Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droga śmierci znów upomniała się o ofiary – pod Toruniem zginęły trzy osoby

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Obraz tuż po tragicznym wypadku na S10 na południowej obwodnicy Torunia. Na miejscu zginęły trzy osoby
Obraz tuż po tragicznym wypadku na S10 na południowej obwodnicy Torunia. Na miejscu zginęły trzy osoby PSP Toruń
Trzy osoby zginęły w środę wczesnym ranem na osławionej drodze śmierci nr 10 pod Toruniem. To skutek czołowego zderzenia dwóch samochodów.

Zobacz wideo: Wysokie mandaty dla kierowców na drodze S5 pod Bydgoszczą

od 16 lat

Tragedia rozegrała się tuż po godzinie 4 na odcinku o standardzie drogi ekspresowej S10 pod Toruniem, dokładnie między węzłami Toruń Zachód i Toruń Południe, ok. 3 km od wjazdu na autostradę A1.

Z niewyjaśnionych na razie przyczyn czołowo zderzyły się mercedes vito oraz peugeot boxer. Siła uderzenia wyrzuciła peugeota daleko poza drogę. Na miejscu zginęli 52-letni kierowca i 58-letni pasażer mercedesa oraz 33-letni kierowca peugeota.

Brak barier energochłonnych

- Droga na tym odcinku spełnia warunki trasy ekspresowej, ale jest jednojezdniowa, nieprzegrodzona pośrodku barierami energochłonnymi. I stąd ryzyko takich wypadków jaki wydarzył się w środę jest większe niż na drodze wyposażonej w takie bariery – wyjaśnia Julian Drob z zespołu prasowego bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

To też może Cię zainteresować

Prędkość na tym odcinku ograniczona jest do 100 km na godz. Na ekspresówce dwujezdniowej wyposażonej w bariery rozdzielające pasy ruchu można jechać maksymalnie 120 km na godz.

Znużenie nadchodzi nad ranem

- Nie chcę oceniać przyczyn wypadku, bo te są szczegółowo badane pod nadzorem prokuratora, ale proszę wziąć pod uwagę, że wypadek wydarzył się po godzinie 4, a zatem w trudnym dla kierowców czasie, gdy górę może brać znużenie podróżą lub senność. Znużenie wywołuje jazda długimi, prostymi odcinkami dróg, bez odpoczynku – stwierdza mł. insp. Maciej Zdunowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Podczas długiej jazdy Maciej Zdunowski radzi kierowcom robić częste przerwy na odpoczynek. Na autostradzie lub drodze ekspresowej auto należy zaparkować na MOP-ie (miejsce odpoczynku podróżnych), zaś na drogach o niższym standardzie na zwykłym parkingu lub na stacji benzynowej. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa własnego i innych uczestników ruchu drogowego. Warto wyjść z samochodu, przewietrzyć się, dotlenić. Można wypić kawę lub herbatę.

Z kolei instruktorzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault zwracają uwagę, iż wiele osób skarży się teraz na uczucie zmęczenia, uzasadniając ten stan wiosennym przesileniem. Niezależnie od faktycznej przyczyny, wsiadanie za kierownicę, gdy nie czujemy się wypoczęci, może być niebezpieczne. Musimy uważać również wtedy, kiedy decydujemy się na podróż nocą. Należy też unikać prowadzenia przez wiele godzin bez przerwy, na przykład najpierw w pracy, służbowo, a potem po pracy, gdy jedziemy własnym autem.

W sytuacji, w której kierujący choć na chwilę traci koncentrację czy nawet zasypia i przestaje mieć kontrolę nad rozpędzonym autem, życie wszystkich osób znajdujących się w samochodzie oraz innych uczestników ruchu może być zagrożone
W nocy z wtorku na środę po długim okresie bezdeszczowej aury w regionie zaczęło padać i ten fakt wpływa na pogorszenie przyczepności opon do nawierzchni. Prędkość trzeba dostosować do warunków panujących na drodze.

Na S10 ma być bezpieczniej

Południowa obwodnica Torunia między węzłami Toruń Zachód a Toruń Południe (11,8 km) ma otrzymać standard dwujezdniowej drogi ekspresowej po przebudowie planowanej na lata 2023-2026.

W tym samym czasie mają powstać odcinki Toruń Zachód - Solec Kujawski (21,15 km), Solec Kujawski - Bydgoszcz Emilianowo (8,64 km) oraz Bydgoszcz Emilianowo - Bydgoszcz Błonie (14,29 km) wraz z rozbudową DK25. GDDKiA dokonała już wyboru najkorzystniejszych ofert na wymienione zadania w formule "projektuj i buduj!".

12 – kilometrowy fragment S10 między węzłami Bydgoszcz Błonie a Bydgoszcz Południe wybudowany został w latach 2008-2010.

Tragiczna statystyka z dróg regionu

Jak informuje nas podinsp. Adam Sobecki z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy - od początku tego roku do 19 kwietnia (zatem jeszcze przed tragicznym wypadkiem na obwodnicy Torunia) na kujawsko-pomorskich drogach doszło do 207 wypadków, w których zginęło 30 osób, a 213 zostało rannych. Dla porównania w tym samym okresie roku ubiegłego odnotowano 158 wypadków, śmierć 31 osób i obrażenia 170.

To też może Cię zainteresować

W tym roku (znów do 19 kwietnia) na całej długości drogi krajowej nr 10 przebiegającej równoleżnikowo przez województwo kujawsko-pomorskie wydarzyło się 6 wypadków, 2 osoby zginęły, 9 odniosło rany. W tym samym okresie roku ubiegłego na DK 10 mieliśmy 4 wypadki, nikt nie zginął, 7 osób zostało poszkodowanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska