MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rząd chce zasilić budżety szkół

(łd)
W programie "Radosna szkoła" mogą wziąć udział także włocławskie szkoły.

Do 20 lipca dyrektorzy włocławskich podstawówek mogą składać w ratuszu stosowne wnioski. Szkoły będą mogły otrzymać wsparcie finansowe z budżetu państwa na zakup (lub zwrot kosztów zakupu) pomocy dydaktycznych do miejsc zabaw w szkole (w wysokości 100 proc. kwoty wsparcia finansowego wnioskowanej przez organ prowadzący). Pieniądze z budżetu pomogą też pokryć część kosztów utworzenia lub modernizacji szkolnych placów zabaw (w wysokości do 50 proc. kosztów). Przewiduje się, że programem objętych zostanie prawie 14 tys. placówek.

Celem programu jest również pomoc w przygotowaniu szkół do przyjmowania dzieci 6-letnich, rozpoczynających naukę. Od 1 września 2009 r. dzieci zaczynające naukę w pierwszej klasie będą realizowały nową podstawę programową kształcenia ogólnego. W I klasie będą uczyły się dzieci 7-letnie, a na wniosek rodziców, także 6-letnie. Wyposażenie szkół w pomoce dydaktyczne, utworzenie lub modernizacja szkolnego placu zabaw ułatwi realizację nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego, a także wczesne diagnozowanie u dzieci deficytów rozwojowych i deficytów wynikających z zaniedbań środowiskowych.

W efekcie możliwe będzie szybkie podejmowanie działań korygujących i stymulujących wszechstronny rozwój dziecka. Program zapewni 6-latkom i 7-latkom rozpoczynającym naukę, bezpieczne warunki nauczania oraz wychowania i opieki w szkole, porównywalne z przedszkolnymi. Wzmocni opiekuńczą funkcję szkoły. Stworzy bezpieczne i przyjazne warunki organizowania zajęć szkolnych i opieki w świetlicy, zwłaszcza dla małych dzieci.

Przewidywany koszt realizacji programu w latach 2009-2014 wynosi 2 438 mln zł, w tym 1 278 mln zł ma pochodzić z budżetu państwa, a 1 160 mln zł stanowić ma wkład własny organów prowadzących szkoły. Na realizację programu w 2009 r. trzeba będzie przeznaczyć z budżetu państwa 40 mln zł, w 2010 r. - 150 mln zł, w 2011 r. - 150 mln zł, w 2012 r. - 488 mln zł, w 2013 r. - 234 mln zł, a w 2014 r. - 216 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska