- Jubileusz szkoły to nie tylko okazja do hucznego świętowania, ale przede wszystkim czas podsumowań - opisuje pani Anna. - Gimnazjum działające w ramach Zespołu Szkół Miejskich obchodziło właśnie swoje 10 urodziny. Wyjątkowa uroczystość stała się okazją do interesujących spotkań z absolwentami, zaproszonymi gośćmi, a dla każdego ucznia także szansą poznania historii szkoły, do której chodzi. Każda z klas została zaangażowana w przygotowania.
Uroczystości rozpoczął przemarsz ze sztandarem szkoły na mszę św. do kościoła św. Trójcy. Potem przyszedł czas na świętowanie w siedzibie szkoły. Pojawiło się wielu gości. Równiez absolwentów placówki. - Witała ich szczególnie ciepło dyrektor Kędziorska. Jeszcze niedawno nasi uczniowie, a dziś studenci najlepszych uczelni w kraju, zdobywający wymarzone zawody: lekarza, architekta, prawnika.
To przecież powód do radości
Co się ciekawego działo podczas spotkania? - W uroczystości, która miała konwencję "próby generalnej przedstawienia" przypomniano: motylkowy oddział rypińskiego szpitala, który wymalowały nasze gimnazjalistki, "nauczycielskie oscary", przedstawienie z okazji 660-lecia lokacji Rypina czy uroczyście obchodzony Dzień Europejski z roku, kiedy Polska wstępowała w szeregi Unii Europejskiej - wymienia pani Anna.
Podczas drugiej części spotkania goście zapoznali się z prezentacjami poszczególnych klas, które dotyczyły przeszłości, teraźniejszości i przyszłości szkoły. formy? Od prezentacji multimedialnych, po wystawę zdjęć, skończywszy na projektach graficznych. - Także tematyka było mocno zróżnicowana: biografia J. Wybickiego i jego działalność w kraju i za granicą, ślady jego podróży, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, losy Mazurka Dąbrowskiego w historii narodu, współpraca z Federacją Szkół im. J. Wybickiego i J. H. Dąbrowskiego i Stowarzyszeniem Miłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego, to tylko nieliczne opracowania związane z patronem szkoły - opisuje Anna Kaźnica. - Uczniowie zajęli się też poszukiwaniami w archiwach i Kronikach Szkoły Podstawowej nr 2, przedstawili historię gimnazjum od jego powstania, dokonania artystyczne i naukowe placówki. Prześledzili też akcje organizowane dla szkoły i miasta.
Wybicki w szkole
Nie zabrakło akcentu związanego z astrobazą i zamianą budynku w Astoszkołę.
- 10 lat to i dużo, i mało jednocześnie - podkreśla pani Anna. - Dla szkoły, to wielu uczniów, którzy przebywali w jej progach, ważnych wydarzeń, sukcesów, ale też i trudów, a czasem porażek. Ale 10 lat to także niewiele w perspektywie tego, co jeszcze przed nami. Oby kolejne jubileusze także miały ten wymiar i były okraszone kolejną porcją dobrych zdarzeń
Odsłonięta została również płaskorzeźba patrona szkoły. Wykonała ją Alina Błaszkiewicz, uczennica Liceum Plastycznego. Pracowała ona pod kierunkiem nauczyciela rzeźby Marka Zacharskiego.
Akademia została przygotowana przez - Annę Kaźnicę i Aleksandrę Makowską. Oprawą muzyczną zajął się Mariusz Pawlak z III b, a tancerzy poprowadziła Katarzyna Becmer.
Grażyna Pniewska wykonała natomiast dekoracje.