Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza rewitalizacja Starego Rynku w Bydgoszczy

(bog)
Stary Rynek w Bydgoszczy
Stary Rynek w Bydgoszczy Jarosław Pruss
Płyta Starego Rynku, 20 okolicznych uliczek i trzy pobliskie mosty - już po tym weekendzie drogowcy rozpoczną długo oczekiwany projekt remontowy w ścisłym centrum Bydgoszczy. Na początku rewitalizacja obejmie sześć uliczek.
Rusza rewitalizacja Starego Rynku w Bydgoszczy

Prace poprzedzające ambitny plan zarządu dróg rozpoczęły się już na początku tego tygodnia. Mowa o ekipach wynajętych przez firmę Adama Sowy, bydgoskiego cukiernika, które na Krętej i Podwale pracują przy kanalizacji deszczowej związanej m.in. z realizacją projektu odbudowy pierzei ulicy Mostowej.

Przeczytaj także:Kolejne zmiany w ruchu w obrębie Starego Rynku

- Właściwe roboty związane z projektem rewitalizacji rejonu starówki zaczniemy jednak dopiero po weekendzie. W poniedziałek oficjalnie przekażemy wykonawcy robót plac budowy. Natomiast prace i związane z nimi utrudnienia powinny się rozpocząć najpóźniej w środę - zapowiada Jerzy Naparło, inspektor nadzorujący inwestycję z ramienia Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Ogólnie projekt obejmuje rewitalizację płyty Starego Rynku, odnowienie 20 okolicznych uliczek oraz trzech pobliskich przepraw nad Brdą, w tym mostu im. Sulimy Kamińskiego na Mostowej.

Szczupły budżet drogowców zmusił ich jednak do rozbicia całej inwestycji na najbliższe dwa, albo nawet trzy lata. W tym roku zrealizują więc tylko remont sześciu uliczek: Krętej, Podwale, Jana Kazimierza, Magdzińskiego, Przesmyk i ulicy Długiej od Jana Kazimierza do Wąskiej.

Wiadomości z Bydgoszczy

Roboty na nich podzielono na trzy etapy, które dokładnie opisujemy na infografice powyżej. - Rozpoczęcie każdego etapu wiąże się z jego całkowitą blokadą dla ruchu. Dlatego planując je staraliśmy się tworzyć zwarte rejony, aby nie rozpraszać prac i każdorazowo zapewnić kierowcom dojazd w bezpośredni rejon płyty Starego Rynku - zaznacza Naparło.

Równocześnie dodaje, że choć wszystkie etapy mają dokładnie określone ramy czasowe, to jest duże prawdopodobieństwo, że mogą one ulegać zmianom. Wszystkie uliczki leżą bowiem na terenie objętym ścisłym nadzorem archeologicznym. Oznacza to, że w przypadku znalezienia jakichkolwiek artefaktów roboty zostaną wstrzymane na czas zabezpieczenia wykopalisk przez archeologów.

Pewne jest za to, że już niedługo ZDMiKP ogłosi kolejny przetarg związany z projektem - na remont mostu Sulimy Kamińskiego. Drogowcy planują rozpocząć go jeszcze w tym roku, ale na pewno zakończyć w przyszłym. Od razu zapewniają, że wbrew obawom części bydgoszczan do remontu zostaną wykorzystane najwyższej jakości materiały wykończeniowe - zarówno przy naprawianiu konstrukcji nośnej mostu, jak i przy montowaniu nowych barierek, lamp, czy zejść na nabrzeże i samej nawierzchni. Dzięki temu przeprawa ma odzyskać swój przedwojenny blask.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska