MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brałeś dodatek węglowy albo na drewno? Teraz urzędnicy łatwo mogą sprawdzić czy regularnie czyścisz komin

Agnieszka Romanowicz
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaleca, żeby zapytać kominiarza o wpis przeglądu komina do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaleca, żeby zapytać kominiarza o wpis przeglądu komina do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków Archiwum Polska Press
W tym roku w Kujawsko-Pomorskiem było już 495 pożarów sadzy w kominach. Najwyższy czas przygotować je do zimy. Kara za niedopełnienie tego obowiązku może być bardzo wysoka. Lepiej korzystać z usług kominiarzy zrzeszonych.

Spis treści

- Od 1 stycznia do 12 września 2024 r. doszło do 495 pożarów sadzy w kominach w naszym regionie - informuje st. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

Kominy płonęły nawet w środku lata, np. 31 lipca w Górsku koło Torunia.

Przegląd co najmniej raz w roku

Najczęstszym powodem pożarów w kominie jest nadmiar sadzy. Zgodnie z prawem budowlanym, właściciel lub zarządca nieruchomości musi sprawdzać stan przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) co najmniej raz w roku. Nie może tego zrobić sam, chyba że ma uprawnienia kominiarskie lub budowlane odpowiedniej specjalności.

Od 18 września ubiegłego roku protokół kontroli komina jest umieszczany w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Odtąd to jedyna forma potwierdzenia, że przegląd przewodów kominowych został wykonany - protokoły papierowe przeszły już do historii. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaleca, żeby zapytać kominiarza o wpis przeglądu komina do CEEB. Protokół elektroniczny będzie widoczny na naszym koncie CEEB od razu po wprowadzeniu danych.
Tomasz Opłat, prezes kujawsko-pomorskiego oddziału Krajowej Izby Kominiarzy w Bydgoszczy radzi, żeby szukać kominiarza zrzeszonego.

- Miałem kilka skarg na kominiarzy nie wiadomo skąd - informuje. - Bezpiecznie jest zamówić przegląd za pośrednictwem strony zone.gunb.gov.pl/pl/przeglad-kominowy i wtedy mamy pewność, że kominiarz zarejestruje wykonanie usługi w CEEB.

Wystarczy zajrzeć do CEEB

CEEB to ewidencja źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. Obowiązek rejestracji budynków w CEEB (do 30 czerwca 2022 r.) mieli wszyscy właściciele budynków, było to też podstawą do wypłat dodatków węglowego i na drewno, przysługujących gospodarstwom domowym w związku z rosnącymi cenami energii po wybuchu wojny na Ukrainie. Źródła ciepła w budynkach oddanych do użytku po 30 czerwca 2022 r. należy zarejestrować w CEEB w ciągu 14 dni od ich uruchomienia.

CEEB powstała w ramach projektu Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji i jest narzędziem do walki z zanieczyszczeniami powietrza. Dostęp do niego ma 25 podmiotów, m. in. gmina, ochrona środowiska, nadzór budowlany, urząd statystyczny, administracja skarbowa, ośrodki pomocy społecznej, Bank Gospodarstwa Krajowego, wójtowie, starostowie, marszałkowie, Urząd Regulacji Energetyki i zakłady ubezpieczeń. Mogą sprawdzić w CEEB, czym są ogrzewane domy, a także czy przeglądy kominów są wykonywane terminowo. Krajowa Izba Kominiarzy podaje, że za brak przeglądu kominiarskiego grozi 500 zł grzywny. Jednak bardziej dotkliwa będzie odmowa wypłaty odszkodowania w razie pożaru - przegląd kominiarski jest do tego niezbędny.

Teraz jest ruch

Wraz z nastaniem pierwszych chłodów mieszkańcy regionu przypominają sobie o obowiązku przeglądu kominów.

- Teraz dzwoni wielu klientów, ale za chwilę wyjdzie słońce i wiem z doświadczenia, że na ten czas zainteresowanie kominami minie - dodaje Tomasz Opłat.

Ceny usług kominiarskich wzrosły wraz z nałożeniem na kominiarzy dodatkowych obowiązków związanych z CEEB. Za kompleksową usługę trzeba zapłacić od 250 do 450 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska