Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza nabór rachmistrzów. Spis powszechny - próbny - tylko w gminie Chełmno!

Monika Smól
Monika Smól
Dr Wiesława Gierańczyk z GUS odwiedziła Krzysztofa Wypija, wójta gminy Chełmno by porozmawiać o spisie. W spotkaniu wziął też udział Marcin Pilarski z Urzędu Gminy Chełmno
Dr Wiesława Gierańczyk z GUS odwiedziła Krzysztofa Wypija, wójta gminy Chełmno by porozmawiać o spisie. W spotkaniu wziął też udział Marcin Pilarski z Urzędu Gminy Chełmno UG Chełmno
Od poniedziałku ruszają procedury związane z przeprowadzeniem spisu powszechnego w gminie Chełmno. To właśnie tę gminę, jako jedyną w województwie, wybrano do tej próby. Spis próbny odbędzie się w kwietniu.

Spis próbny do narodowego spisu pwoszechnego odbędzie się zaledwie w 16 gminach całej Polski.

Prezydent Andrzej Duda w Chełmnie. W jednym z miejsc "Pomorska" była jako jedyna [zdjęcia]

- Spis próbny w dużej mierze odbyć się może z użyciem internetu, ale nie tylko - zapowiada Krzysztof Wypij. - Powszechny spis ludności prowadzony jest co dziesięć lat. W tym roku będzie próbny, a właściwy - już z udziałem wszystkich - za rok. Wylosowana - jako jedyna w kujawsko-pomorskiem - została gmina Chełmno. Od poniedziałku robimy nabór rachmistrzów.

Celem spisu jest weryfikacja, czy stan ewidencji mieszkańców jest zgodny z tym, co jest faktycznie w gminie.

Wójt gminy Chełmno został gminnym komisarzem spisowym i od poniedziałku ogłasza nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych do przeprowadzenia II spisu próbnego przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań.

- Kandydat na rachmistrza spisowego winien spełniać następujące warunki: być pełnoletni; zamieszkiwać na terenie danej gminy; cieszyć się nieposzlakowaną opinią; posiadać co najmniej średnie wykształcenie; posługiwać się językiem polskim w mowie i w piśmie; nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe - wymienia Marcin Pilarski z Gminnego Zespołu Spisowego. - Rekrutujemy pięć osób. Kandydat na rachmistrza spisowego musi przejść szkolenie, uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu oraz złożyć przyrzeczenie. Za wykonane prace spisowe rachmistrz otrzyma wynagrodzenie stanowiące iloczyn stawki w wysokości 7 zł brutto i liczby prawidłowo spisanych osób. Rachmistrz będzie wykonywał prace spisowe w okresie 8–30 kwietnia br.

Kandydat na rachmistrza terenowego, który z egzaminu testowego uzyskał wynik co najmniej 60 proc. poprawnych odpowiedzi, jest wpisywany na listę kandydatów na rachmistrzów terenowych prowadzoną przez właściwego gminnego komisarza spisowego. Kolejność na liście jest ustalana według liczby punktów z egzaminu testowego.

Na szkoleniu, które odbędzie się pod koniec marca, kandydaci poznają metodologię i zasady organizacji spisu oraz podstawowe informacje o istocie tajemnicy statystycznej. Kandydat, który nie weźmie udziału w całości szkolenia, nie może przystąpić do egzaminu kończącego szkolenie. Oferty składać będzie można do 20 marca - w dniach i godzinach pracy Urzędu Gminy Chełmno, w sekretariacie, pok. 319 lub przesłać pocztą na adres: UG Chełmno, ul. Dworcowa 1, 86 – 200 Chełmno. Dokumenty winny być złożone w zamkniętej kopercie z dopiskiem: „Dotyczy naboru na rachmistrza spisowego do przeprowadzenia spisu próbnego przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021”.

Wójt uspokaja tych, którzy nie lubią dzielić się informacjami o sobie.
- Nie będą pytać o dochody - już uprzedzam, bo wiem, że ludzie nie lubią, gdy im się zagląda do portfela - mówi Krzysztof Wypij. - Nie będzie takiego pytania. Mieszkańcy będą mogli sami spisać się przez internet, a ci, którzy tego nie zrobią mogą spodziewać się wizyty rachmistrzów.

A Marcin Pilarski zapowiada dużą akcję informacyjną.

- Czekamy jeszcze na informacje z GUS - dodaje Marcin Pilarski.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska