- Aktualna sytuacja w rzepaku ozimym nie napawa optymizmem, gdyż jest sucho, bardzo mało deszczu w ostatnim czasie powoduje, że rzepak będzie kwitł za krótko, na słabszych glebach widać, że są słabe przyrosty masy, rośliny nie wyrosły i zbyt szybko tracą kwiaty, nie wykształciły pędów bocznych - mówi Adam Piszczek, starszy specjalista ds. produkcji roślinnej w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego.
W rzepaku trzeba liczyć się ze stratami - winna susza i przymrozki
Z obserwacji specjalisty wynika, że nie było presji szkodników na rzepaku. - Standardowe zabiegi wystarczyły, by zniszczyć szkodniki. Najważniejsze, aby pamiętać o ochronie fungicydowej, gdyż pęknięte łodygi mogą stanowić otwarte drzwi do infekcji grzybowych - przestrzega Adam Piszczek.
W okolicy gminy Sadki w deszczomierzu pojawiło się zaledwie około 70 mm wody od 1 stycznia. Ostatnie przymrozki spowodowały skręcanie się roślin. - Niestety tu już też można liczyć straty, końcówka pędu odpadnie - dodaje doradca.
Powierzchnię pól uprawnych w Polsce obsianą rzepakiem i rzepikiem ozimym szacuje się na około 0,8 mln ha, czyli podobnie, jak przed rokiem, podał GUS.
O rzepaku podczas konferencji Eurorzepak 2019 w Minikowie
O rzepaku, jego uprawie i wytwarzaniu biopaliw będą rozmawiać 23 maja uczestnicy konferencji EURORZEPAK w Minikowie. W programie znajdzie się debata: Biopaliwa jako stabilny element w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Uczestnicy zwiedzą pola doświadczalne i obejrzą 37 odmian rzepaku ozimego.
- Zapisy: Chęć udziału można zgłaszać mailowo: [email protected]
- Miejsce: KPODR w Minikowie, budynek 1C, sala konferencyjna
Program wydarzenia:
- 9:30 - 10:00 Rejestracja uczestników
- 10:00 - 10:40 Nawożenie rzepaku ozimego – dr Witold Szczepaniak, Poznań Uniwersytet Przyrodniczy
- 10:40 - 12:40 Debata - Biopaliwa jako stabilny element
- 12:40 Zwiedzanie pola pokazowego: 2 systemy ochrony rzepaku, kompleksowe nawożenie, kolekcja odmian rzepaku ozimego (37 odmian)
- 13:30 Zwiedzanie poletek PDO w SDOO w Chrząstowie
Około 78% powierzchni rzepaku ozimego zasiano w 2018 r. w optymalnych terminach agrotechnicznych, podali rzeczoznawcy Głównego Urzędu Statystycznego. "Tylko 0,1% powierzchni zasiewów zbóż ozimych i ok. 0,2% rzepaku i rzepiku ozimego zakwalifikowano do zaorania", według oceny rzeczoznawców wojewódzkich GUS.

_____________________________
Agro Pomorska odcinek 61,
