Szczyt państw Trójmorza: jednym z tematów kryzys żywnościowy
– Problemem, który obok tego rośnie, i to nie tylko w naszej przestrzeni Europy Środkowej, ale na całym świecie, jest kwestia kryzysu żywnościowego, który może powstać w związku z tym, że Ukraina przez dziesięciolecia była ogromnym spichlerzem, dostarczycielem zbóż i oleju słonecznikowego do wielu państw świata – mówił prezydent.
Zdaniem głowy polskiego państwa, pytanie brzmi, w jaki sposób umożliwić eksport ukraińskich płodów rolnych.
– Czy my jako państwa Trójmorza jesteśmy w jakiś sposób w stanie przyczynić się do tego, by ten eksport był możliwy, to ziarno poszło w świat i ten kryzys żywnościowy był możliwie jak najmniejszy i w jak najmniejszym stopniu dotknął ludzi na całym świecie – mówił Duda.
– Mamy przed sobą ważne tematy. Będziemy dyskutowali o dalszej współpracy państw Trójmorza z Ukrainą, jej statusie w przyszłości. To będzie bardzo ważne spotkanie – zaznaczył prezydent Polski.
Przed szczytem polski przywódca rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim.
Wołodymyr Zełeński: dziękuję za wsparcie Ukrainy
– Ukraina musi być członkiem inicjatywy Trójmorza, jesteśmy poza tą organizacją i tym formatem, ale musimy znaleźć sposób by dołączyć – mówił prezydent Zełeński podczas wystąpienia na szczycie.
– Jeżeli spojrzymy na mapę, to widzimy jasno, że tylko z Ukrainą możemy wykorzystać nasz wspólny potencjał infrastrukturalny, transportowy. Również biorąc pod uwagę historyczne więzi w naszym regionie, chcę zaproponować, byśmy wzmocnili naszą współpracę. Każda dziedzina, w ramach której możemy działać wspólnie, zwiększa nasze bezpieczeństwo – podkreślił ukraiński przywódca.
– Państwa Trójmorza tak naprawdę są naszym połączeniem z całym światem – zaznaczył.
Zełeński mówił również, że od początku rosyjskiej agresji, Ukraina dołączyła do europejskiego systemu energetycznego, dzięki czemu może stać „wkładem w bezpieczeństwo energetyczne Europy”.
Prezydent Ukrainy wyraził także chęć dołączenia tego państwa do systemu drogowego Via Carpathia.
Inicjatywa Trójmorza – między Adriatykiem Bałtykiem i morzem Czarnym
Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw Unii Europejskiej znajdujących się między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Grupa została powołana w 2015 r. z inicjatywy przywódców Polski i Chorwacji.
