MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszy budowa trasy S10 między Bydgoszczą a Toruniem. Podpisano umowy na realizację dwóch odcinków

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Podpisano umowy na projekt i budowę dwóch pierwszych odcinków drogi S10 Bydgoszcz - Toruń.
Podpisano umowy na projekt i budowę dwóch pierwszych odcinków drogi S10 Bydgoszcz - Toruń. Jacek Smarz
W piątek (6 maja) w Warszawie podpisano umowy na projekt i budowę dwóch pierwszych odcinków drogi S10 Bydgoszcz - Toruń. Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor jest odpowiedzialne za odcinek Bydgoszcz Południe – Emilianowo, zaś odcinek Solec - Toruń Zachód to zadanie konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud.

Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy.

od 16 lat

Wartość obu umów to w sumie ponad 836 mln zł.

- Rozpoczynamy realizację bardzo ważnej inwestycji, tak długo oczekiwanej przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Dzięki niej obie stolice tego województwa, czyli Bydgoszcz i Toruń, zostaną połączone nową, bezpieczną trasą w standardzie drogi ekspresowej. Dziś po raz kolejny potwierdza się to, co jest standardem rządu, który reprezentuję – dotrzymujemy słowa – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Ruszy budowa trasy S10 między Bydgoszczą a Toruniem. Podpisano umowy na realizację dwóch odcinków
GDDKiA

Bydgoszcz Południe - Emilianowo

Jak wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury - w ramach tej inwestycji powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa o długości blisko 9 km. Przebudowany zostanie węzeł Bydgoszcz Południe, wybudowany węzeł Emilianowo oraz dwa miejsca obsługi podróżnych (MOP).

To też może Cię zainteresować

Zadanie obejmuje ponadto rozbudowę drogi krajowej nr 25. Ruch tranzytowy zostanie przeniesiony z obecnie mocno obciążonego odcinka tej trasy w kierunku Inowrocławia na nową, ponad 5-kilometrową jezdnię z dwoma węzłami - Zielona i Brzoza.

Koszt prac projektowych i budowlanych w ramach tego kontraktu wynosi blisko 411 mln zł. Na zakończenie inwestycji na drodze ekspresowej, wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, przewidziano 45 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych). W przypadku części zadania dotyczącego rozbudowy DK25 czas ten wynosi 41 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych).

Solec - Toruń Zachód

Umowa obejmuje zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej o długości 21,2 km między Solcem Kujawskim a Toruniem. W trakcie budowy powstanie m.in. węzeł Solec oraz dwa MOP-y.

W ramach inwestycji powstanie 12 obiektów inżynierskich, w tym przejście dla dużych zwierząt, obejmujące nową drogę i sąsiadującą z nią linię kolejową.

Planowany termin ukończenia inwestycji o wartości niespełna 426 mln zł to 41 miesięcy (z wyłączeniem przerwy zimowej).

Bydgoszcz – Toruń jako całość

Budowę drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz – Toruń o długości 50 km podzielono na cztery odcinki realizacyjne: Bydgoszcz Południe – Emilianowo, Emilianowo – Solec, Solec - Toruń Zachód, Toruń Zachód - Toruń Południe.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje w najbliższym czasie zawarcie umowy na projekt i budowę S10 na odcinku Toruń Zachód - Toruń Południe o długości 12 km. Prowadzone są także czynności związane z rozstrzygnięciem przetargu na realizację S10 Emilianowo - Solec o długości 8,6 km.

Trasa ma być gotowa do 2026 roku.

Historia inwestycji

Jak przypomina Szymon Huptyś, rzecznik prasowy MI - S10 między Bydgoszcz a Toruniem miała powstać początkowo w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Dzięki decyzji rządu z czerwca 2020 r. zwiększony został limit wydatków przewidzianych na realizację Programu Budowy Dróg Krajowych, co pozwoliło na realizację zadania ze środków Krajowego Funduszu Drogowego.

To też może Cię zainteresować

Droga ekspresowa S10 stanowi jedno z głównych połączeń drogowych Polski i jest elementem transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. W docelowym kształcie S10 połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płońsk z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska