Dobrze wiedzieć
Dobrze wiedzieć
- policja - 133; n pomoc drogowa - 803 116;
- pogotowie ratunkowe 118;
- polska ambasada w Rzymie: via P.P. Rubens 20, Monti Parioli 00197; tel. (0.03906) 322-4455, 321-6073, 323-3245; e-mail: [email protected]; Internet:
www.ambasciatapolonia.it
Włochy - kraj zachwycający przepychem, bogactwem historii, cudowną atmosferą i gościnnością mieszkańców. To w 80 proc. góry (przez cały półwysep rozciągają się góry Apeniny) z licznymi kotlinami, trochę nizin i cieplutkie morze, a na południu czynne wulkany: Wezuwiusz (Półwysep Apeniński), Etna (Sycylia), Stromboli i Vulcano (Wyspy Liparyjskie). I nie tylko piękne plaże, urokliwe miejscowości, miejsca urzekające poetów i zakochanych, ale też zabytki, jak choćby Rzym - kolebka europejskiej cywilizacji.
Na zwiedzanie wszystkiego i tak czasu zabraknie. Warto zobaczyć bowiem nie tylko Mediolan, Florencję, Wenecję, Rzym, Neapol, ale i owianą mgiełką tajemniczości Sycylię, zwłaszcza Palermo, jej stolicę.
Jazda za euro
Autostrady są płatne; np. za przejazd autem z Mediolanu do Neapolu zapłacimy ok. 40, a do Wenecji - ok. 13 euro, z Padwy do Bolonii - 5,7 euro z Teramo do Rzymu - 10,6 euro.
Płatny jest też przejazd tunelami, np: pod Mont Blanc w jedną stronę - 31,90, w obie - 39,70 euro, a Frejus - odpowiednio: 31,20 i 38,90 euro.
W centrach dużych miast włoskich ze względu na zanieczyszczenia spalinami, obowiązuje zakaz ruchu od godz. 8 do 18. W Mediolanie strefa ekologiczna obejmuje 34 ulice w promieniu 2 km od placu Katedralnego, a opłaty są pobierane od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 -19.30.
Do Wenecji nie wjedziemy; auto musimy zostawić na jednym z licznych peryferyjnych parkingów i dalej - spacerkiem albo wodnym tramwajem lub gondolą do centrum na plac św. Marka.
We Włoszech musimy mieć na wyposażeniu naszego auta kamizelki odblaskowe. To obowiązek, tak jak i jazda na włączonych światłach mijania przez całą dobę (poza terenami zabudowanymi).
Na koniec nieco o zapisach Kodeksu drogowego i cenach kuchni włoskiej.
Uważajmy, bo zapłacimy
Oto niektóre podstawowe zapisy Kodeksu drogowego i kary za ich nieprzestrzeganie:
n dopuszczalna prędkość: 50, 90(70), 130(80) km/h - w nawiasach dozwolona prędkość dla aut z przyczepą;
n zawartość alkoholu powyżej 0,5 promila (norma) - od 328 do 1.312 euro, areszt do 1 miesiąca i zatrzymanie prawa jazdy do 3 miesięcy;
n Niewłaściwe parkowanie - do 260 euro;
n przekroczenie prędkości - nawet do 1300 euro i zatrzymanie prawa jazdy do 3 miesięcy;
n wjazd na czerwonym świetle - do 260 euro;
n jazda bez pasów bezpieczeństwa, rozmowy przez komórkę - do 130 euro.
Jeśli odmówimy...
Uwaga: jeśli odmówimy zapłacenia mandatu policja może zatrzymać nam auto do czasu uregulowania kary.
Tradycyjna kuchnia włoska jest smakowita, ale zanim coś zamówimy, zwłaszcza w lepszej restauracji albo atrakcyjnym miejscu, to lepiej zerknijmy na ceny.
Wenecja najdroższa
Bo np. za filiżankę kawy możemy zapłacić nawet kilka euro, za butelkę wina - 10 euro, tyle co za mięsne lub rybne danie, za kanapkę - 3 euro. Do rekordzistów pod tym względem turyści zaliczają Wenecję. I nic dziwnego, skoro w knajpce na placu św. Marka puszka piwa heineken kosztuje prawie 10 euro!