Radziejów. Jarmark Rycerski na radziejowskim rynku
Poprzez ten jarmark chcemy pokazać choć część kultury i tradycji rycerskiej - tłumaczył gościom Maciej Maciejewski, jeden z organizatorów i członek zgrai łotrzyków radziejowskich.
W tym roku przyjechało osiem drużyn. Salwami z hakownic i piszczeli na Rynku powitano: Inowłockie Bractwo Rycerskie z Inowłodza, Bractwo Rycerskie herbu Tur z Chojnic, Chorągiew Zaciężna Trzy Miecze z Warszawy, Komandorię Templariuszy z Inowrocławia, Chorągiew Zaciężną Ziemi Radziejowskiej, oddział konny i pieszy Zamku Golubskiego.
Impreza przyciągnęła wielu gości, sami radziejowianie nie byli zainteresowani potyczkami rycerzy. - Ci, którzy nie przyszli, mogą żałować. Jestem na wczasach w pobliżu i z plakatów dowiedziałam się o tej imprezie. Naprawdę jest super - dzieliła się wrażeniami Katarzyna Ciesielska z Łodzi. - Mogłam zobaczyć stroje rycerskie i zbiór białej broni.
- W Kruszwicy organizowana jest podoba impreza pod Mysią Więżą - wyznał nam pan Bartek z Wróbli (nazwisko znane redakcji). - Przyjechałem z ciekawości, bo chciałem obie porównać. Najbardziej podobał mi się w Radziejowie turniej rycerski jazdy konnej.
Atrakcji było co nie miara. Dzieci i dorośli mogli uczestniczyć w warsztatach rzeźbiarskich, prowadzonych przez Jana Wójkiewicza ze Szczutkowa. Był konkurs rzutu do celu rzutkami, oszczepem oraz strzelania z łuku. Odbyły się pokaz rycerskiej turniejowej jazdy konnej i turniej o miecz ufundowany przez Jana Margulskiego, a wykonany przez Czesława Ziętarę, mistrza kowalstwa z Osięcin. Jak na jarmark przystało, były też kramy, stoisko wróżki, a także wystawa białej broni, którą udostępnił Stanisław Górski, kolekcjoner i inicjator inscenizacji bitwy pod Płowcami.
- Gdy dorosnę też chcę wziąć udział w turnieju rycerskim - zdradził nam Filip Lewandowski z Radziejowa. - Przychodzę tu co roku i najbardziej podoba mi się walka rycerzy.
- Mnie też najbardziej podoba się walka rycerzy. To chyba nie jest łatwe w zbroi w taki upał wymachiwać wcale nie lekkim mieczem - przyznał Czesław Stróżyk.
W tym roku do walki przystąpiło 11 rycerzy. Zwyciężył Szymon Szymajda, woj z Inowrocławia. Sławomir Bykowski, burmistrz Radziejowa zapewnił, że za rok jarmark też się odbędzie, choć tak mało mieszkańców skorzystało z atrakcji, jakie dla nich przygotowano.
Czytaj e-wydanie »