Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądowe pisma przez internet? Tak, jeśli wiesz, gdzie szukać [wideo]

(awe)
Na niesłyszących w toruńskim sądzie czeka  tłumacz języka migowego - dostępny online
Na niesłyszących w toruńskim sądzie czeka tłumacz języka migowego - dostępny online Lech Kamiński
Chcesz sprawdzić, na jakim etapie jest Twoja rozprawa? A może interesuje Cię wyrok dotyczący przestępstwa w okolicy? Możesz to łatwo sprawdzić, nie ruszając się z domu. A jeśli jesteś niesłyszący, w toruńskim sądzie czeka na Ciebie tłumacz języka migowego - dostępny online.

Wcześniej w Toruniu niesłyszącym pomagali specjalnie przeszkoleni pracownicy sądu. Ale skomplikowane prawnicze problemy wymagały pomocy wykwalifikowanego tłumacza. Teraz, żeby skorzystać z jego pomocy, wystarczy poprosić o to w biurze obsługi interesanta. Pracownicy sądu w kilka minut połączą się ze specjalistą od języka migowego, który - widoczny na ekranie monitora - przekaże niedosłyszącemu wszystkie potrzebne informacje.

Tłumacz to nowość, którą znajdziemy tylko w toruńskim sądzie. Ale podobnych ułatwień jest więcej i mogą z nich skorzystać mieszkańcy całego województwa.

Pisma na monitorze

Najważniejsze z nich to portal informacyjny. Sprawdziliśmy, jak działa. Żeby z niego skorzystać, trzeba wejść na stronę internetową www.portal.gdansk.sa.gov.pl i wypełnić wniosek o rejestrację konta. Ale uwaga: tu pojawiają się trudności. Po uzupełnieniu swoich danych (szczegółowo!) i tak musimy przejść się do najbliższego sądu okręgowego. - Pracownicy sądu muszą potwierdzić tożsamość zakładającego konto - tłumaczy Jarosław Sobierajski, prezes Sądu Okręgowego w Toruniu.

Profesjonalni pełnomocnicy, którzy chcą korzystać ze strony, powinni również okazać legitymację prawnika. Jeśli wszystko będzie w porządku, dostaniemy własne hasło. Potem już nie ruszając się z domu możemy sprawdzić wszystko, co dotyczy naszej sprawy: terminy kolejnych posiedzeń, korespondencję z sądu, protokoły z rozpraw, wszystkie wydane postanowienia.

Na razie w systemie są dane z sądów okręgowych w całym regionie, ale do końca roku powinny tam trafić również dokumenty z sądów rejonowych.

Jest tylko jeden warunek: żeby skorzystać z portalu, trzeba być stroną w sprawie. Osoby postronne niczego się nie dowiedzą.

Sprawdź wyrok online

To zastrzeżenie nie dotyczy jednak innej witryny: portalu orzeczeń. Do niego dostęp ma każdy. Wystarczy wpisać adres: www.orzeczenia.ms.gov.pl.

- Nie trzeba znać numeru sprawy, można wyszukać interesujący nas wyrok po słowie kluczowym - tłumaczy Maciej Jabłonecki z toruńskiego Sądu Okręgowego.

Sprawdziliśmy - można wpisać w wyszukiwarkę np. nazwisko sędziego, nazwę miejscowości albo typ przestępstwa, żeby zobaczyć orzeczenia. Bydgoski Sąd Okręgowy opublikował ich już 841, toruński - 680. I tu są jednak wyjątki. Nie znajdziemy wyroków dotyczących rozwodów, ubezwłasnowolnienia czy przestępstw na tle seksualnym.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska