W Kancelarii Premiera szef rządu rozmawiał z przedstawicielami wszystkich ugrupowań parlamentarnych o sytuacji na Ukrainie. Premier Mateusz Morawiecki zaproponował politykom pakiet zmian w prawie, w tym konstytucyjnych.
- Podczas spotkania zostały przedstawione trzy propozycje pakietu zmian prawnych, aby egzekwować działania podmiotów z Rosji, wspierających działania wojenne Putina - mówił po rozmowach Piotr Müller. - W polskim systemie prawnym jest możliwe tylko mrożenie majątków tego typu, ale nie ma możliwości ich przepadku na rzecz skarbu państwa. Do tego są niezbędne zmiany konstytucyjne - tłumaczył.
- Drugi temat to wdrożenie sankcji podatkowych dla podmiotów, które prowadzą wciąż swoje działania na terenie Rosji - powiedział, zaznaczając, że takie podmioty nie mogą być traktowane na równi z tymi, którzy solidarnie wycofali się z tego rynku.
- Trzecia rzecz to kwestia przyspieszenia wydatków na zbrojenie, żeby zabezpieczyć się przed działaniami Rosji, które mogą być rozszerzone na terytorium Polski i krajów bałtyckich - dodawał.
Ropa, gaz benzyna. Polska chce sankcji energetycznych
W KPRM odbyło się spotkanie rzecznika rządu Piotra Müllera i zastępcy szefa KPRM Izabeli Antos z ambasadorami państw UE i NATO.
- Polska będzie domagała się jak najszybszego uruchomienia sankcji dotyczących ropy, gazu i węgla. To ma odciąć zasilanie wojennej machinie Putina - podkreślał rzecznik rządu.
Mówił również o planie odbudowy Ukrainy, do czego mogłyby posłuż środki rosyjskich oligarchów, które wciąż są w Europie.
- Ważna jest kwestia użycia i zabezpieczenia środków finansowych. Majątki oligarchów powinny posłużyć jako reparacje wojenne dla Ukrainy. Jednym z postulatów będzie to, żeby te majątki zabezpieczyć - podkreślił.
