Samoloty F-16 będą malowane w Bydgoszczy

  Samoloty F-16 będą malowane w Bydgoszczy

  (Lau.)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Samoloty F-16 będą malowane w Bydgoszczy

  ©Jarosław Pruss

  Do końca roku na terenie bydgoskich Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 stanie nowy hangar, w którym będą malowane samoloty F-16. Inwestycję sfinansuje amerykański koncern Lockheed Martin.
  Samoloty F-16 będą malowane w Bydgoszczy

  ©Jarosław Pruss


  Do tej pory bydgoskie WZL-e nie miały dużo szczęścia przy korzystaniu z inwestycji amerykańskich w polską gospodarkę (tzw. offset). W 2003 roku przedstawiciele zakładu podpisali umowę na remonty 300 tzw. "taksówek powietrznych" Air King, które miały być modernizowane w Bydgoszczy. Nic z tego nie wyszło.

  W piątek, po 9 latach czekania, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 podpisały umowę z koncernem Lockheed Martin na zdejmowanie i usuwanie starych farb i malowanie m.in. samolotów F-16, które kupiliśmy od Amerykanów w latach 2006-2008.

  - Nie ma mowy o opóźnieniach - twierdzi europarlamentarzysta Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej. - Samoloty dostaliśmy na 3-letniej gwarancji, będą nam służyły przez 30-40 lat Dzisiejsza umowa jest pierwszym krokiem do centrum serwisowego, które kiedyś powstanie. Samoloty do remontu będziemy mogli wysyłać do Stanów Zjednoczonych lub serwisować je w Polsce. Uważam, że powinno się to odbywać w Bydgoszczy.

  Przeczytaj też: Wojskowe Zakłady Lotnicze w Bydgoszczy na prostej.

  - Mówią, że dziecko rodzące się w ciężkich bólach później mocniej się kocha - mówi dyplomatycznie Hubert Królikowski, dyrektor programu offsetowego w Ministerstwie Gospodarki. - Długo czekaliśmy na offset w Bydgoszczy, ale nad transferem technologii i inwestycjami w tym mieście pracowaliśmy cztery lata.

  Malarnia - na życzenie WZL-i - została dołączona do -pakietu centrum serwisowego F-16. Mam nadzieję, że pod koniec lata podpiszemy kolejne umowy dotyczące remontów F-16. Myślimy o instalacji hydraulicznej, paliwowej, podwoziu oraz instalacji elektrycznej. Umowa offsetowa z Lockheedem Martinem kończy się w 2013 roku, dlatego staramy się "wycisnąć" z niej, co się da.

  W sobotę, drugi dzień targowy, na terenie WZL będzie można oglądać nowoczesne i historyczne wojskowe i cywilne samoloty i śmigłowce. Ekspozycję można zwiedzać od godz. 10.00.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018

  Wiadomości z Bydgoszczy