Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rycerze XX wieku wrócili do stolicy polskiej kawalerii. Trwa jubileuszowy zjazd [zdjęcia]

ROZMAWIAŁA MARYLA RZESZUT
Pokazy kawalerzystów nad Wisłą zawsze przyciągają tłum mieszkańców.
Pokazy kawalerzystów nad Wisłą zawsze przyciągają tłum mieszkańców. Piotr Bilski
W Grudziądzu od piątku trwa XXV Jubileuszowy Zjazd Kawalerzystów II RP. Rozmawiamy z KAROLĄ SKOWROŃSKĄ, prezesem Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Konnej. Inicjatorką przywracania tradycji kawaleryjskich Grudziądzowi, organizatorką zjazdu.

Grudziądz. Pierwszy dzień XXV Zjazdu Kawalerzystów II RP

Pokazy kawalerzystów nad Wisłą zawsze przyciągają tłum mieszkańców.
Pokazy kawalerzystów nad Wisłą zawsze przyciągają tłum mieszkańców. Piotr Bilski

Pokazy kawalerzystów nad Wisłą zawsze przyciągają tłum mieszkańców.
(fot. Piotr Bilski)

-To już 25. Zjazd Kawalerzystów II RP w Grudziądzu. Warto było ćwierć wieku temu podjąć trud przywracania kawalerii miastu?
- Z całą pewnością! Po pierwsze dlatego, że kawaleria, która pomknęła do historii, po latach zapomnienia wróciła. W gronie społeczników, w 1989 r zaczynaliśmy docierać do absolwentów CWK, by zorganizować zjazd. I od tego czasu, z roku na rok, tradycje te odradzały się z coraz większą siłą. Wspaniale, że kawalerzystom było dane przeżywać znów piękne chwile w Grudziądzu, do którego ciągnęli z całego świata. To rycerze XX-wieku! Wspaniale, że dane nam było ich poznać i gościć. Pięknie, że jednostki wojskowe w całej Polsce zaczęły przybierać imiona słynnych pułków. Zaczęły powstawać też kawaleryjskie kluby jeździeckie. Przywróciliśmy na dobre Grudziądzowi miano stolicy kawalerii polskiej.

- Lata mijają, kawalerzystów jest coraz mniej... Ilu przyjechało w tym roku?
- Udział potwierdziło siedmiu, w tym dwóch stulatków! Jednak w sobotę z Warszawy zadzwonił ppłk Marian Michniewicz z 5. Pułku Ułanów Zasławskich (promocja w roku 1937, jeden ze stulatków), że nie może być na zjeździe. Z Londynu przyjechał natomiast 100-letni rtm Tadeusz Bączkowski z 19. Pułku Ułanów Wołyńskich, promocja w 1936 r. Tradycje zjazdów podtrzymują już rodziny oficerów kawalerii. Dzieci, wnuki i prawnuki z kraju i z zagranicy chcą przyjechać, zobaczyć miasto i koszary, gdzie ich tata czy dziadek służył. Zgłaszają się nowi krewni kawalerzystów, wywodzących się z grudziądzkiego Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Nie mieli dotychczas możliwości, by wziąć udział w zjeździe. Włączają się do corocznych spotkań. To budujące, że dla kolejnych pokoleń tradycje kawaleryjskie są szalenie ważne i chcą je podtrzymywać. W tym roku gościmy w Grudziądzu ponad 350 osób, m.in. jeźdźców z klubów kawaleryjskich.

Przeczytaj także: Do Grudziądza wraca kawaleria! Wkrótce defilada oddziałów konnych
- Dla mieszkańców wielkim wydarzeniem jest defilada. Ilu jeźdźców w mundurach kawaleryjskich weźmie w niej udział?
- Przez miasto przejedzie około 108-110 koni. Na czele ze Szwadronem Kawalerii Wojska Polskiego, jedynym występującym w barwach ogólnych: amarantach i granatach. To szwadron z Batalionu Reprezentacyjnego WP Garnizon Warszawa. Przygotowanie defilady i pokazów nad Wisłą, a także całego, jubileuszowego zjazdu wymagało gigantycznego wysiłku. Przygotowany został film z 25 lat zjazdów w Grudziądzu. Wyświetlony zostanie podczas uroczystości w teatrze, w sobotę. Wręczymy Honorowe Odznaki Fundacji. Wielu osobom oficjalnie podziekujęmy za szlachetne gesty i pomoc. Będą też odznaczenia.

- Muzeum wzbogaca się o niepowtarzalną kolekcję Aleksandra Kazimierza Wyrwińskiego: militariów, falerystyki i malarstwa. Dlaczego trafiła właśnie do Grudziądza?
- Aleksander Wyrwiński był wielkim pasjonatem kawalerii. Związany był z naszą Fundacją i wspierał ją bardzo. Był członkiem wielu innych stowarzyszeń, m.in. Związku Strzeleckiego, Polskiego Związku Jeździeckiego, Stowarzyszenia Miłośników Dawnych Militariów Polskich. Był przyjacielem i hojnym sponsorem Kół Kawaleryjskich w Londynie. Kiedy zmarł w 2001 r. wiedzieliśmy, że jego wolą, a także jego żony Anny było przekazanie z czasem tej bezcennej kolekcji grudziądzkiemu Muzeum. Przyznam, że zabiegaliśmy o to, wiedząc, jak unikatowe eksponaty zyska dzięki temu Grudziądz. Wystawa otwarta zostanie 25 sierpnia o godz. 12.30, ale później też będzie czynna. Gorąco zachęcam do jej obejrzenia!

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska