MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusza kolejny sezon Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich. „Chcemy, by dzieci zostały przy sporcie”

Paweł Skraba
Łukasz Szeląg
Najpierw eliminacje wojewódzkie, a później wielki finał w wyjątkowym dla polskiej lekkiej atletyki miejscu – Centralnym Ośrodku Sportu w Spale. We wrześniu rusza kolejny sezon Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich, czyli akcji, w której swoje pierwsze poważne kroki na lekkoatletycznym tartanie stawia rokrocznie ponad dziesięć tysięcy młodych ludzi.

To już trzecia edycja tej akcji – w obu poprzednich udział wzięło łącznie ponad dwadzieścia tysięcy dzieci w wieku dziesięciu i jedenastu lat. – To bez wątpienia program bezcenny zarówno dla polskiej lekkiej atletyki, ale także dla zdrowia tych młodych ludzi, ich miłości do sportu i zdrowych nawyków. Dla dzieci organizujemy profesjonalne zawody, takie, jak dla zawodowych lekkoatletów, dzięki czemu mogą oni poczuć tę atmosferę poważnych zawodów. Jestem przekonany, że większość tych dzieci zostanie przy sporcie, a wtedy na pewno duża część wybierze lekką atletykę, czyli królową sportu – mówi Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a kiedyś wybitny polski wieloboista.

W zawodach wezmą udział dzieci w wieku dziesięciu i jedenastu lat. Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie to program, który ma na celu stworzenie cyklu ogólnopolskich, ogólnodostępnych zawodów sportowych dla dzieci, które na co dzień nie biorą udziału rywalizacji sportowej. – Dwa ostatnie lata tego projektu pokazały, że jest bardzo dużo utalentowanych i chętnych do pracy dzieciaków, które jednak nie zajmują się sportem. Naszym zadaniem jest pokazanie im, że sport jest piękną dziedziną życia i daje nie tylko wiele radości, ale także zdrowia – mówi Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w przeszłości dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą.

Zawody będą rozgrywane w tej samej formuje, jak przed rokiem, czyli w dwuboju. Pierwsze eliminacje odbędą się 9 września w Gorzowie Wielkopolskim (Lubuskie), a kolejne zaplanowane są w Oleśnicy (Dolnośląskie, 10.09), Opolu (Opolskie, 11.09), Częstochowie (Śląskie, 12.09), Łodzi (Łódzkie, 13.09), Poznaniu (Wielkopolskie, 16.09), Człuchowie (Pomorskie, 17.09), Szczecinku (Zachodniopomorskie, 18.09), Włocławku (Kujawsko-Pomorskie, 19.09), Olsztynie (Warmińsko-Mazurskie, 23.09), Białymstoku (Podlaskie, 24.09), Lublinie (Lubelskie, 25.09), Radomiu (Mazowieckie, 26.09), Stalowej Woli (Podkarpackie, 27.09), Kielcach (Świętokrzyskie, 28.09) i Krakowie (Małopolskie, 30.09). Wielki finał odbędzie się w hali lekkoatletycznej Centralnego Ośrodka Sportu w Spale 10 listopada.

– Młodzież trzeba zainteresować, gdzieś ten narybek łapać i właśnie po to są takie imprezy, w których pokazujemy piękno tego sportu i piękno rywalizacji. I mam nadzieję, że właśnie stąd w przyszłości dochowamy się mistrzów – dodaje Majewski.

– Spała jest miejscem niezwykłym dla wielu pokoleń polskich lekkoatletów, którzy właśnie w tym ośrodku wykuwali swoją formę na najważniejsze imprezy. Dobrze, że dzieci będą miały okazję zobaczyć legendarną Spałę, która przecież do dzisiaj jest drugim domem wielu lekkoatletów. Nieprzypadkowo przecież Natalia Kaczmarek po wywalczeniu medalu olimpijskiego w Paryżu podkreślała, że przygotowywała się w Spale i bardzo lubi to miejsce – podkreśla Chmara.

Projekt „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” realizowany jest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Cykl imprez współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polska - Chorwacja: Kto faworytem meczu?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska