamku w Szubinie
Pierwsze spotkanie z muzyką na żywo przy ruinach zamku już w niedzielę 10 lipca. Dla publiczności wystąpi zespół AGADA, który skupia absolwentów polskich uczelni muzycznych. Start o godz. 20.
Drugi lipcowy koncert odbędzie się w niedzielę 24 bm. Poprzedzi go piknik rodzinny, który rozpocznie się przy runach zamku o godz. 16. Około godz. 19 na scenę wyjdzie zespół „Krystek Band”. Na finał, o godz. 20, zagra „Triobezbazwy”.
W sumie takich koncertów w wakacje zaplanowano cztery. Muzyka zabrzmi przy runach także 14 i 28 sierpnia. Posłuchać będzie można wtedy m.in., utworów Stinga w wykonaniu Rafała „Zwierzak” Zielińskiego.
Mury z XIV wieku
Szubiński zamek zbudowany został w stylu gotyckim prawdopodobnie w drugiej połowie XIV w. przez Sędziwoja Pałukę, założyciela miasta. Była to jego główna rezydencja. W XVII wieku właścicielem zamku był Krzysztof Opaliński, który przebudował go na renesansową rezydencję. W kolejnych wiekach budowla straciła jednak na znaczeniu, w końcu została rozebrana. Do dziś ocalały jedynie fragmenty murów.
