Skutki pożaru sadzy w przewodach kominowych mogą być bardzo poważne. W grę wchodzi ludzkie życie, bezpieczeństwo i często gromadzony przez wiele lat majątek, dlatego nie warto lekceważyć obowiązku przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych.
– Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy bezwzględnie dokonać przeglądów instalacji i urządzeń grzewczych, przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych – tłumaczy mł. asp. Marcin Czarnecki, młodszy specjalista ds. kontrolno-rozpoznawczych. – Czynności te przeprowadzają kominiarze, w przypadku przewodów kominowych, a także specjalistyczne serwisy w przypadku instalacji gazowych, kotłów opalanych paliwem stałym, olejem opałowym i gazem.
Państwowa Straż Pożarna w Rypinie z nadejściem sezonu grzewczego corocznie notuje dużą liczbę pożarów, których przyczyną jest nieostrożność i brak zachowania zasad bezpieczeństwa pożarowego.
– Przepisy przeciwpożarowe nakładają na właścicieli bądź użytkowników budynków obowiązek usuwania zanieczyszczeń (sadzy, popiołu) z przewodów dymowych i spalinowych co najmniej cztery razy w roku (w budynkach opalanych paliwem stałym – węgiel, drewno) oraz co najmniej dwa razy w roku (w budynkach opalanych paliwem płynnym i gazowym – olej opałowy oraz gaz). Ponadto konieczne jest sprawdzenie działania kratek wentylacyjnych, co w bardzo szczelnych pomieszczeniach ma istotny wpływ na wymianę powietrza – zwraca uwagę mł. asp. Czarnecki.
W rażących przypadkach naruszania przepisów ppoż. strażacy uprawnieni są do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenie polegające na używaniu instalacji, urządzeń i narzędzi niepoddanych wymaganej kontroli lub niesprawnych technicznie, jeżeli może się to przyczynić do powstania pożaru, wybuchu lub rozprzestrzeniania się ognia
