https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rycht fejn śpśywali

(karp)
Barwne stroje dziewcząt z zespołu przycięgały  uwagę widzów.
Barwne stroje dziewcząt z zespołu przycięgały uwagę widzów.
Ponad 150 osób bawiło się w Rychławie na festynie pod hasłem "Tańce, śpiewy i granie na kociewską nutę".

     Festyn odbył się przed Wiejskim Domek Kultury w Rychławie. Na początku gości przywitała Gertruda Woźnicka, organizatorka festynu. Po tej części na scenę zaprosiła Zespół Folklorystyczny "Rychławiaki". W barwnych strojach zaprezentowali tańce, piosenki i gadki kociewskie. Artystom akompaniowała kapela kociewska w składzie: Zbigniew Elwart, Piotr Janicki - akordeon, Henryk Woźnicki - diabelskie skrzypce. Śpiewały: Wioletta Grzemska i Wanda Okońska. Jedną z piosenek i scenkę zaprezentowały najmłodsze kociewianki: Karolina Grzemska i Martyna Piórek. Swój program zaprezentowali także przedszkolaki pod kierownictwem Wioletty Grzemskiej.
     Po występach naszych artystów, na scenie pojawił się zespół "Kociewie - Retro" ze Starogardu Gdańskiego.
     Widzowie wysłuchali także programu Emilii Rulińskiej z Gniewa, która gadała gadki po kociewsku i śpśywała (śpiewała) psiosenki (piosenki), a my wszytke (wszyscy) klepali i klepali (klaskali), bo to było rycht fejn (bardzo ładne).
     Organizatorka i kierownik "Rychławiaków" - Gertruda Woźnicka, opowiadała o swoich pierwszych krokach w Rychławie w połowie 1960 roku. Przeczytała także kilka wierszy Feliksa Hinza, pierwszego dyrektora szkoły w Rychławie.
     Na zakończenie pokazów wystąpił Jerzy Kufel wraz kapelą kociewską. Mieszkańcy tańczyli i bawili się podczas tego występu. Wszyscy dostali także słodycze z wielkiego kosza - nagrody za występ "Rychławiaków" podczas Sejmiku w Pile, który zorganizowało Ministerstwo Kultury.
     Po krótkiej przerwie rozpoczęła się dyskoteka, na której bawili się młodzi mieszkańcy okolicznych miejscowości.
     "Rychławiaki" podczas wakacji
     Zespół "Rychławiaki" w czasie wakacji ma napięty program. Już jutro występuje na sopockim Molo. 15 lipca zaprezentuje się podczas VI Dni Warlubia. 18 lipca wszyscy członkowie zespołu wezmą udział w tygodniowych warsztatach kociewskich. 20 sierpnia wystartuje w XII Przeglądzie Kociewskich Zespołów Folklorystycznych w Pieszycach. Zaprezentuje się także w restauracji "Holland" w Zdrojewie.
     Fot. Archiwum Zespołu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska