Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na wsparcie kształcenia zawodowego

(xs)
Organizacja praktyk zawodowych, zajęć wyrównawczych, dodatkowego kształcenia językowego, a także wyjazdów studyjnych do nowoczesnych firm i warsztatów z zakresu przedsiębiorczości i doradztwa zawodowego oferuje trzyletni projekt edukacyjny: "Nowa jakość kształcenia zawodowego w województwie kujawsko-pomorskim".

Dofinansowanie szkolnictwa zawodowego wyniesie ponad 11,3 mln zł. Projekt ten to jedno z kilku przedsięwzięć realizowanych przez Urząd Marszałkowski w Toruniu w ramach Strategii Edukacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku oraz Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Celem projektu jest przyczynienie się do zmniejszenia bezrobocia w województwie, poprzez wsparcie absolwentów zasadniczych i średnich szkół zawodowych.

Program oferuje systemowe rozwiązania w zakresie organizacji, we współpracy z pracodawcami, staży i praktyk zawodowych. Ma być także receptą na niskie wyniki egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe uzyskiwane przez młodzież szkół zawodowych. Obecnie trwa ustalanie kryteriów dotyczących wyboru szkół, którego dokona zespół ekspertów w bydgoskim Kuratorium Oświaty. Wybranych zostać ma 20 szkół zawodowych kończących się maturą i egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Oferta zostanie skierowana do szkół prowadzących kształcenie zawodowe w branżach rokujących zatrudnienie w najbliższych latach: budownictwo, handel, hotelarstwo i mechanika.

Dzięki realizacji projektu 20 szkół rozpocznie współpracę z pracodawcami przy realizacji praktyk zawodowych. Powstanie atrakcyjna, dostosowana do potrzeb rynku pracy oferta edukacyjna w 20 szkołach zawodowych z wdrożonymi innowacyjnymi formami nauczania, oceniania oraz zmodyfikowanymi programami nauczania przedmiotów zawodowych. Przynajmniej 20 pracodawców rozpocznie współpracę ze szkołami, które zostaną wyposażone w nowoczesny system zarządzania i nowoczesne materiały dydaktyczne. Powstanie 20 wirtualnych firm symulacyjnych działających w każdej szkole uczestniczącej w projekcie oraz wojewódzka baza danych pracodawców przyjmujących uczniów na staże i praktyki zawodowe.

W rezultacie aż 1500 uczniów odbędzie praktyki zawodowe u pracodawców. Ponadto, uczniowie szkół zawodowych biorących udział w programie będą mogli uczestniczyć w zajęciach wyrównawczych z matematyki oraz języków obcych zawodowych (angielski, niemiecki) z uwzględnieniem słownictwa biznesowego. Zorganizowane zostaną także wyjazdy studyjne do krajowych i zagranicznych firm oraz warsztaty z zakresu przedsiębiorczości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska