Kaszubski Uniwersytet Ludowy w woj. pomorskim, Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w woj. mazowieckim, Uniwersytet Ludowy w Radawnicy w woj. wielkopolskim, Nadbużański Uniwersytet Ludowy w woj. podlaskim, Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej na Podkarpaciu - to te ludowe uczelnie mogą spodziewać się zmian, jak wskazuje ministerstwo rolnictwa - zmian na lepsze.
Ten typ uniwersytetów edukuje głównie dorosłych na ternach wiejskich i jest prowadzony jako „szkoła dla życia" - model stworzony w Danii przez Grundtvig'a. Ideą jest uczenie przez praktykę. Kolejne z założeń to budzenie w uczniach motywacji do rozwoju, partnerstwo nauczycieli i uczniów, łączenie różnych obszarów wiedzy i doświadczenia.
"Głównym problemem, z jakim borykają się uniwersytety ludowe jest brak rozwiązań prawnych w zakresie ich funkcjonowania, czego konsekwencją jest brak stabilizacji finansowej", wskazuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Aby w pełni realizować model "szkoła dla życia" resort uważa, że "konieczne jest wypracowywanie wspólnej podstawy programowej zapewniającej autonomiczne kształtowanie tożsamości uniwersytetów ludowych, zgodnie z ich tradycją i przy zachowaniu specyfiki i indywidualności".
Z zapowiedzi ministerialnej wynika, że rząd chce opracowania programu wspierania rozwoju uniwersytetów ludowych w Polsce. Koordynatorem prac w tym zakresie jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w pracach nad programem zamierza uczestniczyć resort rolnictwa..
Zobacz też: Targi i wystawy rolnicze 2017. Sprawdź, kiedy będą te największe w Polsce
Jak dziś funkcjonują te placówki oświatowe? Kaszubski Uniwersytet Ludowy powstał w 1982 roku, dziś działa jako fundacja. Głównym zadaniem w latach 80. było szkolenie pracowników wiejskich placówek kultury z kilku pomorskich województw. Siedzibą Fundacji jest miejscowość Wieżyca w gminie Stężyca. Wśród swoich zdań wymienia przygotowywanie przede wszystkim mieszkańców wsi i rolników "do funkcjonowania w ramach zintegrowanych wspólnot europejskich oraz budowanie szerokiego partnerstwa społecznego i gospodarczego służącego rozwojowi wsi". Za zadanie stawia sobie też przyczynianie się do ożywienia i wzmacniania gospodarki wiejskiej oraz do różnicowania tradycyjnych źródeł dochodu na wsi.
Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie prowadzi od 2014 roku Stowarzyszenie ZIARNO. Uniwersytet Ludowy w woj. mazowieckim został założony w 1946 roku w Zakrzewie koło Złotowa, dziś m.in. prowadzi szkoły policealne. "Na jego terenie od początku istnienia odbywają się spotkania, konferencje, zebrania i imprezy rozrywkowe skierowane do rożnych grup wiekowych, o rożnym poziomie zainteresowań".
Fundacja Nadbużański Uniwersytet Ludowy powstała w 2013 roku. Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej jest kontynuacją działającego od 1959 roku Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie.